Zaburzenie osobowości borderline to poważna i złożona choroba psychiczna, która wpływa na zachowanie, emocje, postrzeganie siebie i innych. Osoby cierpiące na to zaburzenie doświadczają trudności w regulacji emocji i utrzymaniu stabilnych relacji interpersonalnych. Wpływa to na różne aspekty ich życia, takie jak praca, szkoła, zdrowie fizyczne i psychiczne.
Borderline to jedno z najcięższych zaburzeń osobowości. Określane jest również jako osobowość chwiejna emocjonalnie lub osobowość z pogranicza. Towarzyszą jej częste zmiany nastrojów, poczucie pustki, smutku i niespełnienia, lęk, a także zaburzenia tożsamości.
Objawy zaburzenia borderline
Objawy zaburzenia borderline są różne i bardzo złożone. Często przeplatają się z innymi zaburzeniami psychicznymi, co może sprawić, iż diagnoza jest trudna. Wśród najczęstszych objawów znajdują się:
Niestabilność emocjonalna. Osoby z borderline często doświadczają gwałtownych zmian nastroju, często wywołanych przez wydarzenia codzienne – to tzw. labilność emocjonalna. Często osoba chora cierpi z powodu obniżenia nastroju.
Niska samoocena i poczucie własnej wartości. Osoby z zaburzeniem borderline często odczuwają głębokie poczucie wewnętrznej pustki i braku wartości. Mają nieustającą potrzebę zapewniania o uczuciach przez partnera.
Trudności w utrzymaniu zdrowych relacji interpersonalnych. Takie osoby mogą być skłonne do nadmiernego przylegania do innych, a zarazem unikania bliskości emocjonalnej. Cechuje je brak umiejętności budowania stabilnych relacji z innymi, a przede wszystkim budowania stałych związków partnerskich i emocjonalnych. Wynika to z lęku przed odrzuceniem oraz rozczarowaniem swoją osobą.
Patologiczne kłamanie i konfabulacja. Osoby z osobowością borderline potrafią też dobrze kłamać.
Samookaleczenia i myśli samobójcze. Osoby z borderline mogą wykazywać zachowania autodestrukcyjne, które mają na celu złagodzenie emocjonalnego bólu.
Lęk i depresja. Chorzy często doświadczają silnego strachu i depresji, które mogą się nasilać w zależności od sytuacji życiowych. Osobowości borderline towarzyszą uczucia gniewu, złości, smutku, frustracji, niepokoju, wstydu i znudzenia. Negatywne postrzeganie świata znajduje wyraz w ich zachowaniu – są antyspołeczne i nieufne, bywają też impulsywne.
Przyczyny borderline
Prawdopodobnie borderline to efekt trudnych doświadczeń z dzieciństwa, na przykład porzucenia, odrzucenia lub śmierci rodzica. Może też być wynikiem poważnych błędów wychowawczych, co wyjaśnia niestabilność emocjonalną, lęk przed porzuceniem oraz negatywne nastawienie do świata.
Psychoterapeuci tłumaczą te zaburzenia mechanizmami obronnymi, które wiążą się z problemami z wczesnego dzieciństwie – jak m.in. przemoc w rodzinie, silna trauma (np. gwałt), zbyt wysokie wymagania czy surowe wychowanie i krytycyzm.
Diagnoza borderline
Diagnoza zaburzenia borderline jest złożonym procesem, który wymaga dokładnej oceny i wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów. zwykle odbywa się to dzięki wywiadu klinicznego, obserwacji zachowania, testów psychologicznych oraz z wykorzystaniem kryteriów diagnostycznych DSM-5.
Jak sobie radzić z borderline?
Mimo iż zaburzenie borderline jest poważne i wymaga profesjonalnej opieki, są różne sposoby, które mogą pomóc osobom z tym zaburzeniem radzić sobie z jego objawami. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja psychologiczna. To najważniejszy krok w diagnozie i leczeniu zaburzenia. Profesjonalista może pomóc w dokładnej diagnozie, ustaleniu planu terapeutycznego i dostarczeniu odpowiednich narzędzi i wsparcia dla pacjenta. Terapia powinna być spersonalizowana do indywidualnych potrzeb i objawów danej osoby.
Terapia poznawczo-behawioralna. Może pomóc w identyfikacji i zmianie myśli i zachowań, które przyczyniają się do objawów.
Terapia dialektyczno-behawioralna. Skupia się na umiejętnościach radzenia sobie z emocjami, kontrolowaniu impulsów i utrzymywaniu zdrowych relacji.
Wsparcie grupowe. Przynależność do grupy wsparcia osób z podobnym problemem może pomóc w zrozumieniu, iż nie jest się samemu w swoich doświadczeniach.
Medytacja i ćwiczenia relaksacyjne. Techniki relaksacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i napięcia emocjonalnego.
Zaburzenie borderline to poważne zaburzenie osobowości, które wpływa na różne aspekty życia osób cierpiących na to schorzenie. Rozumienie objawów, przyczyn i sposobów radzenia sobie jest najważniejsze dla osiągnięcia lepszego zrozumienia i wsparcia osób dotkniętych tym zaburzeniem. Szukanie profesjonalnej pomocy i terapii jest ważnym krokiem w zarządzaniu tym wyzwaniem i dążeniu do poprawy jakości życia.
fot. 10634669 / Pixabay