Olsztyńska WSPR z nowoczesną karetką do transportu noworodków

termedia.pl 1 rok temu
Nowoczesny ambulans do przewożenia noworodków w stanie zagrożenia życia trafił 10 stycznia do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Karetka posłuży do transportu wcześniaków ze szpitali powiatowych do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Zakup ze wsparciem samorządu
– Jedną z najważniejszych kwestii jest zdrowie i życie mieszkańców Warmii i Mazur. Inwestujemy dużo pieniędzy w infrastrukturę szpitalną, również dziecięcą. Gdy chodzi o zdrowie najmłodszych, to nie ma chwili zawahania. I dziś jest nam niezmiernie miło, iż tak wyjątkowy samochód trafi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie – podkreślił, przekazując ambulans, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.

Dodał, iż do zakupu pojazdu samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dołożył 1,5 mln zł. Zaznaczył też, iż karetka, która została wykonana na zamówienie, posiada najnowocześniejsze wyposażenie zapewniające komfort zarówno małym pacjentom, jak i obsłudze ambulansu.

Doktor Maria Dziejowska przypomniała, iż zespół medyków zajmujący się transportem noworodków powstał w 1991 roku z inicjatywy anestezjologów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

– Przystąpiliśmy wówczas do programu opieki nad noworodkiem. Kontynuujemy tę pracę do dziś. Jest ona bardzo trudna, ponieważ zawsze jedziemy z dzieckiem w stanie zagrożenia życia – wyjaśniła lekarka i dodała, iż mali pacjenci są przewożeni ze szpitali powiatowych na terenie Warmii i Mazur do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie lub do innych placówek specjalistycznych w kraju.

OIOM na kółkach
Jak wskazała dr Dziejowska, ambulans przewozi rocznie ok. 180 pacjentów w ciężkim stanie.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Marek Myszkowski przekazał, iż nowy ambulans to swoisty kontener, ważący ok. 5 ton, zapewniający najwyższe bezpieczeństwo i trzystopniowy system amortyzacji. Samochód posiada zawieszenie pneumohydrauliczne oraz inkubator umieszczony na lawecie, w którym przewożony jest noworodek. Ponadto inkubator ma jeszcze amortyzator. W karetce na wyposażeniu są defibrylator, respirator i pompy infuzyjne.

Pediatra Dariusz Robak ocenił, iż przekazany stacji pogotowia ambulans to „OIOM na kółkach”. – Gdy zachodzi potrzeba, możemy wykonywać czynności ratujące życie małego pacjenta w karetce. Trzyosobową obsadę ambulansu stanowią lekarz, kierowca ratownik i pielęgniarka – dodał.

.

Idź do oryginalnego materiału