Oto trzy powody tycia. Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości

upday.com 1 rok temu
Zdjęcie: Pixabay


Naukowcy i dietetycy od dawna próbują ustalić, dlaczego jedni tyją, a inni nie. Najnowsze badania opublikowane w "Nature Food" wskazują na trzy powody przybierania na wadze. Ich wyeliminowanie z diety i sposobu odżywiania może spowodować, iż kontrola wagi będzie prostsza - przekonują naukowcy.


Najnowsze badania opublikowane w „Nature Food” wzięły pod lupę różne czynniki związane z jedzeniem, które sprzyjają tyciu. Badania przeprowadzono na grupie 35 osób w wieku 18-50 lat. Analizie poddano aż 2,7 tys. posiłków zjedzonych przez ochotników. Dzięki analizom naukowcy ustalili powody, dla których przybieramy na wadze.

Ad libitum meal energy intake is positively influenced by energy density, eating rate and hyper-palatable food across four dietary patterns https://t.co/EJMPvwGsZ1 #science #health #energy #ad #libitum #meal

— Reddit Journal of Science (@rsciencejournal) January 31, 2023

Trzy czynniki, które przyczyniają się do przyrostu masy ciała, to:

  1. Szybkie jedzenie

  2. Żywność o wysokiej gęstości energetycznej (żywność, która ma więcej kalorii na gram)

  3. Żywność pobudzająca apetyt

Szybkie jedzenie

Naukowcy potwierdzili, iż istnieje silna korelacja między szybkością jedzenia a ilością spożywanego pokarmu. Nasz żołądek zwykle wysyła sygnały sytości do mózgu w ciągu około 20 minut. Dlatego też, jeżeli zjemy duży posiłek w ciągu zaledwie dziesięciu minut, przez pewien czas nie będziemy w stanie zarejestrować sygnałów sytości.

Ponadto badania wykazały, iż wolniejsze jedzenie wiąże się ze zdrowszymi wyborami. Bardziej świadomie wybieramy to, co chcielibyśmy zjeść i rzadziej sięgamy po "śmieciowe jedzenie".

Żywność o wysokiej gęstości energetycznej

W kontekście żywności gęstość energetyczna odnosi się do liczby kalorii w określonej ilości. Im wyższa gęstość energetyczna, tym mniej żywności trzeba spożyć, aby spalić więcej kalorii.

  • Na przykład łyżka masła orzechowego zawiera około 100 kalorii, podczas gdy łyżka ugotowanych płatków owsianych zawiera 15 kalorii.

Jeśli jemy dużo gęstej energetycznie żywności, automatycznie spożywamy więcej kalorii.

Żywność pobudzająca apetyt

Żywność pobudzająca apetyt (tzw. high palatable food) to taka, która została stworzona w taki sposób, aby była maksymalnie smakowita i skłaniała do sięgania po kolejne kęsy. Jest zwykle bogata w sól, tłuszcz i cukier.

To pokarmy wysokoprzetworzone takie jak: chipsy, ciasta, ciasteczka, krakersy czy bekon. Ich jedzenie sprawia dużą przyjemność i powoduje, iż ciężko nam oderwać się od talerza czy torebki ze smakołykami.

Tego typu pokarmy są często bardzo gęste energetycznie i zawierają wysoki poziom rafinowanych węglowodanów, co ułatwia spożywanie dużych ilości bez uczucia sytości.

Nowe badania potwierdzają więc to, o czym dietetycy mówią od dawna: jedzenie w pośpiechu wysokokalorycznej i wysokoprzetworzonej żywności powoduje, iż łatwiej przybieramy na wadze.


Więcej od upday:

  • Polskie ciasto w czołówce najlepszych deserów świata [RANKING]

  • Przetrwał 24 dni na morzu, jedząc jedynie ketchup. "Było ostro" - mówi

  • Horrendalne ceny jajek. Na Zachodzie puste półki, a w Polsce drożyzna

Idź do oryginalnego materiału