Plamica, rumień, martwica tkanki podskórnej – jakie są skórne objawy chorej trzustki?

forumleczeniaran.pl 9 miesięcy temu

Zapalenie trzustki to najczęściej występująca choroba tego organu, ale często dochodzi również do kamicy, torbieli czy nowotworu trzustki. Nierzadko w praktyce klinicznej przed pojawieniem się objawów ogólnych u pacjentów obserwuje się zmiany skórne.

Problemy z trzustką najczęściej są wynikiem prowadzenia niezdrowego trybu życia, ale mogą być również uwarunkowane genetycznie. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń pracy tego organu należą zaburzenia lipidowe, infekcje wirusowe, urazy brzucha, przyjmowanie niektórych leków, nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Objawy chorej trzustki są różne i zależą od rodzaju schorzenia. Najczęściej problemy związane z trzustką manifestują się poprzez ból w nadbrzuszu, wzmożone pragnienie, wzdęcia, nudności, biegunki, wymioty, przyspieszone bicie serca i utratę masy ciała. Często przed wystąpieniem objawów ogólnych chorobę poprzedza pojawienie się zmian skórnych.

Zmiany skórne w chorobach trzustki

  1. Świąd skóry

Świąd skóry występuje na skutek pojawienia się kompleksów białkowych z bilirubiną. Może mieć różne nasilenie i przewlekły charakter i utrzymywać się choćby do 6 tygodni. Skóra rzadko ma zmieniony kolor.

  1. Plamica

Plamista wysypka umiejscowiona na bocznych okolicach ciała, a także w obrębach pępka, może wskazywać na problemy z trzustką. Zmiany powstają na skutek gromadzenia się w tkance podskórnej krwotocznego płynu z otrzewnej. W obszarze brzucha i tułowia może pojawić się także sinica marmurkowa (objaw Walzela). Plamicę często obserwuje się przy ostrym zapaleniu trzustki.

  1. Żółte odcienie skóry lub białka oczu

Żółtaczka jest częstym objawem chorej trzustki i objawia się żółtym zabarwieniem skóry, białek oczu oraz błon śluzowych. Zmiany spowodowane są zbyt wysokim stężeniem bilirubiny w surowicy krwi. W praktyce klinicznej obserwuje się niekiedy także odbarwienie stolca i ściemnienie moczu oraz świąd skóry.

  1. Rumień nekrolityczny wędrujący

Zmiana o dużej średnicy z pęcherzem w centralnej części, czyli rumień wędrujący, może świadczyć o chorobie trzustki. Zmiany towarzyszą m.in. w przypadku guza glukagonoma (nowotwór złośliwy trzustki wydzielający glukagon).

Gdy pęcherz pęknie powstaje strup, a po nim blizna. Rumień wędrujący może powodować ból oraz świąd. Najczęściej obserwuje się go na kończynach, wokół ust i w okolicach wyprzeniowych, czyli obrębie krocza oraz dolnej części brzucha. Zmiany mają tendencję do obwodowego szerzenia się i kołnierzykowatego złuszczania naskórka. Do obrazu rumienia nekrolitycznego wędrującego należeć mogą także zajady, zapalenie języka oraz rozległe łysienie i zanokcica.

  1. Martwica tkanki podskórnej

W chorobach trzustki może również dojść do pojawienia się bolesnych i niebolesnych guzów lub grudek o średnicy 1-5 cm. Lokalizują się głównie na kończynach, a następnie rozszerzają się na tułów, podudzia uda i pośladki. Zmiany ulegają spontanicznemu ograniczeniu z wytworzeniem białawego wysięku. Goją się z pozostawieniem zgłębionej blizny i przebarwienia. Martwica tkanki podskórnej w przebiegu zapalenia trzustki najczęściej pojawia się u chorych pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Martwiczym wykwitom towarzyszy może towarzyszyć gorączka, wymioty, ból brzucha. Guzy i grudki mogą zwiastować nowotwór trzustki.

W przypadku pojawienia się zmian skórnych należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. W razie podejrzenia chorób trzustki wykonuje się badania fizykalne oraz laboratoryjne (m.in. oznaczenie amylazy i lipazy), a także badania obrazowe. Na podstawie wyników badań lekarz stawia diagnozę i wdraża odpowiednie leczenie.

Źródła: heydoc.pl, dermatologia-praktyczna.pl, medonet.pl

Idź do oryginalnego materiału