Wbrew informacjom podawanym przez powstałą w październiku br. organizację zrzeszającą tylko część środowiska fizjoterapeutów, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał blisko 400 umów na realizację świadczeń w zakresie rehabilitacji domowej
- Zgodnie z zapowiedziami Fundusz ma ogłosić uzupełniające konkursy na rehabilitację domową w efekcie czego więcej pacjentów będzie mogło z niej skorzystać
- NFZ finansuje świadczenia rehabilitacyjne w warunkach: domowych, ambulatoryjnych (poradniach i przychodniach rehabilitacyjnych) oraz szpitalnych
Jak podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia w przekazanym „Menedżerowi Zdrowia” komunikacie, w całej Polsce NFZ zabezpiecza rehabilitację domową dla pacjentów. Zostało podpisanych już 400 umów na realizację tych świadczeń. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, NFZ ogłosi uzupełniające konkursy na rehabilitację domową. W efekcie dostęp do tych świadczeń dla pacjentów jeszcze się poszerzy.
NFZ reaguje na nieetyczne praktyki w rehabilitacji. Z danych Funduszu wynika, iż część podmiotów fizjoterapii ambulatoryjnej (ok. 11 proc.) realizuje powyżej 20 proc. świadczeń w warunkach domowych. W skrajnych przypadkach jest to choćby 99 proc. Oznacza to, iż taki podmiot ma umowę z NFZ na rehabilitację w ambulatorium, ale de facto realizuje świadczenia w domu pacjenta. Do tego rozlicza świadczenia wykonywane w domu stawką za świadczenia w ambulatorium, które są wyżej wyceniane. Różnica to średnio ok. 25 zł na pacjenta. Przy pomnożeniu tej kwoty przez liczbę pacjentów rozliczanych w ten sposób, koszty dla Funduszu są ogromne.