Wyzdrowienie z raka zależy w dużej mierze od stadium, w którym została zdiagnozowana choroba. Zasada jest taka: im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyleczenie. Zwłaszcza jeżeli rak jeszcze się nie rozprzestrzenił, często można go łatwo usunąć lub wyleczyć. Jednak różne rodzaje raka różnią się również pod względem szans na wyleczenie. Najnowsze badania pokazują natomiast, iż wszystkie osoby dotknięte tą chorobą mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka śmierci z jej powodu.
Najzdrowszy nawyk
Wiele badań wykazało, jak ważne dla naszego zdrowia są ćwiczenia i sprawne ciało. Na przykład analiza 16 badań ujawniła ekscytujące wyniki w tym zakresie. Wykazała, iż osoby, które regularnie wykonywały ćwiczenia budujące mięśnie, miały średnio o 15 proc. niższe ryzyko śmierci w porównaniu z osobami, które tego nie robiły. Najwyraźniej sprawność fizyczna jest również ważnym czynnikiem, który może znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci, w szczególności z powodu raka. Odkrycie to zasługa australijskich naukowców.
W analizie danych około 47 tys. pacjentów z różnymi rodzajami nowotworu i na różnych etapach choroby naukowcy wykazali, iż siła mięśni i dobra ogólna sprawność fizyczna są związane ze znacznie niższym ryzykiem śmiertelności z powodu raka.
Naukowcy z Edith Cowan University w Australii chcieli uzyskać wgląd w to, jak sprawność fizyczna wpływa na ryzyko śmierci z powodu raka. Wyniki miały zostać wykorzystane do sformułowania zaleceń dla osób dotkniętych chorobą, w jaki sposób mogą zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Aby to zrobić, szukali odpowiednich badań, które zostały opublikowane w języku angielskim do sierpnia 2023 r. Spośród nich 42 ostatecznie trafiły do analizy, która powstała na bazie danych około 47 tys. pacjentów.
- Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci onkologiczni o dużej sile mięśniowej lub dobrym poziomie sprawności mieli znacznie niższe ogólne ryzyko śmiertelności. Było ono od 31 do 46 proc. niższe w porównaniu do pacjentów o niskim poziomie sprawności fizycznej.
- Pacjenci z zaawansowanym rakiem, którzy mieli dużą siłę mięśni i dobrą sprawność fizyczną, mieli od ośmiu do 46 proc. niższe ryzyko śmiertelności w porównaniu z niewytrenowanymi pacjentami.
- Pacjenci z rakiem płuc, żołądka i jelita grubego mieli od 19 do 41 proc. niższe ryzyko śmierci, jeżeli mieli dobrą sprawność fizyczną i siłę mięśni.
To pokazuje, jak ważnym nawykiem są regularne ćwiczenia budujące siłę mięśni i ogólną sprawność fizyczną.
Ćwiczenia na dłuższe życie
Według naukowców szczególnie pacjenci z zaawansowanym rakiem odnoszą szczególnie duże korzyści z dużej siły mięśni i wytrzymałości. Wyniki tych badań pokazują, iż dane dotyczące sprawności fizycznej mogą dostarczać ważnych informacji na temat ryzyka śmiertelności pacjentów z rakiem.
Ewentualne opracowanie specjalnych programów treningowych dla osób dotkniętych chorobą powinno koncentrować się na zwiększeniu siły i wytrzymałości mięśni. Przynajmniej taki wniosek wyciągnęli naukowcy w swojej analizie badania. „Nasze wyniki pokazują, iż siła mięśni może być wykorzystywana w praktyce klinicznej do określenia ryzyka śmiertelności u pacjentów z zaawansowanym rakiem, a zatem środki wzmacniające mięśnie mogą być stosowane w celu zwiększenia oczekiwanej długości życia”.
Jednak sprawność fizyczna najwyraźniej pomaga nie tylko przetrwać raka, ale także ogólnie zapobiegać nowotworom. Inne badanie, które również zostało opublikowane niedawno, pokazuje, w jaki sposób sprawność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Przeanalizowano w nim dane 315 tys. osób. Jest to pierwsze badanie analizujące wpływ obwodu w talii i regularnej aktywności fizycznej na ryzyko zachorowania na raka.
Talia
Analiza danych wykazała, iż sama szczupła talia lub tylko sprawność fizyczna nie mogą zmniejszyć ryzyka zachorowania na raka. Wyłącznie połączenie obu czynników wydaje się przynosić wyraźne korzyści.
- Osoby, które nie spełniały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących obwodu talii, miały o 11 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka, choćby jeżeli były aktywne fizycznie.
- Osoby, które nie spełniały wytycznych WHO dotyczących aktywności fizycznej, miały o cztery proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka, choćby jeżeli nie miały nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu.
- Ci, którzy nie spełniali obu tych wymogów, mieli o 15 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka.
Według Światowego Funduszu Badań nad Rakiem badanie pokazuje, iż osoby, które regularnie ćwiczą i utrzymują niską wagę, są w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
„Wyniki te podkreślają znaczenie holistycznego podejścia do stylu życia, a nie skupiania się na jednym czynniku w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Utrzymanie zdrowej wagi, a w szczególności obwodu talii w zalecanych granicach, aktywność fizyczna i zdrowa dieta to najważniejsze kroki w kierunku zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka” — skomentowała dr Helen Croker, zastępczyni dyrektora ds. badań i polityki w World Cancer Research Fund.