Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza organizacje pozarządowe w rozumieniu artykułu 3 ustęp 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które:
1. prowadzą placówkę służącą rehabilitacji społecznej lub zawodowej i posiadają prawodo dysponowania nieruchomością, w której prowadzona będzie placówka w okresie trwałości projektu (10 lat);
2. realizują działania z zakresu rehabilitacji społecznej lub zawodowej w placówce co najmniej 5 lat, licząc wstecz od dnia złożenia wniosku;
3. od 2021 roku spełniają definicję podmiotu publicznego, o którym mowa w artykule 3 punkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
4. zadeklarują posiadanie środków finansowych, które mogą zostać przeznaczone na co najmniej 20% wkładu własnego wraz ze wskazaniem źródła ich pochodzenia.
Nabór będzie przeprowadzony na podstawie z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
oraz zgodnie z Programem oraz Procedurą programu Dostępna przestrzeń publiczna
UWAGA:
1. Nabór dotyczy wyłącznie Modułu E – likwidacja barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych w placówkach służących rehabilitacji społecznej lub zawodowej, prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
2. Z ubiegania się o dofinansowanie wyłączeni są Wnioskodawcy posiadający wymagalne zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego lub PFRON lub innych organów i instytucji wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej.
Termin i forma składania wniosków:
1. Wniosek można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej poprzez udostępniony przez PFRON system – Generator Wniosków, dostępny pod adresem dpp.pfron.org.pl.
2. Termin składania i rejestracji wniosków rozpoczyna się w dniu 29 lipca 2024 roku o godz. 08:00, a kończy dnia 16 września 2024 roku o godz. 15:00.
3. Za datę wpływu uznaje się datę złożenia wersji elektronicznej wniosku w Generatorze Wniosków.
4. Wnioski złożone w inny sposób niż za pośrednictwem Generatora Wniosków lub wnioski złożone po upływie terminu, nie będą podlegały ocenie i zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
Kwota dofinansowania i wkład własny:
1. Maksymalna wysokość kwoty dofinansowania nie może być wyższa niż 550 000,00 zł.
2. Dofinansowanie wynosi maksymalnie do 80% kosztów kwalifikowalnych.
3. Beneficjent zobowiązany jest wnieść wkład własny w formie pieniężnej, stanowiący co najmniej 20% wartości kosztów kwalifikowalnych.
4. Koszty poniesione przed podpisaniem umowy nie podlegają dofinansowaniu. Nie mogą również stanowić wkładu własnego.
5. Kwalifikowalne są wyłącznie koszty poniesione po zawarciu umowy oraz w okresie realizacji projektu.
Warunki ubiegania się o dofinasowanie w naborze:
1. Wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie na własną rzecz lub na rzecz prowadzonej przez niego jednostki nieposiadającej osobowości prawnej.
2. Wnioskodawca może złożyć jeden wniosek, bez względu na to, czy wniosek składa dla siebie, czy na rzecz swojej jednostki.
3. Każdy kolejny wniosek złożony przez Wnioskodawcę zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. Do oceny zostanie skierowany pierwszy złożony wniosek.
4. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie projekty spełniające łącznie poniższe warunki:
a. czas ich realizacji mieści się w przedziale od 1 stycznia 2025 roku do 30 czerwca 2027 roku;
b. dotyczą dostępności i obejmują budynki/lokale, w których Wnioskodawca lub jego jednostka, której dotyczy projekt, na dzień składania wniosku o dofinansowanie, świadczy usługi na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
c. posiadają wymagany komplet pozwoleń, zgód i opinii na etapie składania wniosku; dokumenty te muszą być ostateczne lub prawomocne na dzień składania wniosku;
d. uwzględniają uniwersalne projektowanie lub racjonalne usprawnienie, o których mowa w art. 2 Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych;
e. zakres prac wskazanych we wniosku jest zgodny z prawem i Standardami dostępności dla polityki spójności 2021 – 2027.
Projekty niespełniające wyżej wymienionych warunków będą oceniane negatywnie formalnie lub merytorycznie.
Od negatywnej oceny formalnej oraz merytorycznej wniosków nie przysługuje odwołanie.
Na drugi nabór wniosków zaplanowano środki finansowe w wysokości 160 milionów zł.
Ważne!
Prosimy o dokładne zapoznanie się z programem, procedurą oraz uważne wypełnianie wniosków.
Szczegółowe warunki realizacji projektów określono w Programie oraz Procedurze programu Dostępna przestrzeń publiczna.
Pytania w sprawie programu można kierować na adres: [email protected] lub infolinię pod numerem 22 581 84 10 wew. 4.
Info: PFRON, fot. Ewa Maj / archiwum NS
Data publikacji: 26.07.2024 r.