Od 1 stycznia 2024 r. do refundacji trafi pierwsza szczepionka przeciwko półpaścowi. Z dofinansowania leku będą mogli skorzystać pacjenci powyżej 65. r.ż., u osób starszych ryzyko zachorowania jest wysokie. Lek jest bardzo drogi, jego cena może wynosić choćby 1000 zł.
Szczepionka przeciwko półpaścowi
Półpasiec jest wirusową chorobą zakaźną. Głównymi objawami są przede wszystkim zmiany skórne i intensywny ból. Wirus półpaśca to herpesvirus varicella zoster (VZV) dokładnie ten sam drobnoustrój, który powoduje ospę wietrzną.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepionka przeciwko półpaścowi będzie refundowana dla osób starszych, u których występują choroby, które zwiększają ryzyko zachorowania na półpaśca. Do tych czynników należą: przewlekła choroba serca, płuc, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, wrodzony lub nabyty niedobór odporności, choroba nowotworowa, zakażenie wirusem HIV, choroba Hodgkina, białaczka, jatrogenna immunosupresja, szpiczak mnogi, przeszczep narządu litego, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, toczeń układowy.
Styczniowa lista refundacyjna
W piątek (08.12.2023 r.) w życie weszła styczniowa lista refundacyjna leków. Warto zaznaczyć, iż na wykazie znalazły się leki stosowane w onkologii, chorobach rzadkich i nieonkologicznych.
Lista substancji obejmuje wskazania onkologiczne, takie jak:
- polatuzumab vedotin – stosowane w leczeniu dorosłych chorych na chłoniaki b-komórkowe,
- daratumumab – stosowana w leczeniu chorych na szpiczaka plamocytowego,
- brentuksymab vedotin – stosowane w terapii chorych na klasycznego chłoniaka hodgkina,
- zanubrutynib, wenetoklaks – wykorzystywana w terapii chorych na białaczkę limfocytową,
- kabozantynib – wykorzystywany w leczeniu pacjentów ze zróżnicowanym rakiem tarczycy,
- selumetynib – leczenie chorych z nerwiakowłóknikami splotowatymi w przebiegu neurofibromatozy typu 1.
Nowe wskazania nieonkologiczne:
- awalglukozydaza alfa – substancja wykorzystywana w leczeniu pacjentów z chorobą pompego,
- brolucizumab, farycymab – leczenie pacjentów z chorobami siatkówki,
- odewiksybat – substancja wykorzystywana w terapii pacjentów z postępującą rodzinną cholestaza wewnątrzwątrobową,
- kannabidiol – substancja stosowana w leczeniu pacjentów z napadami padaczkowymi w przebiegu zespołu stwardnienia rozsianego, jak również w leczeniu pacjentów z zespołem lennoxa gastauta lub z zespołem dravet.
Na listę refundacyjną trafiły także różne substancje czynne, takie jak: dapagliflozyna wykorzystywana do leczenia cukrzycy typu 2, przewlekłej niewydolności serca u dorosłych LVEF≤50% oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA, oraz z przewlekłą chorobą nerek u dorosłych z <60 ml/min/1.73m2, albuminurią lub białkomoczem.
Kolejną substancją, która trafiła na listę, jest finerenon, wykorzystywana do leczenia przewlekłej choroby nerek w 3 i 4 stadium i cukrzycy typu 2. Relugoliks stosowany jest w terapii nowotworów złośliwych hormonozależnego raka gruczołu krokowego.
Źródło: rynekzdrowia.pl, upacjenta.pl