Otyłość to choroba, nie wygląd

supernowosci24.pl 8 godzin temu

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wzmacnia role profilaktyki i promocji zdrowia w swoich działaniach dla pacjentów. Edukujemy, korygujemy błędne przekonania o zdrowiu, wskazujmy mądrą praktykę potwierdzona naukowo. Przekonujemy, ze profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma najważniejsze znaczenie dla jakości i długości życia. Wspólnie z portalem internetowym „Super Nowości” dzielimy się z Państwem ważnymi informacjami, potrzebnymi „na co dzień”.

  • Według prognoz dla Polski, do 2035r. w Polsce będzie 35% otyłych mężczyzn i 25% kobiet
  • Refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej wyniosła w 2023 roku 3,8 mld zł
  • Ile wydaje na leczenie otyłości Podkarpacki NFZ?

Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizowali dane epidemiologiczne oraz dane zgromadzone w Funduszu. Na tej podstawie powstał raport, który szczegółowo opisuje konsekwencje i koszty leczenia choroby otyłościowej z perspektywy NFZ.

Lektura raportu NFZ skłania do refleksji, jak dużym kosztem systemowym jest zbyt późne leczenie otyłości lub całkowity brak leczenia tej choroby — skupiamy się na leczeniu powikłań, zarówno metabolicznych, jak i układu ruchu, a to generuje gigantyczne koszty dla systemu ochrony zdrowia – podkreśla prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Problem wagi ciężkiej

Otyłość stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego na świecie. Blisko jedna czwarta populacji osób żyjących w 2035 r. (24%) będzie otyła. W Polsce, w tym samym roku, z otyłością będzie zmagało się ponad 35% dorosłych mężczyzn (w wieku 20 lat lub więcej) i ponad 25% dorosłych kobiet. Także otyłość wśród dzieci i młodzieży będzie się pogłębiać z roku na rok.

Według raportu NFZ, Polska zanotowała wzrost średniego BMI z poziomu 25,5 kg/m2 w 1996 r. do poziomu ponad 27,3 kg/m2 w 2016 roku. Najgorsza sytuacja wśród analizowanych państw była w Stanach Zjednoczonych, gdzie BMI wzrosło z 27,1 kg/m2 w 1996 r. do 29,1 kg/m2 dwie dekady później.

Wskaźnik BMI (ang. body mass index) dla prawidłowej masy ciała wynosi od 18,5 kg/m2 do 24,99 kg/m2. Bezpłatny kalkulator BMI jest dostępny w serwisie diety.nfz.gov.pl. W portalu NFZ, z którego korzysta już 900 tys. użytkowników, jest dostępny również darmowy specjalny plan żywieniowy DASH Nadwaga i Otyłość. Zmiana nawyków żywieniowych to jeden z kluczowych obszarów, które wpływają na wyższą skuteczność leczenia choroby otyłościowej.

24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością

To doskonały moment, aby zwrócić uwagę na jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego świata. Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważna choroba, która ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne milionów ludzi.

„Gruby na bramkę” – ile razy słyszeliście ten tekst? Czy wypowiadając te słowa zdajemy sobie sprawę, co naprawdę jest przyczyną otyłości? Otyłość to jedno z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Nie jest to jedynie problem estetyczny — otyłość to poważna choroba, która prowadzi do wielu powikłań i wymaga kompleksowego leczenia.

Prognozy są alarmujące

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Polsce aż 56,6% osób powyżej 15. roku życia miało nadwagę lub otyłość (z czego 18,5% otyłość). Do 2035 roku liczba otyłych dorosłych mężczyzn w Polsce może wzrosnąć do 35%, a kobiet do 25%.

Zrozumienie zamiast oceniania

Choroba otyłościowa ma także ogromny wpływ na psychikę i samopoczucie osób, które na nią cierpią. Osoby zmagające się z otyłością często doświadczają stygmatyzacji, co może prowadzić do obniżonej samooceny, depresji i izolacji społecznej. Negatywne nastawienie do otyłości jest wzmacniane przez społeczne przekonanie, iż otyłość rozwija się z powodu braku silnej woli, lenistwa i problemów emocjonalnych.

„Ta choroba ma bardzo charakterystyczny objaw – nadmierna masa ciała. W związku z czym, na osobę chorującą na otyłość patrzymy przez perspektywę jej wyglądu. W ogóle nie wnikamy w mechanizmy, które prowadzą do rozwoju tej choroby.” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł.

Kosztowne konsekwencje otyłości

Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem otyłości i nadwagi, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Podkreślają, iż choroba otyłościowa jest powodem innych problemów ze zdrowiem, np. chorób układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), nowotworów (rak jelita grubego, piersi, gruczołu krokowego), kamicy żółciowej czy cukrzycy typu 2.

W 2023 roku refundowane leki stosowane w leczeniu cukrzycy lub refundowane paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi zrealizowało 3,3 mln osób. Rocznie przybywa średnio 110 tys. takich pacjentów.

Raport NFZ omawia precyzyjnie wybrane jednostki chorobowe, które są konsekwencją otyłości. Szacuje się, iż konsekwencje choroby otyłościowej, takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, zwyrodnienia kolan wymagające endoprotezoplastyki, bezdech senny i stłuszczenie wątroby kosztowały NFZ 3,8 mld zł. Wyniki raportu znajdziecie na portalu Zdrowe Dane NFZ.

Kompleksowa opieka specjalistyczna nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej

Od roku 2021 funkcjonuje w Polsce program pilotażowy o nazwie KOS–BAR w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej. Koncepcja kompleksowej diagnostyki i leczenia opiera się na scentralizowanym wielodyscyplinarnym leczeniu w ośrodku zapewniającym sprawną koordynację na każdym etapie leczenia obejmującą monitorowanie efektów leczenia oraz całego procesu terapeutycznego. Założeniem i celem kompleksowej opieki jest poprawa efektywności i jakości leczenia pacjentów. Program pilotażowy skierowany jest do pacjentów od 18. roku życia z rozpoznaniem otyłości spowodowanej nadmierną podażą energii, u których BMI wynosi co najmniej 40 kg/m2 lub 35–40 kg/m2 oraz występują choroby współistniejące, a leczenie operacyjne może przynieść potencjalne korzyści. W ramach programu pilotażowego najbliższe ośrodki znajdują się w województwie małopolskim i lubelskim.

Rafał Śliż, rzecznik prasowego Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jak wyglądają Podkarpackie statystyki?

Statystyki wyglądają bardzo niepokojąco. Otyłość w 2023 roku była powodem wizyty u lekarzy aż 8231 osób! Koszt leczenia tych pacjentów, który poniósł Podkarpacki NFZ to ponad 4,5 mln zł! Spotykam się dość często z tezą, iż otyłość związana jest z przyjmowanymi lekami. To prawda, ale taki rodzaj otyłości był w ubiegłym roku powodem wizyty u lekarza jedynie 4 pacjentów. Warto zatem pomyśleć o swoim zdrowiu odpowiednio wcześniej – ruch i sposób żywienia są tu podstawowym kluczem do sukcesu.

Gdzie można znaleźć wykaz placówek KOS-BAR?

Wszystkie dane teleadresowe znajdują się na internetowej wyszukiwarki „Gdzie się leczyć?”. Wykaz dotyczący całego kraju dostępny jest również pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem infolinii NFZ 800 190 590.

A co jeżeli otyłość wynika z nieprawidłowej przemiany materii?

Jeśli istnieje takie podejrzenie, należy o tym porozmawiać z lekarzem. prawdopodobnie pierwsze kroki skierujemy do lekarza rodzinnego. jeżeli w jego opinii taka konsultacja będzie wskazana, otrzymamy skierowanie do poradni chorób metabolicznych. Przyjmują one pacjentów w ramach ubezpieczenia w 4 miejscach na Podkarpaciu: Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Nowe Techniki Medyczne Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Szpital Specjalistyczny Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Rzeszowie.

Gdzie szukać dobrych porad i wiarygodnych zaleceń? Polecam serię rozmów ze specjalistami, którzy w prosty sposób tłumaczą skąd bierze się otyłość, jak jej zapobiegać i jak ją pokonać. Wszystko jest możliwe, ale dużo zależy od naszych chęci. Zebrane filmy dostępne są w Akademii NFZ.

Potrzebujesz rozwinąć ten temat? A może masz pomysł na kolejny artykuł? Opisz nam w mailu [email protected] swoje potrzeby, a my postaramy się je zrealizować. A może jesteś pracownikiem medycznym i chciałabyś/chciałbyś wspólnie poruszyć jakąś kwestię? Zapraszamy do współpracy!

Idź do oryginalnego materiału