Zastosowanie piłki do rolowania
Przy wyborze odpowiedniego sprzętu do odnowy i regeneracji ciała, często pojawia się pytanie – co powinnam/powinienem wybrać dla siebie? Gama przyrządów do automasażu jest coraz szersza. W tym wpisie dokładnie przybliżę, czym jest piłka do rolowania, która wydaje się być najbardziej popularnym produktem wykorzystywanym do autoterapii.
Piłka do masażu – przyrząd dla wszystkich
Znana także, jako RollBall, podbiła serca osób dbających o swoje ciało na całym świecie. Ze względu na swoją kompaktowość oraz uniwersalne zastosowanie – stała się niemal niezbędnym wyposażeniem każdej osoby, która chce zadbać o formę swoich mięśni i stawów. Piłka do rolowania najczęściej używana jest przez sportowców, jednak ceniona jest także w środowisku pracowników biurowych oraz osób pracujących fizycznie. Zapewnia możliwość złagodzenia dolegliwości bólowych powstałych na skutek ciężkiego treningu lub długotrwałej pracy w jednej pozycji.
Piłka do rolowania jest doskonałym uzupełnieniem masażu na dużej rolce. OMS Ball gwarantuje precyzyjny nacisk na punkty spustowe.
Piłki do masażu – gwarancja głębokiego masażu
Zastosowanie piłki do masażu opiera się o zasady podobne do tych, które obowiązują przy stosowaniu klasycznych rollerów piankowych. Różnica pomiędzy nimi polega na uniwersalności zastosowania oraz głębokości i mocy wykonywanego masażu. Podczas gdy roller piankowy lepiej nadaje się do masażu dużych, powierzchownych grup mięśniowych tj. mięśnie ud czy grzbietu – piłka do rolowania spełnia swoją funkcję w autoterapii mięśni położonych głębiej, lub tych, przy których wymagane jest użycie nieco większej siły – np. mięśni pośladkowych czy głębokich mięśni grzbietu. Doskonale nadaje się także do terapii mięśni obręczy barkowej, karku czy stopy. Dzięki kształtowi piłki, podczas masażu większa siła działa na punkt o mniejszej powierzchni, dlatego jest ona często używana przy problemach spowodowanych obecnością aktywnych mięśniowo-powięziowych punktów spustowych – powstających na skutek przeciążeń, nieprawidłowej postawy ciała czy złej ergonomii pracy i uprawianej dyscypliny sportowej.
Jak stosować piłkę do rolowania?
W praktyce, masaż piłką może wyglądać podobnie do tego, wykonywanego rollerem piankowym, i polegać na swobodnych ruchach „przetaczania” po wybranej grupie mięśniowej przy użyciu własnego ciężaru ciała. Dodatkowo, dzięki niewielkim rozmiarom, OMS Ball umożliwia skupienie się na najbardziej newralgicznych miejscach ciała i małych mięśniach, które często sprawiają spore problemy. Piłka do rolowania sprawdzi się, zatem w przypadku dolegliwości takich jak:
- ostroga piętowa,
- bóle kręgosłupa pochodzenia mięśniowego,
- napięciowe bóle karku i głowy,
- przeciążenia mięśni i stawów po intensywnym wysiłku,
- cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty.
Którą piłkę do rolowania wybrać?
W zależności od opracowywanej okolicy ciała istnieją dwie możliwości wyboru piłki do rolowania. Pierwszą z nich jest piłeczka w formie pojedynczej kuli, która sprawdzi się przy potrzebie uniwersalnego stosowania do każdej grupy mięśniowej.
Twarda piłka do rolowania
Drugą możliwością jest DuoBall, który jest formą połączenia dwóch piłek w jednym sprzęcie. Dzięki takiemu połączeniu, podwójna piłka do rolowania DuoBall jest przydatna w masażu mięśni grzbietu i karku, co może być szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej lub stojąc.
Duoball to podwójna piłka do masażu pleców, która idealnie trafia w struktury mięśniowo-powięziowe wzdłuż kręgosłupa
Oba rozwiązania, ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie są dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości bólowych układu ruchu. Charakterystyczny kształt i niewielki rozmiar piłki do rolowania czyni z tych produktów także dobrych towarzyszy podróży, gdyż zmieszczą się choćby do niewielkiego plecaka. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem masażu piłką lub rollerem, skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do autoterapii i jeżeli to potrzebne – uzupełnienia jej o indywidualną terapię.