Opatrywanie ran – jak wygląda pierwsza pomoc w nagłych przypadkach?

ratownikmed.pl 7 miesięcy temu

Rany na skórze najczęściej powstają wskutek uszkodzeń mechanicznych, ale ich przyczyną może być też poparzenie słoneczne, uraz chemiczny albo termiczny. W każdym przypadku należy podjąć działania, które mają na celu zabezpieczenie rany i niedoprowadzenie do rozwoju infekcji. Jak wygląda pierwsza pomoc w poszczególnych przypadkach?

Kto udziela pierwszej pomocy w zakresie opatrywania ran?

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy dotyczy każdego człowieka, jednak w przypadku ran często konieczna może okazać się konsultacja lekarska. jeżeli występuje nasilone krwawienie (w szczególności, gdy mamy do czynienia z krwią tryskającą), ogólny stan poszkodowanego ulega pogorszeniu albo występują dodatkowe objawy (na przykład silny ból kończyny), należy udać się do lekarza. W dalszym ciągu mamy jednak obowiązek udzielić pomocy przedmedycznej, a więc tak opatrzyć ranę, aby zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia. Rodzaj opatrunku musi być dostosowany do rodzaju rany. Możemy więc zastosować opatrunek:

  • uciskowy – ma na celu zatamowanie krwawienia,
  • osłaniający – zapobiega zanieczyszczeniu powierzchni rany,
  • obłożeniowy – stosowany w celu usztywnienia kończymy przy ranach, w których występuje ciało obce.

Jak opatrzyć ranę?

Jeśli rana krwawi, musimy w pierwszej kolejności założyć opatrunek uciskowy. Sięgamy po kompres gazowy, a więc warstwę jałową, który przykrywamy zwiniętą rolką bandaża. Ostatnią warstwą jest opaska albo trójkątna chusta, która stabilizuje wcześniejsze warstwy. Opatrunek osłaniający stosujemy wtedy, gdy nie mamy do czynienia z intensywnym krwawieniem. W pierwszej kolejności powinniśmy zdezynfekować ranę. Jeśli nie mamy pod ręką specjalistycznego produktu, wystarczy przemyć ją wodą. Następnie możemy nałożyć plaster z opatrunkiem, ewentualnie jałową gazę. W przypadku ran powstałych wskutek oparzenia, dobrze sprawdza się opatrunek hydrożelowy, który tworzy wilgotne środowisko. Najtrudniej założyć samodzielnie opatrunek obłożeniowy, gdyż potrzeba elementu usztywniającego. Pamiętajmy, aby we własnym zakresie nie wyciągać ciała obcego z rany, co może spowodować uszkodzenie okolicznych tkanek. W przypadku skaleczeń powstałych wskutek poparzeń słonecznych, warto sięgnąć po maść na rany. Sprawdzi się również, gdy poparzymy się gorącą wodą.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego opatrywania ran

Osoba udzielająca pierwszej pomocy przy opatrywaniu ran powinna mieć czyste ręce. Dobrze, jeżeli ma możliwość założenia jednorazowych rękawiczek, natomiast wystarczające będzie również przemycie rąk wodą z mydłem. Nie należy dotykać palcami tych elementów opatrunku, które będą przylegać bezpośrednio do rany. Gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych produktów opatrunkowych, możemy sięgnąć po jałową gazę, która powinna się znaleźć w każdej apteczce. Bardzo ważna jest regularna zmiana opatrunków zwłaszcza, jeżeli rana krwawi bądź wydobywa się z niej innego rodzaju płyn. Na świeże rany nie powinno się stosować żadnych preparatów regenerujących, takich jak na przykład krem na blizny, który sprawdzi się dopiero po zagojeniu. Przy ranach głębokich konieczne może okazać się szycie, dlatego trzeba przetransportować pacjenta do najbliższego ośrodka medycznego. Podobnie postępujemy, jeżeli rana pomimo upływu kolejnych godzin wizualnie się pogarsza – występuje duży obrzęk bądź silne zaczerwienienie.

Treść promocyjna

Idź do oryginalnego materiału