Pij ten koktajl, a pozbędziesz się zaparć! Poznaj produkty, które ułatwiają wypróżnianie

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Koktajl owocowy Źródło: Shutterstock


Niewłaściwa dieta, jedzenie w pośpiechu, siedzący tryb życia i stres to główne przyczyny zaparć. Cierpi na nie aż 20 proc. Polaków. Najczęściej wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i włączyć kilka produktów do diety, żeby pozbyć się problemu. Wypróbuj przepis na pyszny koktajl na zaparcia!


Zaparcia powoduje pozostająca przez dłuższy czas w przewodzie pokarmowym treść jelitowa. Wiąże się to z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak: mdłości, wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności i dyskomfort trawienny. Dobre rezultaty w leczeniu tej przypadłości przynosi zmiana diety i przyjmowanie odpowiedniej ilości adekwatnych płynów. Oprócz wody warto raz dziennie wypić koktajl na bazie kefiru lub jogurtu z dodatkiem suszonych śliwek, malin (lub innych świeżych owoców), otrębów.


Produkty, które zapobiegają zaparciom
Kefir lub jogurt naturalny są skuteczne na zaparcia


Mleczne napoje fermentowane skutecznie przeciwdziałają zaparciom. Korzystnie wpływają na prace przewodu pokarmowego, zwiększając masę resztek w jelitach. Zawierają też cenne probiotyki. Dietetycy zalecają wypicie ok. 200 ml jogurtu naturalnego, kefiru lub maślanki dziennie. Najlepiej zadziałają jogurty o wysokiej zawartości probiotycznych bakterii.


Suszone śliwki zapobiegają zaparciom


Suszone śliwki to jeden z najskuteczniejszych naturalnych produktów przeciwdziałających zaparciom. Ich adekwatności porównuje się do miotły czyszczącej zalegające w jelitach złogi. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości pektyn oraz kwasów organicznych zawartych w tych owocach. Zalecana ilość dzienna suszonych śliwek to sztuki. Po ich spożyciu należy wypić szklankę wody, żeby wzmocnić efekt działania.


Otręby wspomagają perystaltykę jelit


Otręby są najbogatszym źródłem błonnika, który skutecznie pomaga pozbyć się problemu zaparć. Nie podlega trawieniu i dzięki temu zwiększa zawartość treści pokarmowej i wspomaga perystaltykę jelit. Osoby, które mają problemy z regularnym wypróżnieniem, powinny codziennie spożywać 2 łyżki otrębów. Można dodawać je do jogurtu naturalnego, owsianki, koktajlu i zup.


Zawarte w surowych owocach pektyny ułatwiają wypróżnienie


Surowe owoce zalecane są na zaparcia, bo dzięki zawartości pektyn działają pobudzająco na pracę jelit. Doskonałym wyborem są tzw. owoce pestkowe takie jak: maliny, borówki amerykańskie, agrest, kiwi i jagody. Dietetycy zalecają, żeby jeść je bez ograniczeń.


Wypróbuj przepis na koktajl skuteczny na zaparcia!
Idź do oryginalnego materiału