Paszport onkologiczny dla chorych na raka

zwrotnikraka.pl 1 miesiąc temu

System opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce stoi u progu reformy. Od 1 kwietnia 2025 roku zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna, której celem jest poprawa jakości leczenia oraz ograniczenie nierówności w dostępie do świadczeń.

Jedną z najważniejszych zmian jakich mogą się spodziewać pacjenci jest wprowadzenie elektronicznej karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (e-DiLO), którą już na etapie podejrzenia nowotworu będzie mógł wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), specjalista ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz w szpitalu. Załącznikiem do karty DiLO będzie paszport onkologiczny, który ma zapewnić pacjentom kompleksową opiekę po zakończonym leczeniu onkologicznym. Jest on w tej chwili w przygotowaniu.

Jeśli chodzi o plany Narodowej Strategii Onkologicznej na 2025 rok, to chcemy wprowadzić – jako załącznik karty DiLO – paszport onkologiczny. Jego głównym celem jest przesunięcie pacjentów po leczeniu onkologicznym, o niskim ryzyku nawrotu, do monitorowania w POZ. Paszport będzie podsumowywał dotychczasowe leczenie i dawał wytyczne na przyszłość, dostarczy zatem informacji lekarzom rodzinnym – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

I dodaje:

Liczymy, iż dzięki temu uda się zredukować liczbę niepotrzebnych wizyt w ośrodkach onkologicznych, co zwolni miejsce chorym, którzy naprawdę ich potrzebują. Powinno to również zmniejszyć kolejki na badania obrazowe.

Jak ma działać paszport pacjenta onkologicznego?

WARTO WIDZIEĆ: WSPARCIE INFORMACYJNE W CHOROBIE

Paszport onkologiczny

W planach realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej znajduje się wprowadzenie paszportu onkologicznego, jako załącznika do karty DILO. Nowe narzędzie powstało z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i pozwoli na przesunięcie części osób po zakończonym leczeniu do monitorowania w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Pacjent po terapii otrzyma paszport onkologiczny z indywidualnymi zaleceniami i wskazówkami dla lekarza rodzinnego lub innych specjalistów, do których trafi. Chodzi o to, aby mieli oni pełną wiedzę, o tym, jaką ścieżkę terapeutyczną przeszedł dany chory i jakie mogą być ewentualne dalsze skutki leczenia, np. powikłania kardiologiczne. W paszporcie pacjenta onkologicznego znajdą się także informacje o możliwości szczepień czy rehabilitacji.

Paszport będzie dostępny w formie papierowej, jak i elektronicznej, co ułatwi korzystanie z niego w różnych ośrodkach medycznych w całym kraju. Lekarze – niezależnie od specjalizacji – zyskają wgląd w historię leczenia pacjenta, co umożliwi lepszą koordynację opieki.

Eksperci mają nadzieję, iż narzędzie pozwoli zredukować liczbę pacjentów w ośrodkach onkologicznych: będą tam przebywać wyłącznie te osoby, którzy potrzebują aktywnej terapii.

Usprawnienia systemu są niezbędne i pilne wobec aktualnych trendów zachorowań w naszym kraju. Właśnie ukazała się najnowsza edycja biuletynu „Nowotwory złośliwe w Polsce”. W 2022 roku do Krajowego Rejestru Nowotworów wpłynęły informacje o 181,3 tys. nowych zachorowań na nowotwory. Oznacza to wzrost o blisko 10 tys. przypadków względem roku 2021 – podsumowuje Jarosław Gośliński, redaktor portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.

Post Paszport onkologiczny dla chorych na raka pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału