Poddębickie Centrum Zdrowia sięgnęło po tytuł Symbolu Nowoczesnej Opieki Medycznej 2024. Szpital kontynuuje swoją misję transformacji polskiego systemu ochrony zdrowia na własnym przykładzie. I robi to znakomicie
Nowoczesna opieka medyczna, której celem jest nie tylko leczenie chorób, ale kompleksowa opieka nad pacjentem, znajduje swoje odzwierciedlenie w każdej fazie leczenia. Ogromną wagę ma np. kompleksowość tego procesu, która łączy zabiegi, operacje oraz natychmiastową rehabilitację. Częstokroć jest to kłopot – gdyż po udanej operacji wielu pacjentów nie może się doczekać rehabilitacji, bo np. jest dostępna za 9 lub 12 miesięcy. Tymczasem pacjenci, którzy trafiają do Poddębickiego Centrum Zdrowia, dzięki kompleksowemu leczeniu oraz rehabilitacji w jednym miejscu wracają do pełnej sprawności w okresie maksymalnie kilku tygodni lub jeszcze szybciej.
W stronę potrzeb rynku
To tylko jeden z przykładów dobrych praktyk poddębickiego szpitala. A jest ich dużo więcej, i to bardzo ambitnych.
– W moim pojęciu kierunek rozwoju polskiego szpitalnictwa powinien przede wszystkim zmierzać w stronę urynkowienia usług medycznych, gdzie pacjent ma możliwość wyboru, gdzie chce się leczyć, a wówczas pieniądze z NFZ podążają za pacjentem – podkreśla prof. Jan Krakowiak, prezes zarządu Poddębickiego Centrum Zdrowia. – Dzięki temu można myśleć o zdrowej konkurencji między placówkami, a pacjentom dać do wyboru szpital, który oferuje najlepszą jakość usług. Taki model sprawdził się już w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, i pozwala na zwiększenie efektywności systemu zdrowia, poprawiając jednocześnie jakość opieki.
– Szpital jak firma to nie mrzonka, ale realna codzienność Poddębickiego Centrum Zdrowia. Takich szpitali życzę państwu w całej Polsce – mówił prof. Jan Krakowiak, odbierają podczas uroczystej gali tytuł Symbolu Nowoczesnej Opieki Medycznej 2024
Prof. Krakowiak zauważa również konieczność zmiany struktury organizacyjnej szpitali, aby dostosować je do nowoczesnych wymagań rynku. Model PCZ jest prosty: szpital funkcjonuje jak firma. Prezes zarządu nie zatrudnia pracowników na etat, ale korzysta z podwykonawców, takich jak ordynatorzy, którzy prowadzą własne firmy i zatrudniają personel medyczny. Takie podejście pozwala na elastyczność, przejrzystość oraz skuteczniejsze zarządzanie placówką, zwiększając jej efektywność i motywację do ciągłego rozwoju.
– Ale zmian, które ja postrzegam jako rozwiązanie wielu bolączek polskiej służby zdrowia, jest więcej – zaznacza prof. Krakowiak. – Szczególnie w kontekście liczby szpitali. Polska ma ich najwięcej na świecie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – więcej niż USA czy Niemcy. Większość z nich jest nierentowna, nieefektywna. Zamiast mnożyć szpitale, proponuję skupić się na optymalizacji i jakości usług w tych placówkach, które oferują najlepszą opiekę. Nierentowne oddziały powinno się zamykać, a w skrajnych przypadkach wręcz likwidować całe szpitale, ponieważ stanowią obciążenie dla systemu.
Pionierskie technologie z AI w tle
Jednym z najistotniejszych kamieni milowych tworzących siłę PCZ są wdrożone tu innowacyjne technologie. Placówka jest pod tym kątem jednym z liderów w Polsce.
– Posiadamy w naszym szpitalu w chwili obecnej jeden z nielicznych w Europie egzoskop do operacji neurochirurgicznych, który wspomaga precyzyjne przeprowadzanie zabiegów – wyjaśnia prof. Krakowiak. – Co więcej, nasza placówka została wyposażona w rezonans magnetyczny i tomograf z funkcją sztucznej inteligencji. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie przeprowadzić szybką i dokładną diagnozę, co w wielu przypadkach może decydować o uratowaniu życia pacjenta.
Co jeszcze? Poddębickie Centrum Zdrowia kończy właśnie modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR-u), który zostanie dostosowany do najnowszych wytycznych. Będzie to oznaczać nie tylko komfort pacjentów, ale także zwiększenie efektywności pracy personelu. W planach jest również budowa lądowiska dla helikopterów ratunkowych na dachu najwyższego budynku szpitala. Taki projekt pozwoli na szybszy transport pacjentów w stanach krytycznych, co również może okazać się najważniejsze w ratowaniu życia.
Ze wsparciem natury
Warto podkreślić, iż obok mnóstwa codziennych wyzwań szpital stawia także na zrównoważony rozwój, wprowadzając ekologiczne rozwiązania. Przykład? Wykorzystanie geotermii do ogrzewania placówki. Tutejsze wody podziemne mają temperaturę aż 72ºC, zostały więc „zaprzęgnięte” do obiegu grzewczego. Z kolei woda powrotna znajduje zastosowanie w zabiegach balneologicznych. Rozwiązanie to pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii, a także przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Jest więc efektywne zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Szpital dba też tradycyjnie o zdrową kuchnię, która stanowi istotny element procesu leczenia. Pyszne i zdrowe posiłki, przygotowywane na miejscu (nie od dostawców zewnętrznych!) nie tylko poprawiają samopoczucie pacjentów, ale również wspomagają ich szybszy powrót do zdrowia.
Wszystkie te rozwiązania, splecione w przemyślany system, sprawiają, iż PCZ nie tylko wyznacza nowe standardy w polskim szpitalnictwie, ale również stanowi inspirację dla innych placówek, które chcą podążać w kierunku nowoczesnej, efektywnej i kompleksowej opieki medycznej. A sam prof. Krakowiak podkreśla, iż zmiany w systemie ochrony zdrowia są jego zdaniem nieuniknione i muszą być wdrożone jak najszybciej, aby poprawić zarówno jakość życia pacjentów, jak i efektywność całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Cóż zatem można powiedzieć? Sukcesy poddębickiego szpitala, do którego ciągną pacjenci z całego kraju, nie są przypadkowe. Tworzą je wizja i mądre przywództwo.