Oczy przy depresji mogą być oznaką poważnych zaburzeń emocjonalnych. Jak depresja zmienia wygląd twarzy?

zdrowie.gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Africa Studio / shutterstock


Oczy przy depresji przybierają charakterystyczny wygląd, a ze źrenic można wyczytać to, co skryte głęboko w człowieku i w pierwszej chwili niedostrzegalne. Mówi się, iż oczy są zwierciadłem duszy i wiele w tym prawdy. Dowiedz się, jak depresja wpływa na wygląd oczu i całej twarzy człowieka.Jak wygląda depresja? Oczy przy depresji podobnie jak i inne cechy wyglądu, mogą ulec ledwo zauważalnym zmianom. Jak wygląda depresja? Depresja to poważna choroba cywilizacyjna XXI w., na którą cierpi coraz więcej osób i to w różnych grupach wiekowych. Depresja może mieć różne podłoże. Jako jedną z głównych przyczyn depresji w obecnych czasach wymienia się szybkie tempo życia, które powoduje, iż jesteśmy "zawaleni" obowiązkami i nie starcza nam czasu w odpoczynek, regenerację i zaspokajanie własnych potrzeb. To z kolei powoduje narastanie frustracji i problemy z nagromadzonymi emocjami, które czasem nie mają ujścia. W konsekwencji poziom stresu urasta do takich rozmiarów, iż człowiek nie jest w stanie sobie z nim samodzielnie poradzić. Oczywiście to nie jedyny powód depresji.
REKLAMA




Do jej powstania mogą przyczynić się także m.in. szeroko pojęte problemy zdrowotne, w tym uzależnienia od substancji psychoaktywnych. o ile zastanawiasz się, jak wygląda depresja, to warto wiedzieć, iż konsekwencją tej choroby są nie tylko niekiedy trudno zauważalne zmiany wewnętrzne, ale także zmiany w wyglądzie — sylwetce i twarzy człowieka. Sylwetka osoby cierpiącej na depresję zwykle staje się przygarbiona i "zamknięta". Często od osoby cierpiącej na stany depresyjne emanuje brak energii i może wykazywać nadmierną senność. Zmiany dotykają nie tylko sposoby zachowania i postawy. Można je zaobserwować także w wyglądzie twarzy i oczu. Jak wygląda twarz i oczy przy depresji? Depresja — wygląd twarzy osoby cierpiącej na depresjęJakie zmiany w wyglądzie twarzy wywołuje depresja? Wygląd twarzy, obok wyglądu sylwetki, to główne zewnętrzne objawy depresji. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż twarz osoby z depresją może przybrać asymetryczny kształt. zwykle lewa i prawa strona twarzy nie są idealnie symetryczne, ale u osoby cierpiącej na depresję i zaburzenia emocjonalne, te zmiany mogą być łatwo dostrzegalne, ponieważ przybierają na sile. Oczywiście nie należy generalizować, ponieważ asymetria twarzy może mieć inne przyczyny, w tym np. urazy mechaniczne. Wbrew pozorom, na twarzy osoby z depresją często może gościć uśmiech, którym osoby cierpiące chcą zatuszować swój problem przed otoczeniem. Uśmiech osoby z depresją najczęściej również jest asymetryczny, a lewy kącik ust może być uniesiony niżej niż prawy. Asymetria twarzy dotyczy zwykle właśnie lewej strony. Twarz osoby z depresją — w jaki jeszcze sposób się zmienia? Twarz osoby z depresją staje się blada i pozbawiona blasku. Zaburzenia emocjonalne przekładają się na stan skóry, która wydaje się szara i wyjałowiona. Zdrowy, promienny wygląd to coś, czego na pewno nie ujrzymy na twarzy osoby z depresją. Twarz osoby z depresją charakteryzuje się nienaturalną mimiką. Przybieranie nienaturalnej mimiki może wpływać na powstanie charakterystycznych zmarszczek, zwłaszcza w okolicy brwi. Jej konsekwencją może być powstanie tzw. fałdy Verraguta, czyli grymasu twarzy, który objawia się tym, iż oczy wydają się być opadnięte.

Zobacz wideo

Jako Polacy bijemy niechlubne rekordy dotyczące zdrowia psychicznego. Jak wygląda opieka psychiatryczna w Polsce, opowiada Kasia Gandor



Twarz w depresji — nieobecny wzrok i sposób mówieniaTwarz w depresji — jak już wiemy — może świadczyć o nasilonych problemach emocjonalnych. Często mamy do czynienia z taką sytuacją, iż osoba cierpiąca na depresję ma nieobecny wzrok i wydaje się nie wykazywać zainteresowana rozmową. Sprawia wrażenie, iż jest pozbawiona jakichkolwiek emocji. Może się zdarzyć również tak, iż twarz osoby w depresji przybiera minę ciągłego zdziwienia. Warto zwrócić uwagę także na sposób mówienia. Mowa osoby z depresją staje się monotonna, pozbawiona zabarwienia emocjonalnego i intonacji.


Szkliste oczy — depresja widoczna w oczachJedną z cech wyglądu zewnętrznego osoby w depresji są szkliste oczy. Depresja wypisana na twarzy objawia się nie tylko asymetrią i charakterystycznym grymasem twarzy, ale także tzw. szklistym wzrokiem. Oczywiście nie zawsze szkliste oczy muszą oznaczać depresję, bo mogą być wynikiem np. zmęczenia czy infekcji, ale warto wiedzieć, iż oczy zdradzają bardzo wiele na temat stanu psychicznego. Oczy w depresji — czym jeszcze się charakteryzują? Oczy w depresji — czym jeszcze się charakteryzują? Oczy w depresji, oprócz tego, iż są szkliste, mają również inne cechy, które mogą świadczyć o problemach emocjonalnych. Jak wyglądają oczy w depresji? zwykle są przygaszone i pozbawione "błysku". Można dostrzec w nich smutek, który sprawia, iż cała twarz osoby cierpiącej na depresję staje się pochmurna i przygnębiona. Wskazuje się także, iż oczy w depresji zmieniają swój wygląd i oko lewe staje się mniejsze, co wynika m.in. ze wspomnianej wcześniej asymetrii twarzy osoby z depresją.Zobacz też: Jak zachowuje się osoba chora na depresję? Objawy, na które warto zwrócić uwagę
Idź do oryginalnego materiału