Koordynatorem tegorocznej edycji był Interpol. Niemniej jednak Operacja Pangea stanowi efekt współpracy różnorodnych służb i instytucji z prawie 90 państw z całego świata. Akcja od samego początku ma na celu przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi leków, wyrobów medycznych i suplementów diety.
Operacja Pangea XVII i przerażające statystyki
Kontrole i interwencje tegorocznej edycji potrwały znacznie dłużej niż w poprzednich latach. Wzmożone starania zaangażowanych służb przyniosły wymierne efekty. Podczas XVII odsłony Pangea doszło do:
- zatrzymania 769 osób,
- zlikwidowania 123 zorganizowanych grup przestępczych,
- konfiskaty 50,4 miliona dawek podrobionych lub nielegalnych leków,
- zabezpieczenia produktów o orientacyjnej wartości 65 milionów dolarów.
Podczas akcji wydano 847 nakazów przeszukania i przeprowadzono 1728 dochodzeń. Wśród zarekwirowanych produktów farmaceutycznych aż 93% było pozbawionych zezwoleń regulacyjnych, które są wydawane przez krajowe organy ochrony zdrowia. Tego typu produkty mogą zawierać sfałszowane lub niespełniające norm składniki aktywne, często niemożliwe do zidentyfikowania. Pozostałe 7% skonfiskowanych produktów uznano za podrobione lub niewłaściwie oznakowane.
- Czytaj również: Operacja Shield V — wyniki międzynarodowej walki z przestępczością farmaceutyczną
Operacja Pangea XVII doprowadziła też do zamknięcia blisko 13 000 witryn internetowych, profilów w mediach społecznościowych, czat botów i grup na komunikatorach powiązanych z działalnością przestępczą. Wirtualne kanały były wykorzystywane zarówno do marketingu, jak i bezpośredniej sprzedaży nielegalnych preparatów. Za 96% przestępczych stron internetowych odpowiadało pięć krajów: Malezja, Rosja, Irlandia, Singapur oraz Iran — przy czym w samej Malezji usunięto aż 7000 ofert online.
Poniżej statystyki z niektórych państw biorących udział w akcji:
- Australia — przejęcie ponad 5,2 miliona jednostek nielegalnie importowanych leków, w tym produktów sfałszowanych i lub niespełniających norm.
- Burkina Faso — konfiskata 816 000 tabletek ukrytych w pojazdach m.in. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- Irlandia — zarekwirowanie 848 376 tabletek o ulicznej wartości 1,1 miliona funtów, przeprowadzenie 25 przeszukań i 15 przesłuchań w areszcie.
- Meksyk — przechwycenie 27 000 tabletek klonazepamu i 20 000 tabletek alprazolamu transportowanych firmą kurierką z Tijuany.
- Portugalia —rozbicie zorganizowanej siatki przestępczej handlującej sterydami anabolicznymi w 8 więzieniach na terenie całego kraju.
- Singapur — usunięcie 1288 ogłoszeń sprzedaż nielegalnych produktów, z czego 644 dotyczyły leków na receptę, a także konfiskata 280 soczewek kontaktowych
Czarnorynkowe trendy
Na szczycie najczęściej konfiskowanych produktów znalazły się środki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy. Były to przede wszystkim leki psychostymulujące (np. na ADHD), przeciwlękowe oraz na chorobę Parkinsona. Drugie miejsce na podium zajęły leki stosowane przy zaburzeniach erekcji i problemach z potencją. Niemniej jednak w ręce służb zaangażowanych w Operację Pangea XVII trafiły różnorodne produkty. Począwszy od sterydów anabolicznych, leki na cukrzycę, przez produkty antynikotynowe i środki dermatologiczne, a skończywszy na preparatach ziołowych i suplementach diety.
- Czytaj również: Nielegalna apteka internetowa w UK. „Dr T” trafił do więzienia
Tegoroczna edycja międzynarodowej akcji ujawniła, iż przestępcy szczególnie upodobali sobie dwa typy preparatów. Pierwszym są analogi GLP-1 (np. semaglutyd), które poza wykorzystaniem w farmakoterapii cukrzycy znalazły zastosowanie jako wspomagacze odchudzania. Ten rodzaj preparatów był wyjątkowo często konfiskowany w rejonach Azji i Pacyfiku, Europy i Ameryki Północnej. Drugim są preparaty peptydowe (m.in. BPC-157, ipamerolina czy melanotan), którym przypisuje się domniemane korzyści dla urody czy poprawy sprawności fizycznej. Rosnący popyt na tego typu produkty jest wyjątkowo zauważalny w Europie, Ameryce Północnej i Oceanii. Peptydy w wielu regionach świata nie zostały zatwierdzone do użytku, co wynika z niewystarczającej liczby badań na ludziach i potencjalnego zagrożenia dla zdrowia.
Operacja Pangea XVII w Polsce
Polski skład w globalną akcję był rezultatem współpracy trzech organizacji: Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Policji i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Na terenie naszego kraju przejęto około 60 000 sztuk produktów w różnych formach o wartości przekraczającej 800 000 zł. Poza wspomnianymi wcześniej preparatami znalazły się także wyroby medyczne np. strzykawki, igły, plastry rozgrzewające, urządzenia ssące do oczyszczania dróg oddechowych czy serwety chirurgiczne. Sporą część skonfiskowanych produktów stanowiły produkty weterynaryjne.
- Czytaj również: MHRA kontra nielegalny handel lekami
W Polsce najwięcej nielegalnych produktów pochodziło z Indii i Ukrainy. Oprócz tego wiele zarekwirowanych artykułów dotarło do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Korei, Rosji i Białorusi.
Źródła:
- https://www.health-ni.gov.uk/news/hundreds-thousands-counterfeit-and-illicit-drugs-seized-health
- https://www.gov.pl/web/kas/kas-w-globalnej-walce-z-falszywymi-lekami–operacja-pangea-xvii-edycja
- https://www.straitstimes.com/singapore/81m-in-illegal-pharma-seized-in-global-sting-hsa-warns-732-sellers-of-health-products-in-spore
- https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2025/Record-769-arrests-and-USD-65-million-in-illicit-pharmaceuticals-seized-in-global-bust
MGR.FARM©