Chemioterapia to jeden z głównych elementów leczenia onkologicznego. Cisplatyna jest silnym chemioterapeutykiem, który znajduje zastosowanie u dzieci z różnorodnymi nowotworami. Niestety nadmiar gromadzącej się z czasem cisplatyny stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Lek Pedmarqsi ma rozwiązać ten problem, co pozwoli dzieciom na bezpieczne leczenie.
Jak lek tiosiarczan sodu ma wspomóc leczenie onkologiczne dzieci?
Cisplatyna jest nie tylko silnym, ale i skutecznym lekiem chemioterapeutycznym. Co więcej, organizm jest zdolny do usuwania z tkanek, gromadzącej się cisplatyny. Wyjątkiem są komórki ucha wewnętrznego, w których cisplatyna może pozostawać choćby do kilku lat po zakończonym leczeniu. Cisplatyna jest jednak niezwykle toksyczna, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia tych komórek. Skutkiem może być trwała utrata słuchu. Szacuje się, iż występowanie zjawiska ototoksyczności u pacjentów onkologicznych wynosi od 4 do choćby 90% [1].
- Czytaj również: NIA odradza substytucję leków z dabigatranem i rywaroksabanem
Lek od Fennce Pharmaceuticals zawiera bezwodny tiosiarczan sodu. NICE zdecydowało się na włączenie Pedmarqsi do wytycznych, które należy stosować w celu zapobiegania utracie słuchu uwarunkowanej leczeniem cisplatyną. Produkt leczniczy jest przeznaczony do podawania w formie wlewu u dzieci pomiędzy pierwszym miesiącem a 17 rokiem życia, które stosują chemioterapię cisplatyną z powodu miejscowych, nieprzerzutowych nowotworów litych. To pierwsza i zarazem jedyna zatwierdzona tego typu terapia w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii [2].
Pedmarqsi a badania kliniczne
W ChPL produktu leczniczego zawarto informacje dotyczące rezultatów badań klinicznych, które potwierdzają zasadność stosowania u dzieci leczonych cisplatyną. Jedno z nich obejmowało dzieci z potwierdzonym histologicznie i nowo rozpoznanym wątrobiakiem zarodkowym (HB). U części pacjentów zastosowano połączenie cisplatyny z bezwodnym tiosiarczanem sodu. Terapia skojarzona doprowadziła do istotnego klinicznie zmniejszenia ryzyka utraty słuchu o 42%. W innym badaniu, w którym wzięły także udział dzieci z innymi zdiagnozowanymi nowotworami np. kostniakomięsakiem czy guzem germinalnym, równoczesne leczenie cisplatyną i tiosarczanem obniżyło szansę polekowej utraty słuchu o 48% [3].
Źródła:
- https://onkologia-dziecieca.pl/ozdrowiency/sluch
- https://www.biospace.com/press-releases/fennec-pharmaceuticals-announces-pedmarqsi-positive-recommendation-by-nice-for-the-prevention-of-cisplatin-induced-hearing-loss-in-england-and-wales
- https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/pedmarqsi
©MGR.FARM