Pacjentki z osteoporozą obawiają się o dostępność leczenia

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123 RF


Jedna na cztery kobiety po 60. roku życia oraz co druga po 70. roku życia walczy z osteoporozą. Mimo tak dużej liczby chorych, zaledwie 5 proc. z nich jest objętych leczeniem, co budzi poważne wątpliwości dotyczące dostępności terapii.



20 października obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy. Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na rosnąca liczbę osób borykających się z tą chorobą i podnoszenie świadomości na temat zapobiegania, diagnozowania i leczenia osteoporozy i powiązanych z nią chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Powiedz nie kruchym kościom”. Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” apeluje o pilne działania, które zagwarantują pacjentkom z ciężką postacią osteoporozy dostęp do leczenia w ramach programu B.160.

Nowoczesne terapie w walce z osteoporozą

W Polsce z powodu osteoporozy cierpi około 2,1 miliona osób, z czego większość to kobiety. Do najważniejszych czynników ryzyka należą, oprócz płci, także wiek, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej oraz niedobór witaminy D. Choroba może rozwijać się przez lata w sposób bezobjawowy.

Innowacyjne terapie są najważniejsze w leczeniu osteoporozy, szczególnie w jej postaci pomenopauzalnej. W Polsce na liście refundacyjnej znajduje się już preparat romosozumab, stosowany w leczeniu ciężkiej postaci tej choroby. Pacjentki mogą z niego korzystać w ramach programu lekowego B.160 „Leczenie pacjentek z ciężką postacią osteoporozy pomenopauzalnej”, uruchomionego od 1 lipca br. Jednak w związku z narastającymi problemami finansowymi Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), pojawiają się poważne obawy dotyczące przyszłości tego programu i możliwości jego realizacji na odpowiednią skalę.

Leki pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej: denosumab czy romosozumab, a może sekwencyjnie? ►Zachęcamy do obejrzenia Wielkiej Niezależnej Debaty kostnej pt. „Leki pierwszego rzutu w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej: denosumab czy romosozumab, a może sekwencyjnie?”, która odbyła się w trakcie 16. edycji konferencji Zdrowe Kości i Stawy od 7 do 9 marca 2024 roku w Poznaniu. W dyskusji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Edward Franek i prof. dr hab. n. med. Jerzy Przedlacki, prowadzącym był prof. dr hab. n. med. Piotr Leszczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
Idź do oryginalnego materiału