Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy

pacjenci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: footmed


Czym zajmuje się podolog? Czy podolog leczy grzybicę stóp? Czy manicure / pedicure hybrydowy może powodować grzybicę paznokci? Jakie są przyczyny wrastania paznokci? Jak leczyć wrastające paznokcie? Jak pozbyć się kurzajki? Na te i inne pytania odpowiada podolog Katarzyna Kamińska,

Czym zajmuje się podolog?

Właściwie z każdym problemem, który znajduje się w obrębie stóp bądź na paznokciach. Często nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować, czy coś jest fizjologiczne czy też nie. jeżeli więc coś nas nie pokoi, warto wybrać się do specjalisty.

Jakie schorzenia leczy podolog? Z jakimi problemami najczęściej przychodzą pacjenci?

Co to są modzele?

Modzele to nadmierne zrogowacenia, które powstają na skutek ucisku na duży obszar skóry, m.in. ucisku nieprawidłowo dobranego obuwia bądź też ucisku, który występuje w związku z deformacjami stóp.

Czy warto stosować dezodorant do stóp?

Czy manicure / pedicure hybrydowy może powodować grzybicę paznokci? Dlaczego tak się dzieje?

Najczęściej są to zmiany o zabarwieniu od żółtawego po zielone, a choćby brązowe.

Co powoduje wrastanie paznokci? Jakie są przyczyny wrastania paznokci?

Jak pozbyć się kurzajki?

Metod usuwania kurzajek jest sporo i musimy dostosować je do danego przypadku. Mamy m.in. zamrażanie, złuszczanie kwasami, elektrokoagulacja, czy zabieg laserowy wykonywany przez dermatologów.

Skąd się biorą kurzajki? Jakie są przyczyny kurzajek?

Myślę, iż basen to jest takie miejsce, gdzie głównie zarażamy się brodawkami wirusowymi. Może to być także siłownia i wszystkie inne miejsca publiczne, gdzie chodzi się na boso.

Czy kurzajki mogą się namnażać?

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp?

Jak często powinniśmy używać pumeksu?

Tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy go stosować. Ewentualnie możemy wykorzystać przyrząd jednorazowego użytku i robić to nie częściej niż co 28 dni – tyle trwa naturalny cykl odnowy naskórka. zwykle jednak używamy takiej tarki wielokrotnie i trzymamy ją w łazience, gdzie jest wilgotno i ciepło. Takim sposobem staje się ona siedliskiem bakterii i grzybów, które następnie wcieramy sobie w skórę stóp.

Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu. Należy pamiętać o uważnym suszeniu przestrzeni międzypalcowych po każdej kąpieli. Pozostawianie tych miejsc wilgotnych może być przyczyną występowania grzybicy międzypalcowej.

Z Joanną Kamińską rozmawiała podolog Katarzyna Kamińska,

Idź do oryginalnego materiału