Podcast o technologiach cyfrowych w farmacji

mzdrowie.pl 1 rok temu

Anna Loughran, odpowiedzialna za innowacje i technologie cyfrowe w Novartis Polska, zwraca uwagę na obecność i bardzo szybki rozwój technologii cyfrowych w medycynie, systemie ochrony zdrowia, przemyśle farmaceutycznym i naszym codziennym życiu.

Technologie cyfrowe pomagają w kontaktach z pacjentem, podnoszeniu jakości opieki medycznej. Polska jest pod tym względem jednym z najbardziej zaawansowanych państw w Europie. W ostatnich kilku latach ogromnie zwiększyło się nasze wykorzystanie technologii cyfrowych. Tylko dzięki nim będziemy w stanie dostosować się do tempa rozwoju biznesu i nauki.

Być może polscy pacjenci jeszcze nie odczuwają i nie doceniają w pełni korzyści, jakie mogą przynieść nowoczesne technologie. Im pozytywny wpływ może dotyczyć także bardzo ważnego obszaru przepływu informacji, współpracy z lekarzem i przestrzegania zaleceń dotyczących terapii. W dłuższej perspektywie cyfryzacja – to obszar największych wyzwań, ale jednocześnie największych szans na rozwój i osiąganie korzyści.

Bardzo istotnym elementem jest gromadzenie, analizowanie i wykorzystywanie danych. Mogą one przyczyniać się do podniesienia efektywności opieki, skuteczności terapii i jakości życia pacjentów. Idea dawstwa danych stwarza możliwość większego zaangażowania pacjentów w proces kształtowania i rozwoju opieki medycznej.

Do najbardziej obiecujących narzędzi należy sztuczna inteligencja, która może przyczyniać się do lepszej i szybszej diagnostyki oraz optymalizacji terapii. Novartis już wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy danych gromadzonych w trakcie badań klinicznych, tak aby rozpoznawać stan zdrowia i ewentualnie wykrywać choroby. Rozwiązania oparte o AI są też wykorzystywane na każdym etapie opracowywania nowego produktu, od jego idei po sprawdzanie efektywności działania już po wprowadzeniu na rynek i dopasowaniu leku do konkretnej populacji.

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych zmienia się profil pracowników, których potrzebują firmy farmaceutyczne. Rozwija się także sieć partnerów i dostawców, z którymi firmy współpracują. Dużą rolę odgrywa partnerstwo ze stacrtupami technologicznymi, które działają w obszarze opieki zdrowotnej. Wspieranie i rozwój ekosystemu startupów z Polski służy również upowszechnianiu dorobku polskich firm w innych krajach.

Materiał opracowany we współpracy z partnerem. PL2311309667

Idź do oryginalnego materiału