Po przeczytaniu tych 3 faktów już nigdy nie użyjesz telefonu tuż przed pójściem spać

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Gasisz światło, kładziesz się do łóżka i… bierzesz telefon w dłoń? Sprawdzasz pocztę e-mail, pogodę na następny dzień, informacje i posty na Facebooku, rozmawiasz ze znajomymi, czytasz plotki. Możliwości jest mnóstwo. W końcu mamy chwilę dla siebie, czyż nie? Wydawać by się mogło, iż w ten właśnie sposób się relaksujemy. Tymczasem nasz organizm odbiera to zupełnie inaczej. Jedno jest pewne. O relaksie nie ma tutaj mowy…

Chodzi o niebieskie światło

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo czasu spędzamy przed laptopami, telewizorami czy wspomnianymi wcześniej telefonami. Każde z tych urządzeń cyfrowych wytwarza tzw. niebieskie światło. Co to takiego? Niebieskie światło to światło emitowane nie tylko przez wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe, ale także przez słońce. Oznacza to, iż samo w sobie jest więc zjawiskiem naturalnym. W niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla wzroku. Problem pojawia się przy dłuższej ekspozycji oka na światło niebieskie. Dzieje się tak, ponieważ znajduje się ono blisko spektrum ultrafioletu, który jest szkodliwy dla naszych komórek.

NPS Photo/Cook

Według naukowców użytkowanie telefonów tuż przed snem może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia

#1 Bezsenność

Niebieskie światło to również sygnał dla mózgu, który przekazuje mu informację, iż trwa dzień – mamy czas aktywności. Zaburza ono więc wydzielanie melatoniny, czyli hormonu obniżającego ciśnienie krwi, poziom glukozy, temperaturę ciała, a więc czynniki prowadzącego do regenerującego, spokojnego i zdrowego snu. Z kolei brak (niedobór) snu prowadzi do wielu różnych problemów zdrowotnych, do których zaliczamy: przybieranie na wadze, depresję, problemy sercowo-naczyniowe, problemy z pamięcią, szybsze starzenie się skóry czy wolniejszy czas reakcji.

Wikimedia Commons

#2 Zwiększone ryzyko zachorowalności na nowotwory

Jak już zostało wcześniej wspomniane, im więcej ekspozycji na niebieskie światło w nocy, tym więcej problemów ze snem. Zaburzenia snu przekładają się z kolei na ryzyko zachorowalności na nowotwór, a zwłaszcza raka piersi w przypadku kobiet albo w przypadku mężczyzn raka prostaty. Jak to możliwe? Melatonina to także hormon, który jest silnym przeciwutleniaczem, a tym samym bronią do walki z nowotworem. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej wywołanej ekspozycją na światło niebieskie upośledzają więc jej działanie. Reasumując korzystanie z laptopa czy telefonu niszczy mechanizm obronny organizmu przez śmiertelnie niebezpieczną chorobą.

airforcemedicine

#3 Uszkodzenie oczu

Promieniowanie niebieskie ogniskuje się w centralnej części siatkówki, czyli w plamce żółtej, gdzie oddziałuje na barwnik wzrokowy zwany melanopsyną. Co prawda sama melanopsyna nie bierze udziału w procesie widzenia. nie mniej jednak oddziaływanie na nią światłem niebieskim powoduje powstawanie wolnych rodników, które szkodzą komórkom plamki jeżeli jest ich więcej niż organizm jest w stanie wyeliminować. W całej tej układance warto dodać, iż nie ulegają one regeneracji. W efekcie powodują ich obumieranie i prowadzą do uszkodzenia wzroku. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień. Proces ten jest stopniowy. Zwykle zaczyna się od niewielkich mroczków, które zwiększają się z czasem, aż w końcu praktycznie uniemożliwiają widzenie z bliska.

Przykładem jest historia 35-letniego pacjenta, którego oczy z zaćmą były porównywane ze stanem oczu u osób po 75. roku życia. Lekarz stwierdził, iż główną przyczyną takiego stanu rzeczy u młodego mężczyzny były korzystanie z telefonu tuż przed snem.

Dla własnego dobra powstrzymaj się od przeglądania telefonu, tabletu, telewizji czy laptopa na kilka godzin przed snem. Przygotujesz w ten sposób swój organizm do odpoczynku i umożliwisz mu odpowiednią regenerację. Pamiętaj, iż robisz to dla swojego zdrowia.

Idź do oryginalnego materiału