OŚWIĘCIM. Porozmawiamy o kondycji lokalnego biznesu w Oświęcimiu

oswiecimonline.pl 7 miesięcy temu

Gościem tego odcinka „Porozmawiajmy.O” jest Sławomir Stefański, osoba z wieloletnim stażem w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym właśnie na terenie Oświęcimia. Prywatnie miłośnik filmowania, fotografii i podróży. W programie, jak zwykle, uczestniczą także Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia gościa programu pytamy o warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Oświęcimiu. – To trudny temat. Od pandemii bardzo wiele się zmieniło w sposobie prowadzenia biznesu. Widać to m.in. po pustych lokalach do wynajęcia w naszym mieście – mówi Sławomir Stefański.

Zastanawiamy się co dalej z miejskimi pustostanami, które czekają na wynajęcie. Jakub Przewoźnik po raz kolejny stawia tezę, iż należy te miejsca skutecznie promować. Z kolei gość programu zauważa, iż wiele z lokali jest po prostu za dużych i w nie najlepszym stanie technicznym, a i procedury administracyjne w Oświęcimiu nie są łatwe. Dyskutujemy o ew. możliwości przerobienia części z tych lokali na mieszkania komunalne, których w mieście też nie ma za dużo. A może to cena za wynajęcie miejskich lokali powinna być po prostu niższa?

Czy w Oświęcimiu brakuje wystarczająco troskliwego gospodarza? – Dziś potencjali klienci kupują oczami. Zobaczcie jak niektóre z tych miejskich lokali wyglądają. Często już sama kartka z ogłoszeniem, iż lokal jest do wynajęcia, jest mocno zmęczona upływającym czasem, a lokal przez lata stoi pusty – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

Zgadzamy się tu wspólnie, iż pewnie potrzeba większego zainteresowania, większej elastyczności ze strony właściciela lokali, czyli miasta Oświęcim – ocenia Paweł Plinta, radny miasta Oświęcim.

Rynek i handel w naszym mieście się mocno się w ostatnich latach zmienił. – Młodzi w większości kupują przez internet. Dodatkowym elementem niesprzyjającym lokalnym przedsiębiorcom są powstające w Oświęcimiu wielkie markety. Rozwojowi lokalnych biznesów nie służą też stale rosnące koszty. Władze samorządowe na niektóre z tych pozycji mają wpływ, np. na podatki od nieruchomości, opłaty za wywóz śmieci, koszty wody, czy odprowadzenia ścieków. Może trzeba tę politykę podatkową na nowo przemyśleć – dodaje Jakub Przewoźnik.

Poruszamy też temat targowiska miejskiego w Oświęcimiu. Jak zdaniem naszego gościa wygląda sytuacja w tym miejscu? – Wygląda to nie najlepiej. To nie jest ten targ, który był kilka lat temu. Może problemem też jest miejsce. Ono nie przyciąga klientów. Potrzebna jest być może inwestycja, która wprowadziłaby wielofunkcyjność tego miejsca – zauważa Sławomir Stefański. Jego zdaniem ta handlowa przestrzeń powinna tętnić życiem, funkcjonować nie tylko w dzień targowy. Z kolei Jakub Przewoźnik dodaje, iż z pewnością obszar targu w Oświęcim wymaga odświeżenia.

Jak zawsze zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Państwa i Wasze tematy. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości – mówi Paweł Plinta.

Nasz adres e-mail: [email protected]

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. zlecony

Idź do oryginalnego materiału