– Fundusz zawarł z tymi placówkami kontrakty na takie badania w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego – poinformowała w komunikacie rzeczniczka podlaskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Leszczyńska.
Dotąd w ramach tego programu kontrakty (do połowy 2023 r.) miał Uniwersytecki Szpital Kliniczny (teraz już w dwóch lokalizacjach: w głównym kompleksie przy ul. Skłodowskiej-Curie i w kompleksie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej), Białostockie Centrum Onkologii oraz szpital w Łapach. w tej chwili doszła do tego białostocka Fundacja „Pomóż Im” i Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
NFZ finansuje ten program profilaktyczny od listopada 2022 r. Jest on skierowany do osób w wieku 50–65 lat albo do młodszych w wieku 40–49 lat, jeżeli mają w najbliższej rodzinie osoby, które zachorowały na raka jelita grubego. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zgłosić się do danego szpitala realizującego program i zapisać się na badanie.
– W celu zwiększenia dostępności do badań profilaktycznych dla mieszkańców naszego województwa prowadzimy kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację programu w powiecie białostockim i augustowskim. Liczba podmiotów może więc się zwiększyć – zaznaczył cytowany w komunikacie dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.
Fundusz przypomina, iż na raka jelita grubego rocznie w Polsce zapada ok. 18 tys. osób i jest to drugi – po raku płuca – nowotwór najczęściej występujący u Polaków: trzeci najczęściej wykrywany u kobiet i czwarty u mężczyzn.
Wcześnie wykryte nieprawidłowości i ich leczenie mogą zapobiec rozwojowi choroby, a to ważne, dlatego iż rak jelita grubego może się rozwijać bez objawów choćby przez kilka lat.
– Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia z uwagi na wysoką czułość badania. Dzięki tej metodzie badań aż w 60–90 proc. zapobiega się rozwojowi raka jelita – podkreślił NFZ.