Ostatnia w historii Konferencja Sekson już za nami. Co dalej z tematyką seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami?

naszesprawy.eu 4 dni temu

Pod koniec października odbyła się szósta Konferencja Sekson Fundacji Avalon poświęcona tematyce rodzicielstwa, seksualności i praw osób z niepełnoprawnościami. Tegorocznym tematem przewodnim była „przyjemność” jako jedno z praw człowieka, odzwierciedlające fundamentalne potrzeby – od poczucia wolności po bezpieczeństwo i samoakceptację. Poprzednie edycje podejmowały tematy związane z seksualnością i rodzicielstwem z różnych perspektyw. Była to ostatnia edycja Konferencji w tej formule. Jakie są dalsze plany organizatora?

„Prawo do przyjemności”
Tegoroczna edycja Konferencji Sekson zgromadziła specjalistki i specjalistów oraz samorzeczniczki i samorzeczników z całego kraju, którzy podkreślali potrzebę dalszej pracy na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnościami w debatę o seksualności oraz integracji ich potrzeb m.in. w systemie edukacji czy opieki zdrowotnej. W ramach wydarzenia zorganizowano panele dyskusyjne, warsztaty i sesje interaktywne nawiązujące do hasła tegorocznej Konferencji „Prawo do przyjemności”.

Przyjemność to prawo każdej osoby, niezależnie od poziomu sprawności czy rodzaju niepełnosprawności.

– Wszyscy posiadamy wrodzoną zdolność do przyjemności, a budowanie świadomości swoich pragnień oraz odrzucanie społecznych ograniczeń może otworzyć drogę do pełniejszego, satysfakcjonującego życia – powiedział Mateusz Tadorowski, psycholog i seksuolog, jeden z prelegentów Konferencji.

Odważniejsze podejściedo tematu przyjemności dowodzi rosnącej dojrzałości społecznej w tej kwestii.

– W przeszłości unikaliśmy bezpośrednich rozmów o przyjemności, a teraz mówimy wprost o prawie osób z niepełnosprawnościami do seksualności i czerpania euforii z życia intymnego – wyjaśnia Łukasz Wielgosz, członek Zarządu Fundacji Avalon.

Edukacja kluczem do zmiany
Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, który wraz z organizatorami otworzył VI Konferencję Sekson, podkreślił w swoim wystąpieniu, iż niepełnosprawność nie pozbawia prawa do normalności, rodzicielstwa czy przyjemności. Wskazał również na istniejący w społeczeństwie opór wobec pełnej realizacji tych praw, na pewien rodzaj tabu i niedowierzania, iż osoby z niepełnosprawnościami mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, w różnych rolach – jako rodzice, pracownicy, partnerzy. Przypomniał, iż osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi obywatelami, którzy zasługują na możliwość realizacji swoich marzeń i życiowych planów bez ograniczeń.

Podczas Konferencji wielokrotnie podnoszono temat potrzeby edukacji i zwiększania świadomości społecznej w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna oraz dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, zwróciła uwagę na tabuizację tematów związanych z seksualnością i rodzicielstwem wśród osób z niepełnosprawnościami. – Dopóki seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnościami będą tabuizowane, nic się nie zmieni. Kluczem do zmiany jest empatia i rezygnacja z uprzedzeń – aby każda osob mogła realizować swoje życie w pełni, bez ograniczeń społecznych czy kulturowych – mówiła Szumowska.

Wnioski wypracowane podczas Konferencji mają posłużyć jako podstawa rekomendacji dla Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Zdrowia, które będą miały na celu wzmocnienie systemowego wsparcia w obszarze edukacji seksualnej oraz asystencji seksualnej dla osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja Sekson Fundacji Avalon stała się platformą łączącą środowiska terapeutyczne, aktywistyczne oraz samorzecznicze.
– Widzimy coraz większe zainteresowanie tematyką seksualności osób z niepełnosprawnościami oraz gotowość do edukacji wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Zrobiliśmy ogromny krok w kierunku otwartości na rozmowy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w całym kraju, ale wciąż stoją przed nami liczne wyzwania – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do edukacji seksualnej jest ograniczony – powiedziała Żaneta Krysiak, koordynatorka Projektu Sekson Fundacji Avalon.

Przez sześć lat wydarzenie zgromadziło tylko stacjonarnie ponad 1 200 osób uczestniczących w wykładach i warsztatach. W ramach projektu odbyło się 106 wykładów, 22 panele dyskusyjne i 61 warsztatów. Na scenie pojawiła się niemal 100 prelegentek i prelegentów. Nieocenionym wsparciem było zaangażowanie ponad 70 wolontariuszek i wolontariuszy.

Co dalej z walką o prawa osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Avalon zapowiada przyszłoroczne, nowe wydarzenie, które planuje na maj.
– Planujemy organizację wyjątkowej konferencji, z rozszerzoną formułą, której celem będzie poruszenie szerokiego spektrum tematów związanych z prawami, aktywizacją i przeciwdziałaniem dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami – mówi Sebastian Luty, prezes Fundacji Avalon.

Fundacja konsekwentnie rozwija działania w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami, jak również innych istotnych aspektów wpływających na jakość ich życia.

– Chcemy szerzej podjąć ważne kwestie, takie jak aktywizacja zawodowa, nowoczesne formy rehabilitacji i aktualne trendy w życiu osób z niepełnosprawnościami – dodaje Łukasz Wielgosz.

Przyszłoroczne wydarzenie odbędzie się w maju, w ramach III edycji Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon. Tym wydarzeniem Fundacja chce otworzyć nowe perspektywy i wzmocnić głos osób z niepełnosprawnościami.

– Chcemy wspólnie budować przestrzeń, w której każde wyzwanie może być krokiem ku zmianie, a każda historia impulsem do działania. Już niebawem ogłosimy szczegóły dotyczące majowej konferencji. Obiecujemy, iż nie zabraknie zarówno nowych, inspirujących tematów, jak i miejsca na rozmowy dotyczące seksualności. – kończy Wielgosz.

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 18.11.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału