Pecto Drill – jak działa i w jakich przypadkach warto stosować Carbocisteinum?

cefarm24.pl 1 miesiąc temu

Pecto Drill to lek na receptę z karbocysteiną, który jest przepisywany w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego związanych z nadmiernym wytwarzaniem lepkiej wydzieliny, która gromadzi się w drogach oddechowych, nie mogąc być prawidłowo odkrztuszana. Lek rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej ewakuację w czasie kaszlu.

Składnik czynny leku Pecto Drill, karbocysteina, to pochodna cysteiny zaliczana do leków sekretolitycznych z grupy mukolityków. Substancja rozbija glikoproteiny lepkiego śluzu dróg oddechowych, tym samym upłynniając go i ułatwiając jego odkrztuszanie. Lek może być stosowany (jeśli lekarz stwierdzi, iż jest to wskazane i nie ma ku temu przeciwwskazań) przez osoby dorosłe, młodzież i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Lek Pecto Drill jest przeznaczony do przyjmowania doustnego i nie należy go stosować przed snem oraz łączyć z lekami działającymi przeciwkaszlowo. Co jeszcze warto wiedzieć o jego działaniu i prawidłowym stosowaniu? Kto nie może brać leku Pecto Drill oraz jakie skutki uboczne może Pecto Drill powodować? Zapraszamy do artykułu!

Spis treści

  1. Co to za lek Pecto Drill? Wskazania
  2. Karbocysteina w Pecto Drill – jak działa?
  3. Kto nie powinien stosować Pecto Drill? Przeciwwskazania
  4. Jak prawidłowo przyjmować Pecto Drill?
  5. Lek Pecto Drill – działania niepożądane, które może powodować

Co to za lek Pecto Drill? Wskazania

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Lek Pecto Drill to preparat wykrztuśny na receptę, który jest dostępny w formie syropu (dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat) oraz w formie tabletek do ssania (tylko dla osób dorosłych). Lek jest stosowany w objawowym leczeniu schorzeń układu oddechowego, którym towarzyszy wzmożone wydzielanie lepkiej wydzieliny i jej zaleganie w drogach oddechowych (np. mukowiscydoza czy zapalenie oskrzeli). Składnikiem czynnym leku Pecto Drill jest karbocysteina, która przyczynia się do upłynnienia gęstej wydzieliny i jej łatwiejszego usuwania z dróg oddechowych wraz z naturalnym odruchem kaszlu.

Karbocysteina w Pecto Drill – jak działa?

Składnikiem aktywnym leku Pecto Drill, jak wcześniej wspomniano, jest karbocysteina. Jest to pochodna cysteiny należąca do leków sekretolitycznych, która jest zaliczana do mukolityków. Wskazaniem do stosowania karbocysteiny jest produkowanie w nadmiernej ilości w drogach oddechowych lepkiego i trudnego w ewakuacji śluzu. jeżeli śluz w drogach oddechowych jest lepki i zbyt gęsty, naturalne mechanizmy jego wykrztuszania okazują się niewystarczające. Wówczas znajdują zastosowanie leki, które wspomogą oczyszczanie dróg oddechowych i odkrztuszanie np.

+
  • Apitussic syrop wykrztuśny dla dzieci 120 ml 9,15 PLN Sprawdź
  • Deflegmin Effect syrop 30 mg/5 ml 120 ml 12,95 PLN Sprawdź
  • Flegamina x 20 tabl 14,25 PLN Sprawdź

Karbocysteina działa upłynniająco na gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych pacjenta. Substancja ta posiada wolne grupy z atomami siarki, dzięki czemu jest w stanie rozbijać glikoproteiny zalegającego w drogach oddechowych śluzu na mniejsze cząsteczki, przyczyniając się w konsekwencji do upłynnienia wspomnianej wydzieliny oraz tym samym do zmniejszenia jej lepkości. Karbocysteina nie przyczynia się do zaburzenia naturalnego odruchu kaszlowego – ułatwia natomiast odkrztuszanie upłynnionej wydzieliny i wspiera naturalne mechanizmy czynnościowe nabłonka dróg oddechowych.

Kto nie powinien stosować Pecto Drill? Przeciwwskazania

Zanim pacjent sięgnie po lek wykrztuśny Pecto Drill, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, w tym z listą przeciwwskazań, która się tam znajduje. Żaden lek nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom, gdyż może być to niebezpieczne. Jakie przeciwwskazania ma Pecto Drill?

  • Lek Pecto Drill jest przeciwwskazany w przypadku uczulenia na karbocysteinę bądź na jakikolwiek z pozostałych jego składników.
  • Preparatu nie powinny również stosować osoby z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma to związek z faktem, iż karbocysteina może działać też na śluz znajdujący się w żołądku, osłabiając jego działanie ochronne na śluzówkę.
  • Pecto Drill jest przeciwwskazany ponadto u dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się również stosowania leku przez pacjentki oczekujące dziecka.
  • Z uwagi na zawartość aspartamu w tabletkach do ssania Pecto Drill, preparat nie powinien być podawany pacjentom zmagającym się z fenyloketonurią.

W ulotce znajdziemy również ostrzeżenia i środki ostrożności, na które należy zwrócić uwagę, zanim pacjent sięgnie po lek.

Jak prawidłowo przyjmować Pecto Drill?

Lek Pecto Drill powinien być przez pacjenta stosowany w sposób zgodny z zaleceniami lekarza. Dawkowanie Pecto Drill dobiera się do wieku pacjenta. Jak wcześniej podkreślono, tabletki do ssania Pecto Drill są przeznaczone tylko dla osób dorosłych i zwykle zaleca się pacjentom przyjmowanie 1 tabletki do ssania do 3 razy na dobę, a po uzyskaniu poprawy 1 tabletki do ssania 2 razy na dobę. Dawka syropu Pecto Drill zależy natomiast od wieku pacjenta. Zwykle dzieciom w wieku 2-5 lat podaje się 2,5-5ml syropu w częstotliwości 2 razy na dobę, a dzieciom w wieku 6-12 lat podaje się 5 ml syropu w częstotliwości 3 razy na dobę. Pacjenci w wieku powyżej 12 lat przyjmują początkowo 15 ml syropu 3 razy na dobę, a po zauważeniu poprawy 10 ml syropu w częstotliwości 3 razy na dobę.

Nie należy otrzymanych rekomendacji związanych z dawkowaniem modyfikować na własną rękę (przyjęcie zbyt dużej dawki leku może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania, w tym do wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit). Zwykle czas leczenia z zastosowaniem Pecto Drill ogranicza się do maksymalnie 5 dni – jeżeli ten czas okaże się niewystarczający, by zwalczyć dokuczliwe objawy, pacjent powinien się ponownie skonsultować z lekarzem. Stosując lek Pecto Drill, pacjent powinien dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, w tym pić min. 2 litry płynów na dobę. jeżeli lek będzie stosowany u dzieci lub osób w podeszłym wieku, w ewakuacji upłynnionej wydzieliny z dróg oddechowych może pomóc oklepywanie pleców oraz ułożenie ciała w odpowiedniej pozycji. Należy też pamiętać, iż mukolityki, do których jest zaliczana karbocysteina będąca składnikiem czynnym leku Pecto Drill, nie powinny być stosowane bezpośrednio przed snem.

Leku Pecto Drill nie powinno się łączyć z lekami działającymi przeciwkaszlowo, gdyż może to skutkować zaleganiem upłynnionej wydzieliny w drogach oddechowych. Leku nie powinno się też łączyć z lekami zmniejszającymi wydzielanie śluzu oskrzelowego (np. atropina).

Lek Pecto Drill – działania niepożądane, które może powodować

U niektórych pacjentów stosujących lek wykrztuśny Pecto Drill mogą się pojawić pewne jego działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują. W ulotce można znaleźć informację, iż częstość występowania skutków ubocznych Pecto Drill nie jest znana, co oznacza, iż nie można jej określić na podstawie dostępnych danych. Do możliwych działań niepożądanych Pecto Drill można zaliczyć bóle brzucha i biegunkę, a także nudności i wymioty. Lek może przyczyniać się również do wystąpienia dolegliwości bólowych głowy, poza tym może powodować skórne reakcje alergiczne, w tym zaczerwienienie skóry (wysypka rumieniowa), pokrzywkę, świąd i obrzęk naczynioruchowy oraz wysypkę polekową. Nie bez powodu preparat jest też przeciwwskazany w przypadku dzieci w wieku poniżej 2 lat, gdyż w tej grupie wiekowej może powodować zwiększony zastój krwi w oskrzelach, przyczyniając się do niedrożności dróg oddechowych.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów niepożądanych leku, zwłaszcza nasilonych, należy się skonsultować z lekarzem. Konsultacji z lekarzem wymaga również pojawienie się u pacjenta objawów, które nie zostały opisane w dołączonej do opakowania leku ulotce.

Bibliografia:

  • Ulotka Pecto Drill [dostęp online 01.2025]
  • ChPL Pecto Drill [dostęp online 01.2025]
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Carbocisteine [dostęp online 01.2025]
  • https://go.drugbank.com/drugs/DB04339 [dostęp online 01.2025]

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438[dostęp online 01.2025]

Idź do oryginalnego materiału