Jak wynika z danych z lutego Narodowego Funduszu Zdrowia – na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL) w kolejce czeka aż 1 456 pacjentów zakwalifikowanych jako przypadek pilny, a 9 633 pacjentów to przypadki stabilne. Na wolne miejsce w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym (ZPO) oczekuje z kolei 606 pacjentów pilnych i 2 684 stabilnych.
Interpelacja do Ministerstwa Zdrowia
Do Ministerstwa Zdrowia została wystosowana interpelacja przez posłanki PiS – Elżbietę Płonkę i Beatę Strzałkę, w sprawie dostępu pacjentów do placówek typu ZOL i ZPO. Co więcej, poruszony został również problem czasu oczekiwania na przyjęcie do placówek opiekuńczo-leczniczych.
– [Aktualnie – przyp. red.] czas oczekiwania na przyjęcie do placówek ZOL i ZPO znacząco się wydłużył, co w znaczny sposób opóźnia powrót pacjentów do prawidłowego funkcjonowania – zwracają uwagę w piśmie do ministra zdrowia Elżbieta Płonka i Beata Strzałka.
W zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych leczą się pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie, jednak nie wymagają oni ciągłej hospitalizacji.
Posłanki chcą wiedzieć, jak długo czeka się na pomoc z ZOL-u lub ZPO-u, co więcej w swojej interpelacji chcą uzyskać wiadomość dotyczącą, tego, ile w tej chwili pacjentów objętych jest pomocą.
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
W odpowiedzi resortu zdrowia Waldemar Kraska poinformował, iż czas oczekiwania na przyjęcie do placówek ZOL i ZPO jest sprawą indywidualną. Nie da się jednoznacznie podać terminu, w którym pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy. Dodatkowo resort zdrowia poinformował, iż ze względu na dużą specyfikację świadczonych usług, świadczeniodawcy nie mają ustalonego odgórnie terminu, w którym muszą przyjąć pacjenta.
Wiceminister zdrowia podał również statystyki, ilu pacjentów skorzystało z usług zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Dane pochodzą ze stycznia 2023 roku i przedstawiają się następująco:
- w całej Polsce z pomocy ZOL lub ZPO skorzystało 26 286 osób;
- najwięcej osób z województwa mazowieckiego – 3 845;
Najmniej z kolei pacjentów przebywało w tego typu zakładach w woj. podlaskim – 595 osób, warmińsko-mazurskim – 628 osób i lubuskim – 655. Najwięcej takich zakładów – finansowanych przez NFZ – jest w województwach śląskim (50) i mazowieckim (48), najmniej zaś w lubuskim (11).
Czym jest zakład opieki leczniczej i zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy ?
Zakład opieki leczniczej i zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy są to ośrodki, które zapewniają pomoc dla pacjentów, niewymagających hospitalizacji. Pacjentami ZOL i ZPO najczęściej są osoby: niepełnosprawne, przewlekle chore lub po ciężkiej chorobie, które wkraczają w ciężki okres rekonwalescencji. Długość pobytu w takim ośrodku jest uzależniona od stanu pacjenta.
Źródło: cowzdrowiu.pl, rynekzdrowia.pl