Piaskowanie zębów – istotny element kompleksowej higienizacji jamy ustnej

acusmed.pl 2 miesięcy temu

Utrzymanie zdrowego i ładnego uzębienia (z przyległościami) stanowi wymagające wyzwanie. Regularne poddawanie się piaskowaniu zębów to tylko jedno z wielu zaleceń stomatologów. Ile trwa i kosztuje taka procedura, czy to bolesne, jakie jeszcze zabiegi wykonywać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

  • Piaskowanie uzębienia – inaczej air polishing – to usuwanie kamienia nazębnego i osadów z powierzchni zębów dzięki specjalnej zawiesiny.
  • Opisywana procedura może być zarówno działaniem profilaktycznym, jak i wstępem do różnych rodzajów leczenia albo zabiegu wybielania zębów.
  • Po piaskowaniu rzadko dochodzi do powikłań, zwykle wszystko dzieje się gwałtownie (ok. 20–30 minut) i bezboleśnie.
  • Zabieg piaskowania zębów nie jest refundowany przez NFZ, a jego cena zależy od kilku czynników.

Dbanie o higienę jamy ustnej to zadanie dla wszystkich. Niestety, w praktyce nie wszyscy mają porównywalne możliwości – np. mieszkańcy większych miast i wsi. Obrazowo – jeżeli chodzi o taką usługę, jak kompleksowa higienizacja Bydgoszcz daje o wiele lepszy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów oraz najnowszych urządzeń, niż choćby Tuchola czy Żnin. To jednak temat na zupełnie inne rozważania. Specjaliści zalecają wykonywanie zabiegu piaskowania zębów minimum 1–2 razy do roku. Dlatego warto każdą wizytę kontrolną u stomatologa (którego powinno się odwiedzać co ok. 6 miesięcy) wzbogacić o procedurę oczyszczania zębów – na co najmniej 2 sposoby.


Zabieg piaskowania zębów – główne cele i wskazania do wykonania procedury

W rutynowej higienie jamy ustnej należy regularnie pozbywać się bakteryjnej płytki nazębnej oraz przebarwień spowodowanych m.in. piciem kawy, herbaty, wina albo jedzeniem barwiących pokarmów (np. papryki, buraków, słodyczy z barwnikami, szpinaku). Osad nazębny bywa też skutkiem palenia papierosów. Nawet regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznych po każdym posiłku nie gwarantuje usunięcia wszystkich resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Do tego potrzeba specjalistycznych zabiegów, a piaskowanie to jeden
z elementów higienizacji. W ten sposób zmniejszysz ryzyko:

  • próchnicy;
  • zapalenia i krwawienia dziąseł;
  • halitozy;
  • paradontozy.

Wiesz już, ile daje piaskowanie zębów w ramach profilaktyki. Niektórzy pacjenci powinni częściej chodzić na takie zabiegi – np. pacjentom noszącym aparat ortodontyczny i wykazującym wysoką podatność na powstawanie kamienia i osadu nazębnego, zaleca się pełną higienizację co ok. 3 miesiące. Dokładne czyszczenie powierzchni zęba będzie niezbędne również podczas:

  • wybielania;
  • leczenia próchnicy;
  • wypełniania ubytków;
  • protetyki.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

Zabiegu nie wykonuje się u osób z następującymi przypadłościami:

  • choroby płuc, np. astma, zapalenie oskrzeli, pylica;
  • naruszona błona śluzowa jamy ustnej;
  • choroby zakaźne;
  • uczulenie na którykolwiek ze składników mieszaniny.

Jak wygląda piaskowanie zębów? Przygotowanie i przebieg zabiegu w gabinecie dentystycznym

Podczas procedury usuwane są powierzchniowe przebarwienia – problemy wewnątrz zęba wymagają odrębnego leczenia. Do piaskowania (można je podzielić na nad- i poddziąsłowe) potrzeba stomatologicznej piaskarki i odpowiedniej cieczy, która składa się z powietrza, wody i piasku dentystycznego. Ciśnienie i zawartość mieszaniny oczyszczają uzębienie. Zabieg wykonywany przez profesjonalistów jest w pełni bezpieczny. Z indywidualnie dobranym piaskiem stomatologicznym (twardość, średnica drobin) ogranicza się ryzyko uszkodzenia szkliwa i dziąseł.

Czy piaskowanie zębów boli? Większość pacjentów nie zgłasza żadnych dolegliwości bólowych, choć osoby z nadwrażliwością zębów mogą odczuwać pewien dyskomfort. Procedury wykonywane przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną realizowane są 20–30 minut. Każdy otrzymuje też zalecenia po zabiegu, dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Pełna higienizacja. Piaskowanie zębów często przeprowadza się razem z zabiegiem skalingu

Zabieg skalingu często wykonuje się przed piaskowaniem. Ma on na celu usunąć kamień nazębny. Wykonuje się go przy użyciu skalera ultradźwiękowego, lasera lub innych narzędzi. Po piaskowaniu zębów przeprowadza się polerowanie. Wygładzenie powierzchni redukuje poziom odkładania się kamienia i płytki. Ostatnim etapem higienizacji (choć nie wszędzie jest to standard) jest zabezpieczenie uzębienia poprzez fluoryzację. To pozwala wzmocnić szkliwo zębów oraz zwiększyć ich odporność na próchnicę.


Cena oczyszczania powierzchni zębów z kamienia nazębnego i innych zanieczyszczeń

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje piaskowanie zębów – dla wszystkich pacjenta przygotowuje się indywidualny plan leczenia. Zwykle za samo usunięcie płytki nazębnej zawiesiną z piaskiem trzeba zapłacić ok. 250–350 zł. o ile planujesz zrobić kompleksową higienizację w całej jamie ustnej, cena tego jednego zabiegu (w ramach większego pakietu usług) może być niższa. Podobnie w przypadku piaskowania jedynie pewnego odcinka uzębienia, np. przed dalszym leczeniem. Na finalną wycenę mogą wpływać także użyty piasek czy lokalizacja gabinetu stomatologicznego.

Utrzymanie optymalnej higieny jamy ustnej wcale nie jest proste. Ponosi się przy tym istotne wydatki – piaskowanie zębów to najczęściej jedynie pewien etap większej procedury higienizacji. Pamiętaj jednak, iż profilaktyka i zapobieganie chorobom zawsze będą tańsze od leczenia, gdy konsekwencje zaniedbań w końcu boleśnie dadzą o sobie znać.


„Artykuł sponsorowany”

Idź do oryginalnego materiału