Wielkopolskie Dni Hipertensjologii organizowane pod kierownictwem naukowym prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Tykarskiego z partnerstwem merytorycznym Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbędą się w dniach 17 i 18 listopada w Centrum Dydaktycznym UM.
Duże zainteresowanie najnowszymi wytycznymi ESH 2023 (poprzednie zostały ogłoszone w 2018 roku) wpłynęło w sposób znaczący na program konferencji, pojawiając się w wielu kontekstach i tematach wykładów, jak:
– diagnostyka nadciśnienia tętniczego w świetle Wytycznych ESH 2023,
– zmiany w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego pacjenta z nadciśnieniem tętniczym w wytycznych ESH 2023,
– ranga beta-adrenolityków w wytycznych ESH 2023,
– SPC „szyte na miarę” w świetle najnowszych wytycznych ESH 2023,
– flozyny w wytycznych ESH 2023 z punktu widzenia kardiologa,
– dawkowanie leków hipotensyjnych w wytycznych ESH 2023.
Warto zwrócić uwagę, iż wiele wykładów zostało poświęconych nadciśnieniu tętniczemu w przebiegu innych schorzeń, chociażby w kontekście nowych grup leków, jak np. flozyny, które wykorzystywane w leczeniu cukrzycy lub niewydolności serca mają niebagatelny wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego. Wśród poruszanych tematów pojawią się również zagadnienia związane z leczeniem nadciśnienia tętniczego opornego, które jako forma choroby nadciśnieniowej zostało wydzielone stosunkowo niedawno, a może dotyczyć od 10 do 20 proc. wszystkich chorych leczonych na to schorzenie. Nie zabraknie również tematyki związanej z leczeniem nadciśnienia w ciąży, w przewlekłej chorobie nerek, otyłości czy wspomnianej wcześniej cukrzycy.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia:
ZOBACZ PROGRAM |
Zarejestruj się już dzisiaj!
REJESTRACJA |