Przyjmowanie każdego dnia odpowiedniej ilości płynów jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody w ciągu doby, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Zapoznaj się z poniższym artykułem i przekonaj się, czym grozi odwodnienie.
Odwodnienie organizmu łatwiejsze niż myślisz!
Wydawałoby się, iż prosta czynność, jaką jest wypijanie zalecanych dawek wody, nie powinna sprawić większego problemu dorosłemu człowiekowi. Jednak wdrożenie takiego zdrowego nawyku do codziennej rutyny stanowi wyzwanie dla wielu osób. W rezultacie nieprzyjemne skutki odwodnienia organizmu dotykają kobiet i mężczyzn, którzy przed wystąpieniem objawów nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest pokrycie dziennego zapotrzebowania swojego ciała na płyny.
Często ludzie przypominają sobie o konieczności sięgnięcia po napój dopiero w momencie, w którym odczuwają silne pragnienie. Niestety, w długiej perspektywie czasowej może to mieć groźne skutki dla organizmu. Takie postępowanie może wywołać odwodnienie, którego objawy u dorosłego człowieka często sugerują wiele innych przypadłości, co utrudnia postawienie adekwatnej diagnozy. Na szczęście możesz łatwo uniknąć nieprzyjemnych komplikacji, wyrabiając w sobie zdrowe nawyki!
Odwodnienie – dlaczego woda jest ważna?
Nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem fakt, iż woda jest niezbędna do funkcjonowania człowieka w każdym wieku. W końcu od 50 do 80% masy ciała kobiet i mężczyzn stanowi właśnie ten związek chemiczny. Mimo to większość dorosłych osób często ignoruje zalecenia lekarzy specjalistów. Rezultatem tego jest niepokrywanie dziennego zapotrzebowania na płyny, czego skutkiem jest odwodnienie organizmu, powiązane z wieloma nieprzyjemnymi objawami.
Woda to najważniejszy składnik tkanek oraz płynów ustrojowych, których zadaniem jest transportowanie składników odżywczych, tlenu i szeregu innych, kluczowych substancji. To właśnie H2O umożliwia regulację ciepłoty ciała, a także przemianę materii czy choćby procesy trawienne zachodzące w organizmie człowieka. Najważniejszy organ ludzki, czyli mózg, również nie może działać prawidłowo bez odpowiedniej podaży tego związku chemicznego. Jest on bowiem zbudowany głównie z wody, więc kurczy się w przypadku jej niedostatku.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę? Jest to uzależnione od kilku czynników, dlatego warto ustalić odpowiednią dla siebie ilość płynów i sumiennie jej przestrzegać. Jednak według zaleceń specjalistów dorosły człowiek potrzebuje każdego dnia przynajmniej 2 litry płynów, pochodzących z takich źródeł jak napoje, kawa, mleko i świeże soki, a także zupy i inne spożywane pokarmy.
Musisz przy tym pamiętać, iż uczucie pragnienia jest nietylko sygnałem do sięgnięcia po napój, ale też w pewnym stopniu objawem odwodnienia organizmu! Jeśli więc odczuwasz suchość w ustach, jest to najprawdopodobniej znak, iż zapomniałeś dzisiaj odpowiednio się nawodnić.
Odwodniony organizm – objawy
Woda jest niezbędna do adekwatnej pracy wszystkich układów ludzkiego organizmu. Regularne picie jej w postaci niesłodzonej to nawyk, który koniecznie powinieneś wdrożyć w swoim codziennym życiu. Odwodnienie jest stanem chorobowym, w przypadku którego zawartość H2O w Twoim ciele jest niewystarczająca, aby prawidłowo regulować poszczególne funkcje życiowe. Naukowcy dzielą je na etap lekki, umiarkowany oraz ostry. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne objawy, a przy dalszym unikaniu systematycznego nawadniania również groźne skutki.
Woda w organizmie człowieka
Nawet lekkie odwodnienie organizmu jest problemem, ze względu na niezwykle istotną rolę, jaką H2O pełni. W zależności od wieku na masę Twojego ciała składa się przynajmniej kilkadziesiąt procent wody:
- u płodu 90%,
- u dzieci i młodzieży 75%
- u dorosłego człowieka 60%
- u seniorów 50%.
Wskaźniki te są dodatkowo wyższe u kobiet niż u mężczyzn.
Objawy odwodnienia
Najlepszą profilaktyką jest regularne przyjmowanie płynów. Warto jednak znać również symptomy, jakie wykazuje Twoje ciało w wyniku regularnego niepokrywania zapotrzebowania na wodę. Odwodniony organizm daje objawy, które można pomylić z wieloma innymi przypadłościami zdrowotnymi. Należy zwracać uwagę na cechy charakterystyczne dla następujących etapów tego stanu:
- lekki – osłabienie, intensywne pragnienie i ból głowy z zawrotami,
- umiarkowany – senność, szybsze bicie serca, wysuszone usta i ograniczone wydalanie moczu,
- ostry – przyspieszony oddech, skrajne pragnienie i zmiana stanu psychicznego.
Nadmierny ubytek wody w ciele ma groźne skutki zdrowotne, do których w skrajnych przypadkach zalicza się choćby śmierć. Zmiany chorobowe w obrębie organizmu, np. w układzie wydalniczym czy krwionośnym, są szczególnie ryzykowne u dzieci i seniorów, ale też u zdrowego dorosłego człowieka.
Objawy zewnętrzne
Zastanawiasz się, jak wygląda człowiek odwodniony? W przypadku stanu lekkiego nie da się tego ocenić na pierwszy rzut oka. Jednak już ostrzejsza forma tego stanu będzie widoczna na twarzy w postaci zmęczenia. Jednakże skutki problemu dostrzegalne są przede wszystkim w trakcie badań lekarskich, na które warto się wybrać jeżeli wystąpiły u Ciebie wymienione wyżej objawy.
Odwodnienie organizmu – kiedy najbardziej zagraża?
Każdy człowiek, nie tylko dorosły, może pogorszyć stan własnego zdrowia w wyniku niedostarczenia swojemu ciału odpowiedniej dawki płynów. Pij wodę regularnie, nie czekając na objawy w postaci suchości w ustach czy bólu głowy, zwłaszcza jeżeli znajdujesz się aktualnie w jednej z grup, u których ryzyko wystąpienia odwodnienia organizmu jest szczególnie wysokie. W przypadku dzieci, seniorów i osób aktywnych fizycznie spożywanie płynów jest niezwykle ważne, a jego zaniechanie prowadzi do długofalowych skutków, których lepiej uniknąć.
Dzieci i seniorzy
Osoby w wieku powyżej 75. roku są szczególnie narażone na odwodnienie organizmu. Jest to spowodowane wieloma rozmaitymi czynnikami, między innymi przypadłościami wieku geriatrycznego, np. demencją, chorobą Parkinsona czy zaburzeniami połykania. Dodatkowo wielu seniorów unika regularnego spożywania płynów ze względu na obawy związane z nietrzymaniem moczu.
Z kolei u dzieci dzienne zapotrzebowanie na wodę jest bardzo wysokie z powodu intensywnego rozwoju organizmu. U maluchów łatwiej jest o odwodnienie, ponieważ nie mają nawyku regularnego picia i to rodzice muszą nadzorować u nich tę czynność.
Osoby z dolegliwościami zdrowotnymi
Każdy dorosły człowiek może doświadczyć w swoim życiu dolegliwości zdrowotnych, których skutkiem bywa odwodnienie. Jednym z powszechniej występujących czynników jest zatrucie pokarmowe, w wyniku którego pojawiają się wymioty i biegunka o zróżnicowanej intensywności. Również w trakcie grypy czy zwykłego przeziębienia z gorączką Twoje ciało traci dużą ilość wody, którą należy systematycznie uzupełniać.
Osoby aktywne fizycznie
Regularne ćwiczenia są najważniejsze dla zdrowia, jednak mogą mieć też swoje konsekwencje, w postaci dużej utraty wody. Osoby aktywne fizycznie muszą przykładać szczególną wagę do nawadniania organizmu, najlepiej z użyciem wody lub napojów elektrolitowych, po które warto sięgać zaraz po zakończeniu treningu. W Twojej diecie powinny się też znaleźć świeże, soczyste owoce, które dodatkowo stanowią dobre źródło wielu witamin oraz błonnika pokarmowego.
Co pić, żeby uniknąć odwodnienia organizmu?
Ludzie najchętniej sięgają po słodzone napoje, zwłaszcza gazowane. Niestety, ich picie nie jest dobrym sposobem, aby odpowiednio się nawodnić. Cukier obecny w tych produktach ma negatywne skutki dla zdrowia, dlatego lepiej nie spożywać go w nadmiarze. Również soki owocowe czy napoje ze słodzikiem nie są wskazane, ponieważ przyzwyczajają do słodkiego smaku.
Z drugiej strony zwykła kranówka po prostu nie smakuje wielu osobom, które przyzwyczaiły się do obecności dużej ilości cukru w spożywanych przez siebie płynach. jeżeli jesteś jedną z nich, powinieneś pójść na kompromis i postawić na zdrowe alternatywy dla słodkich napojów! Wbrew pozorom nie musisz tracić dużo czasu i energii na ich samodzielne przygotowywanie. Aby uniknąć odwodnienia organizmu, możesz sięgać po m.in.:
- napary ziołowe i herbaty (zieloną, białą),
- wodę z dodatkiem cytrusów, mięty czy zielonego ogórka,
- domowe elektrolity na bazie wody, miodu i soli kuchennej,
- napoje typu cold brew z zielonej herbaty,
- świeżo wyciskane soki z miąższem.
Poza tym w Twojej diecie powinny znaleźć się świeże owoce, najlepiej te z dużą zawartością H2O, czyli np. pomarańcze, melony czy arbuzy. Dodatkowo warto też uwzględnić w codziennym jadłospisie zdrowe zupy na bazie sezonowych warzyw, które także dostarczą Ci trochę płynów.
Sprawdzone metody na uniknięcie odwodnienia
W teorii wszystko powinno być zrozumiałe, trudniej jednak z praktyką regularnego picia. Mimo iż naukowcy, lekarze i dietetycy uczulają na tę kwestię, statystyki sugerują, iż większość dorosłych osób nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. Według badań przeprowadzonych na rzecz kampanii Odwodnieni Polacy, aż co dziesiąty rodak w ogóle nie pije wody, z kolei 80% badanych spożywa jej zdecydowanie za mało – maksymalnie 4 szklanki na dzień.
Jeśli patrząc w lustro, nie chcesz przekonać się naocznie, jak wygląda człowiek odwodniony, czas na zmiany! Regularne sięganie po napój, najlepiej w postaci niesłodzonej, to jeden z ważniejszych nawyków w codziennej rutynie dorosłego i dziecka. Aby ułatwić sobie to zadanie, kieruj się następującymi sugestiami:
- nie bój się kranówki – jest ona przeważnie zdatna do picia bez przegotowania,
- pij wodę o ustalonych godzinach lub pobierz specjalną aplikację na telefon,
- zamiast słodzonych napojów wybierz zwykłą kranówkę, np. z dodatkiem świeżej cytryny,
- nie wypijaj zbyt dużej ilości na raz, lepiej podziel dzienną dawkę na 8 szklanek.
Unikaj odwodnienia z korzyścią dla zdrowia!
Nie tylko woda zaspokoi Twoje dzienne zapotrzebowanie na płyny, co pozwoli Ci uniknąć groźnych skutków odwodnienia organizmu. Masz też do dyspozycji alternatywne, zdrowe napoje gorące i zimne. Jednak przede wszystkim musisz wyrobić sobie adekwatne nawyki, dzięki którym dostatecznie nawodnisz swoje ciało, z korzyścią dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia.