Czym są cienie pod oczami?
Cienie pod oczami są wyraźnie widocznymi przebarwieniami skóry wokół oczu, które są w głównej mierze efektem ciemnienia drobnych naczyń krwionośnych, do którego dochodzi przy niedoborze tlenu czy wody w organizmie.
Okolica pod oczami staje się bardziej podatna na tego typu zmiany, gdyż skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka i pozbawiona tkanki tłuszczowej. U różnych osób sińce mogą przybierać inne barwy, od brązowych i ciemnoszarych po niebieskawe czy fioletowe.
Cienie pod oczami - przyczyny
Przyczyny cieni pod oczami są bardzo różne. Często są stanem przejściowym spowodowanym brakiem snu i zmęczeniem, utrzymującym się stresem czy niewłaściwą dietą. U wielu osób sińce są naturalnym zjawiskiem, wynikającym z genetycznych predyspozycji do cieńszej i delikatniejszej skóry w okolicy oczu, a więc można je niekiedy zaobserwować choćby u dzieci. Reklama
Ponadto przyczyną rozwoju tzw. barwnikowych cieni pod oczami jest hiperpigmentacja skóry, na którą wpływ ma szkodliwe promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na słońce przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej okolicy oczu powoduje zwiększoną produkcję melaniny, co skutkuje powstaniem zmian barwnikowych.
Na ciemne plamy pod oczami ogromny wpływ ma proces starzenia się, gdyż skóra z wiekiem ulega ścieńczeniu i jest bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy zanieczyszczenia powietrza. Oprócz wymienionych sińce mogą być bardziej wydatne u osób nadużywających alkoholu, palących papierosy oraz ze skłonnościami do przesuszania się skóry.
Czy cienie pod oczami to objaw choroby?
Cienie w okolicy oczu mogą niekiedy wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, szczególnie w sytuacji, gdy pojawiają się nagle, z niewiadomej przyczyny i nie znikają mimo odpowiedniego nawilżenia skóry i wystarczającej ilości snu. W takim przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi.
Stany chorobowe, w przebiegu których zaobserwować można sińce pod oczami to m.in.:
anemia - niedokrwistość, np. niedoboru żelaza czy witaminy B12 może prowadzić do nadmiernej bladości skóry, co sprawia, iż cienie pod oczami są wyraźniejsze;niedoczynność tarczycy;choroby alergiczne;cukrzyca;schorzenia wątroby i nerek;nadciśnienie tętnicze;choroby pasożytnicze, np. owsica.
Cienie nie muszą być jednak zwiastunem poważnych czy przewlekłych schorzeń. Ten problem może rozwijać się również w przypadku zwykłego przeziębienia czy zapalenia zatok, gdyż w trakcie infekcji nasz organizm ulega osłabieniu, a skóra jest bardziej blada, co sprawia, iż naczynia krwionośne w większym stopniu prześwitują przez skórę, co zwiększa zasinienie. U niektórych kobiet dzieje się tak również podczas menstruacji oraz w okresie ciąży.
Jak pozbyć się sińców pod oczami - domowe sposoby
Jeśli cienie pod oczami nie są wywołane stanem chorobowym ani nie mają podłoża genetycznego, można je zredukować dzięki domowych sposobów. Podstawą jest zdrowy styl życia, a więc niepalenie papierosów, unikanie alkoholu, odpowiednia ilość snu oraz zdrowa dieta - sprawiają, iż cienie pod oczami pojawiają się rzadziej i są mniej wydatne.
Ważne jest również codzienne, dokładne oczyszczanie skóry twarzy, szczególnie okolic oczu oraz stosowanie kremów o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym, co pomaga zmniejszyć widoczność cieni. Aplikacja kremu połączona z delikatnym masażem wokół oczu pobudza mikrokrążenie, zwiększa dotlenienie skóry i zapewnia jej świeży wygląd, a co za tym idzie, redukuje zasinienie.
Skuteczne są również kremy pod oczy z chłodzącym aplikatorem masującym, ponieważ oprócz rozjaśnienia i odświeżenia skórę, likwidują dodatkowo obrzęki i worki pod oczami. Bardzo dobre efekty dają maseczki pod oczy w formie płatków nasączonych składnikami aktywnymi, np. z kwasem hialuronowym, które warto stosować na noc, aby rano skóra była nawilżona i gładka.
Natomiast jeżeli nie masz w domu tego typu produktów, a chcesz zniwelować cienie pod oczami, np. przed ważnym wyjściem, możesz posłużyć się kostkami lodu i wykonać nimi lekki masaż tej okolicy lub użyć do tego zmrożonej wcześniej łyżki.
Warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ promienie UV przyspieszają rozkład kolagenu w skórze, powodują pękanie naczynek oraz prowadzą do powstawania zmian pigmentacyjnych, co skutkuje barwnikowymi cieniami pod oczami. Dlatego też należy chronić okolice oczu kremami z wysokimi filtrami i nosić okulary przeciwsłoneczne przy dużym nasłonecznieniu, aby zapobiegać powstawaniu zasinień przebarwień.
Źródła:
Friedmann DP, Goldman MP. Dark circles: etiology and management options. Clin Plast Surg. 2015
Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna Dermatologia 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022
Sarkar R, Ranjan R, Garg S, Garg VK, Sonthalia S, Bansal S. Periorbital Hyperpigmentation: A Comprehensive Review. J Clin Aesthet Dermatol. 2016
CZYTAJ TAKŻE:
Pierwszy rzut choroby mylą ze zmęczeniem. Neurolog: "diagnoza SM to już nie wyrok"