Personel medyczny podsumował udział w warsztatach psychologicznych

doxa.fm 1 rok temu
fot. Miłosz Bogdanowicz

W ramach projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z COVID-19” odbyło się spotkanie ratowników medycznych pracujących w zabezpieczeniu pacjentów z COVID-19. W projekcie przeprowadzono dla nich 400 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych oraz 30 warsztatów grupowych. Personel medyczny oraz ratownicy medyczni mają kontakt z najtrudniejszymi przypadkami, bo to oni są pierwsi na miejscu wypadku, to oni byli najbliżej pacjentów podczas pandemii, zatem to wsparcie psychologiczne było i przez cały czas jest jak najbardziej potrzebne – mówi Mirosława Olszewska, psycholog.

– Pracowaliśmy w sześcioosobowym zespole, a kluczem dla nas było to, aby wysłuchać ratowników i służyć im pomocą w różnych poszczególnych dziedzinach. Między innymi chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie jak pracować z trudnym pacjentem. Ale tematów było bardzo dużo – opowiada.

– Dzisiaj jesteśmy bogatsi o to doświadczenie o te warsztaty, w których wzięło udział 126 osób z kadry medycznej regionu. To wyjątkowe spotkania z psychologami pozwoliły naszym pracownikom na otwarcie się, rozmowę oraz zrozumienie problemów wiążących się z ciężką pracą w służbie medycznej – mówi Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej naszego województwa.

– Jesteśmy jedyną formacją, służbą, która nie ma dostępu do psychologa. Ma ten dostęp policja, straż pożarna, pogotowie lotnicze, a choćby ochotnicze jednostki straży pożarnej, a niestety ratownicy medyczni są tej opieki pozbawieni – mówi Robert Czochara, ratownik medyczny z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

– Opieka psychologa w mojej ocenie jest niezbędna. Spotykamy się z sytuacjami, o których nie da się porozmawiać np. z żoną. Oczywiście rozmawiamy z kolegami z pracy, ale to właśnie rozmowa ze specjalistą pomaga nam normalnie funkcjonować. Pomaga nam również nie dusić w sobie trudnych tematów, bo to może się przełożyć na nasze zdrowie – mówi Piotr, ratownik medyczny z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.

Kwestia zdrowia psychicznego ma ogromne znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym. Dlatego też zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby wspierać ratowników medycznych, ale także innych mieszkańców naszego regionu w zapewnieniu pomocy w obszarze szeroko rozumianego zdrowia psychicznego – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. Pewne problemy należy przepracować ze specjalistami, aby lepiej funkcjonować i w pracy i w życiu rodzinnym.

Mirosława Olszewska, Jarosław Kostyła, Robert Czochara, ratownik – Piotr:

Autor: katarzyna Żurawska-Leśków

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału