Opatrunki kolagenowe wspierają gojenie ran oparzeniowych

termedia.pl 2 lat temu
Zdjęcie: 123RF


Zespół klinicystów z Dhaka Medical College Hospital oraz Sheikh Hasina National Institute of Burn and Plastic Surgery w Bangladeszu zajął się problemem leczenia ran oparzeniowych, zwłaszcza u dzieci i nastolatków.

U 60 pacjentów z oparzeniami powierzchownymi stosowano dwa typy opatrunków: z arkuszami kolagenowymi lub zawierającymi 1-procentowy sulfadiazyny srebra (SSD).

Pacjentów podzielono na grupę A, z opatrunkami kolagenowymi i grupę B z opatrunkami z 1-procentową sulfadiazyną srebra. Średnia wieku wynosiła 14,9ą14,2 lat w grupie A i 11,6ą10,2 lat w grupie B, przy czym w grupie A aż 18 (60,0 proc.), a w grupie B - 17 (56,7 proc.) pacjentów miało poniżej 10 lat.

Pierwszy przypadek do leczenia został wybrany losowo, najprostszą metodą, czyli przez rzut monetą.

Dane zebrano dzięki półustrukturyzowanych arkuszy danych, zaś do ich analizy wykorzystano test chi-kwadrat Pearsona i test t-Studenta.

Zaobserwowano po 7 dniach szybsze gojenie ran w grupie A, poza tym stan rany był też lepszy niż w grupie B. Średni czas całkowitego gojenia w grupie kolagenowej wynosił 10,47ą2,21 dni, a w grupie 1,0 proc. SSD wynosił 13,07ą2,33 dni. Średni czas gojenia był znacznie niższy w grupie kolagenowej w porównaniu z grupą 1,0 proc. SSD. Nie było istotnej różnicy w częstości infekcji między dwiema grupami.

Jak stwierdzili klinicyści z Bangladeszu, "opatrunek kolagenowy zmniejsza ból oraz potrzebę stosowania środków przeciwbólowych, wspomaga wczesne gojenie ran w porównaniu z pacjentami leczonymi 1-procentową sulfadiazyną srebra".

Opracował: Marek Meissner
Idź do oryginalnego materiału