Studenci płatnych kierunków lekarskich mogą ubiegać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o preferencyjny kredyt na opłacenie studiów – poinformował 14 lipca BGK. Bank przygotował także wsparcie dla studentów innych kierunków.
Bank Gospodarstwa Krajowego wyjaśnił w komunikacie, iż o kredyt z Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych na sfinansowanie nauki mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w uczelniach niepublicznych. Można sfinansować studia wyłącznie w języku polskim.
BGK zaznaczył, iż program zakłada możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia. Dodatkowym warunkiem jest uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową. Dodał też, iż kredyt jest udzielany na okres do 6 lat – tyle realizowane są studia medyczne. Pieniądze są wypłacane bezpośrednio na konto uczelni. Oprocentowanie jest preferencyjne, a dodatkowo BGK pokrywa koszt odsetek na czas nauki.
– Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych to rozwiązanie dla kandydatów, którzy dostali się na płatne studia na kierunku lekarskim, ale wysokość czesnego przekracza możliwości finansowe ich rodziny – wskazał ekspert ds. programów i funduszy rządowych w BGK Piotr Sawicki, cytowany w informacji. Podkreślił, iż zasady spłaty są „dogodne” i odroczone do czasu, gdy młody lekarz będzie miał stabilne źródło dochodów, a jeśli spełni warunki programu – cały dług zostanie umorzony. W ocenie Sawickiego kredyty na studia medyczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. – Od momentu powołania funduszu pomogliśmy sfinansować naukę 4265 studentów, a łączna kwota umów kredytowych to 900 mln zł – przekazał ekspert BGK.