Czym jest permetryna?
Permetryna jest syntetyczną substancją używaną do zwalczania owadów: mrówek, moli, komarów, pcheł i kleszczy. Jest to insektycyd trzeciej generacji, niezwykle skuteczny. Owady zabija w wyniku bezpośredniego kontaktu z powierzchnią ich ciała lub przez trafienie do żołądka razem z pokarmem.
W jakich preparatach występuje permetryna?
Permetrynę można znaleźć w wielu preparatach na komary, pchły i kleszcze (dla psów), a także na trawnikach i polach uprawnych, gdzie wykorzystuje się ją w celach owadobójczych. Permetryna jest też używana przez wojsko do odstraszania owadów – żołnierze pryskają nią namioty i odzież.
Dlaczego permetryna jest trująca dla kotów?
Możliwe, iż koty mają niedobór jednego z enzymów metabolizujących permetrynę. Z tego powodu są wrażliwe na jej działanie o wiele bardziej niż inne ssaki. Substancja kumuluje się ich w organizmie, zaburzając pracę kolejnych organów. Do wywołania objawów zatrucia wystarczy 1 ml 45-procentowej substancji.
Jak objawia się zatrucie permetryną u kotów?
Typowym objawem zatrucia permetryną u kotów jest zaczerwienie skóry oraz swędzenie. Chory kot może się drapać, nadmiernie wylizywać, a choćby turlać. W ciężkich przypadkach dochodzi do wystąpienia objawów neurologicznych: zawrotów głowy, drgawek, ataków padaczki.
Zatrucie permetryną u kota – najczęstsze objawy:
drżenie pęczkowe mięśni,
drgawki,
przeczulica,
gorączka,
ślinotok,
ataksja,
rozszerzenie źrenic,
czasowa ślepota lub niedowidzenie.
Objawy zatrucia permetryną u kotów pojawiają się najczęściej od razu po kontakcie z substancją, ale mogą też występować z opóźnieniem do 72 godzin. Laboratoryjne rozpoznanie zatrucia permetryną najczęściej nie jest możliwe. Weterynarz stawia diagnozę na podstawie rozpoznania różnicowego.
Czy zatrucie permetryną u kota da się wyleczyć?
Aż 10 proc. zatruć permetryną u kotów kończy się śmiercią. Do tej pory nie udało się ustalić śmiertelnej dawki substancji. Naukowcy sugerują, iż zatrucie ma przebieg indywidualny, a największe znaczenie ma czas, w którym zwierzę otrzyma pomoc – im szybciej to nastąpi, tym lepiej dla mruczka.
W przypadku kontaktu permetryny ze skórą lub sierścią zwierzęcia konieczna jest kąpiel kota w ciepłej wodzie. Można użyć do tego łagodnego detergentu. Kota po kąpieli należy wysuszyć i zawinąć w ręcznik. Należy zadbać o to, aby zwierzęciu nie było zimno – wychłodzenie sprzyja rozwojowi zatrucia.
Lekarz weterynarii może zdecydować o podaniu kotu środków przeciwdrgawkowych, np. fenobarbitalu lub propofolu. Konieczne może być nawilżanie zwierzęciu oczu, cewnikowanie i intubacja. Kot w trakcie leczenia powinien przebywać w cichym i zacienionym pomieszczeniu, by w spokoju mógł wrócić do zdrowia.