Operacje krytycznych wad serca u płodów w warszawskim Szpitalu Bielańskim

everethnews.pl 1 rok temu

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie pod koniec 2023 r. rozpoczęto zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów. Operacje przeprowadza zespół wysokiej klasy specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w zakresie wykonywania zabiegów położniczych i kardiologicznych.

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie przeprowadzono prawie siedemdziesiąt operacji wewnątrzmacicznych, m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych.

Najmniejsze serce, największe wyzwanie

– Najmniejsze serca wymagają opieki najwyższej klasy specjalistów i najlepszej jakości sprzętu. Takich jak tu, w Szpitalu Bielańskim, w którym znakomity personel korzystając z najnowocześniejszego wyposażenia, ratuje maleństwa, które jeszcze nie opuściły brzucha mamy. Wewnątrzmaciczne zabiegi serca to jedne z najtrudniejszych operacji, jakie można sobie w ogóle wyobrazić. Jestem dumny, iż jako warszawski samorząd możemy dołożyć swój wkład do tej bezcennej pracy – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent st. Warszawy.

Kardiochirurgia płodu wykonywana jest najczęściej pomiędzy 24. a 33. tygodniem ciąży i należy do najtrudniejszych operacji wewnątrzmacicznych. Pod koniec ubiegłego roku specjaliści warszawskiego Szpitala Bielańskiego przeprowadzili cztery takie operacje, aby dać szansę na lepsze życie nienarodzonym dzieciom z najcięższymi postaciami poważnych wad serca.

– Specjalizujemy się w ciążach powikłanych wadami wrodzonymi płodu i bardzo się cieszę, iż wykonujemy bardzo ważne zabiegi terapii prenatalnej na sercach płodu. Mamy na miejscu wykwalifikowany zespół specjalistów ginekologii, położnictwa oraz perinatologii, czyli medycyny matczyno-płodowej, współpracujemy z kardiologami, neurochirurgami, neurologami dziecięcymi i dzięki temu jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków, który oferuje tak szeroki wachlarz terapii płodu – ocenia dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, prof. CMKP, kierownik Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii Szpitala Bielańskiego.

Serce wielkości truskawki

Operacja serca płodu trwa od jednej do kilku godzin. Jest to skomplikowany zabieg, który polega na wprowadzeniu przez brzuch matki do serca płodu 15-centmetrowej igły.

– Płód waży niecały kilogram. Musimy wbić się do serduszka dziecka przez skórę mamy, jamę macicy i klatkę piersiową płodu. Lekarz położnik szybkim ruchem wprowadza igłę do bijącego serca, ustawia ją pod zwężoną zastawką, która blokuje wypływanie krwi. Następnie przez igłę wprowadzany jest balon, który rozszerza zastawkę i przywraca wypływ krwi. Dajemy w ten sposób dziecku szansę na uratowanie lewej lub prawej komory. W przeciwnym razie mogłoby dojść do ostatecznego zahamowania jej rozwoju lub do ciężkiej wewnątrzmacicznej niewydolności krążenia, która może być również groźna dla zdrowia matki – wyjaśnia dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha, ginekolog, perinatolog, który uczestniczy w interwencjach kardiologicznych u płodów w Szpitalu Bielańskim.

Jednym z kluczowych elementów w przeprowadzaniu tak zaawansowanych operacji, jest ścisła kooperacja z zespołem kardiologów. W Szpitalu Bielańskim zespół składa się z prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel oraz lek. Adama Koleśnik.

– Komora lewa jest u tych dzieci bardzo uszkodzona, jest wrażliwa na każde nakłucie. Poszerzenie balonem zwężonej zastawki, która ma średnicę od 2,5 do 4,5 mm, zależnie od wielkości płodu, ale efektywny wypływ nie przekracza 1 mm, wymaga kolosalnej precyzji. To nie jest zabieg położniczy, to bardzo trudny zabieg kardiologiczny wykonywany w ścisłej współpracy między lekarzem położnikiem a lekarzem kardiologiem – podkreśla prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel.

Warto dodać, iż już po operacji dziecięce serce pracuje inaczej.

– Do tych zabiegów kwalifikujemy płody, u których jest szansa na „uratowanie” jednej z komór serca, a niekiedy życia płodów. jeżeli prenatalne badanie echokardiograficzne pokazuje, iż dziecko jest w dobrym stanie i z rozpoznaną wadą może bezpiecznie doczekać do porodu, co nie zmieni pourodzeniowych decyzji – interwencji nie przeprowadzamy. Są to dzieci z najcięższymi wadami serca, a interwencja wewnątrzmaciczna jest jedynie początkiem długiego i złożonego procesu leczenia. Po podsumowaniu wyników terapii wszystkich płodów leczonych w latach 2011–2021, z których większość była przeprowadzona w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, możemy powiedzieć, iż odległe wyniki leczenia, czyli podsumowanie współpracy prenatalno–postnatalnej, są porównywalne z najlepszymi ośrodkami światowymi – dodaje Adam Koleśnik z Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Specjaliści z Bielan w nadchodzących tygodniach mają zaplanowane kolejne zabiegi serc płodów.

Źródło: bielanski.med.pl

Idź do oryginalnego materiału