Pedicure podologiczny – co to jest i dla kogo jest wskazany?

epacjent.pl 2 lat temu

Pedicure podologiczny przeprowadzany jest nie tylko ze względów estetycznych. Zabieg polecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na problemy ze stopami, które są uwarunkowane genetycznie. Zmęczone i obolałe stopy, wrastające paznokcie i inne dolegliwości w obrębie tej części ciała mogą w dużym stopniu zmniejszyć komfort codziennego funkcjonowania. Stawiając na leczniczy pedicure, możemy pozbyć się problemu i przynieść naszym stopom ulgę. Co to jest pedicure leczniczy, dla kogo jest wskazany i jak wygląda zabieg?

Pedicure leczniczy – dla kogo jest wskazany i czym różni się od zwykłego pedicure?

Leczniczy pedicure wskazany jest przede wszystkim osobom, które mają genetyczne wady stóp lub są bardziej narażone na problemy, związane z powstawaniem patologii w obrębie skóry oraz paznokci. Zabieg zalecany jest w przypadku:

  • schorzeń metabolicznych i chorób naczyń – np. przy cukrzycy, miażdżycy, żylakach – są to choroby, mogące powodować zaburzenia troficzne tkanek w obrębie stóp,
  • wad stóp – płaskostopie, koślawe paluchy, stopa końsko-szpotawa – zmieniony kształt stóp, ich zaburzona biomechanika oraz nieprawidłowy chód z tym związany mogą prowadzić do przeciążeń i uszkodzeń skóry,
  • przeciążenia przewlekłe, wynikające z noszenia nieprawidłowego obuwia lub związane z trybem życia – pedicure leczniczy zaleca się często sportowcom, u których dochodzi do przeciążeń mechanicznych, jak również osobom z nadwagą i otyłością, u których często występują zgrubiałe pięty i odciski ze względu na obciążenie. O zabiegu powinny pomyśleć także panie, chodzące na wysokich obcasach, a także pracownicy służb mundurowych i innych zawodów, wymagających wielogodzinnego przebywania w ciężkim obuwiu.

Pedicure podologiczny tym różni się od zwykłego kosmetycznego, iż oprócz przywrócenia stopom pożądanego wyglądu, redukuje również zmiany, wpływające na komfort chodzenia. Zabieg wykonywany jest nie przez kosmetyczkę, a przez podologa, wykształconego w zakresie problematyki schorzeń stóp i poprzedzony jest odpowiednią diagnostyką. W tym przypadku działanie, oprócz zakresu estetycznego, obejmuje także między innymi:

  • terapię pękających pięt,
  • usuwanie odcisków i zgrubień,
  • zastosowanie profesjonalnych środków leczniczych.

Pedicure leczniczy ma za zadanie nie tylko przywrócić stopom ładny wygląd, ale też wspomóc leczenie zmian patologicznych.

Pedicure leczniczy – jak wygląda zabieg?

W pierwszym kroku podolog zbiera wywiad i przeprowadza odpowiednią diagnostykę problemu. Następnie przechodzi do zabiegu pedicure, który obejmuje:

  • prawidłowe obcięcie i oszlifowanie paznokci,
  • opracowanie wałów paznokciowych,
  • usunięcie odcisków, pęcherzy, zrogowaciałej skóry, modzeli,
  • wygładzenie powierzchni skóry,
  • zastosowanie środków nawilżających, odżywczych i leczniczych, wspomagających regenerację i leczenie patologii stóp.

W zależności od potrzeb specjalista może wprowadzić metody korekty wrastających paznokci lub odpowiednią terapię zmian skórnych i defektów stopy.

Czy zabieg jest bezbolesny?

Pedicure leczniczy to zabieg, który, wykonany profesjonalnie i z dokładnością, powinien być całkowicie bezbolesny. Podolog, dysponujący nowoczesnymi narzędziami ma możliwość usunięcia stwardniałej skóry oraz wszelkich zmian w sposób jak najłagodniejszy.

Gdzie wykonać zabieg?

Poszukując miejsca, w którym można wykonać pedicure leczniczy, na początek należy znaleźć dobrego specjalistę, aby upewnić się, iż jest to osoba, która zna problem i będzie mogła sobie z nim poradzić. Warto zwrócić uwagę także na sprzęt, jakim dany podolog dysponuje. Im lepsze wyposażenie, tym przyjemniejszy będzie zabieg.

Idź do oryginalnego materiału