Pierwsza w pełni elektryczna karetka trafiła do floty pogotowania ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. Sprzęt kosztował ok. 600 tys. i jest wyposażony m.in. w defibrylator, krzesło kardiologiczne i instalację tlenową.
Nowoczesny sprzęt
Szpital w Złotoryi konsekwentnie dąży do poprawy warunków w swojej placówce, jak również stara się wprowadzić nowe udogodnienia dla pacjentów. Kolejną inwestycją, która została zrealizowana przez placówkę, jest zakup nowoczesnej karateki, która jest w pełni elektryczna.
– Szpitalny ambulans musi zapewnić bezpieczny i szybki transport pacjentów pomiędzy placówkami, np. do szpitala o wyższym stopniu referencyjności, a także do i z miejsca zamieszkania, jeżeli wymaga tego ich stan zdrowia. Dzięki nowoczesnemu pojazdowi złotoryjskiego szpitala transport będzie odbywał się w komfortowych warunkach, w asyście ratowników medycznych naszego szpitala, zgodnie z najwyższymi standardami opieki. Specjalistyczne wyposażenie zapewni również niezbędną pomoc m.in. w nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta – powiedział Maciej Leszkowicz, Prezes Szpitala Powiatowego w Złotoryi.
Pojazdy wyposażone są w specjalistyczny sprzęt medyczny ułatwiający transport pacjentów. W ambulansie znajduje się m.in.: defibrylator umożliwiający przywrócenie prawidłowego rytmu serca, respirator czy instalacja tlenowa. Na wyposażeniu znajduje się także krzesło kardiologiczne z rampą, która pozwala na prowadzenie pacjenta na fotelu tylko jednej osobie z zespołu pogotowia ratunkowego. Ponadto wyposażone są również w specjalne nosze.
Pierwsza karetka elektryczna w szpitalu
Warto pokreślić, iż jest to pierwszy w Polsce w pełni elektryczny ambulans. Karetka może przejechać ok. 300 km bez ładowania. Co więcej, koszt ładowania karetki jest niższy niż średni koszt tankowania pojazdu na stacji benzynowej.
– Pozyskanie elektrycznego ambulansu przez nasz szpital to długofalowa inwestycja. Taki pojazd oznacza niższe koszty eksploatacji – poprawnie użytkowana bateria wytrzymuje przynajmniej 10 lat, nie psuje się także układ napędowy. Jednak to nie tylko kwestie ekonomiczne były brane pod uwagę. Tak nowoczesny środek transportu przysłuży się zwiększeniu komfortu pacjentów i załogi, dzięki cichszemu i bardziej stabilnemu przejazdowi. Elektryczny ambulans to także brak szkodliwych dla zdrowia i życia spalin. W ten sposób w złotoryjskim szpitalu chronimy środowisko i dbamy o zdrowie społeczeństwa – podsumował Maciej Leszkowicz.
Źródło: dzierzoniow.naszemiasto.pl