REKLAMA
Kiedy wątroba niedomaga…Choroby wątroby mogą mieć różny przebieg i na różne sposoby się objawiać. W większości przypadków oznaki są bardzo skąpe i niecharakterystyczne dla tego organu, stąd diagnostyka dolegliwości tego narządu jest mocno utrudniona. Ból wątroby jest mitem – pojawia się dopiero w późnym rozwoju choroby. Dolegliwości z jej strony, jakie można zauważyć to złe samopoczucie, brak apetytu, nudności, wymioty, dolegliwości skórne, wzdęcia brzucha i uczucie pełności w nadbrzuszu, żółtaczka.Najczęstszą przewlekłą chorobą dotykającą ten narząd jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD), które w tej chwili nazwane jest metaboliczną stłuszczeniową chorobą wątroby (MAFLD). Główną przyczyną jego powstania jest dieta wysokokaloryczna (pokarmy typu fast food), bogata w rafinowane węglowodany, zwłaszcza fruktozę, tłuszcze nasycone i słodzone napoje, która razem z małą aktywnością fizyczną może stać się przyczyną nadwagi i otyłości, a od tego już niedaleko do problemów z prawidłowym działaniem hepatocytów (komórek wątroby). Nieleczone NAFLD/MAFLD prowadzi do stanu zapalnego (NASH), a następnie do zwłóknienia i marskości wątroby. O jej stłuszczeniu można dowiedzieć się podczas badania poziomu enzymów wątrobowych z krwi lub w badaniu USG jamy brzusznej zleconym przez lekarza. Niezwykle istotne jest, iż zdiagnozowanie stłuszczenia wątroby to poważny sygnał i wymaga leczenia mającego na celu regenerację tego organu, które zwykle trwa choćby kilka miesięcy. Jednak dzięki swoim zdolnościom odnowy, szczególnie w początkowej fazie stłuszczenia i stanu zapalnego, zanim dojdzie do jej zwłóknienia i marskości, można wesprzeć wątrobę w jej regeneracji, stosując odpowiednie leki.Odpowiednie wsparcieWątroba nie lubi, gdy jemy pospiesznie, nieregularnie i tłusto. Nie przepada za alkoholem, mocną kawą, papierosami, grzybami, nadmierną podażą leków i ostrymi przyprawami. Wirusy hepatotropowe zwłaszcza wirus WZW B, HCV, infekcje bakteryjne i pasożytnicze również dają się jej we znaki. Gdy obciążamy ją od czasu do czasu, na pewno poradzi sobie sama. Jednak męczona systematycznie, wreszcie może się zbuntować na poważnie. Dlatego odpowiednia troska oraz profilaktyka zdrowotna o ten organ powinna opierać się o codzienne zdrowe nawyki, które pozwolą o nią zadbać.Istnieje kilka sposobów, aby wspomóc wątrobę. Przede wszystkim istotny jest umiar i adekwatne postępowanie. Dla jej dobra zrezygnuj ze wszelkich używek takich jak palenie papierosów i spożycie alkoholu. Zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, gdyż woda pomaga usprawnić procesy oczyszczające wątrobę z obciążających ją substancji. jeżeli masz nadwagę, postaraj się zawalczyć o prawidłową masę ciała. Wprowadź do swojej diety zbilansowane i lekkostrawne posiłki, unikaj tłustych dań i fast foodów. Postaw na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. Spaceruj, biegaj, pływaj, jednym słowem nie zapominaj o aktywności fizycznej. Nie nadużywaj leków - przyjmuj je zgodnie z zaleceniami lekarza.
Aktywność fizyczna jest istotna w codziennym życiu Fot. Shutterstock (Soloviova Liudmyla)
Ochrona i regeneracjaW celu ochrony i regeneracji wątroby stosuje się między innymi sylimarynę. Ta substancja pochodzenia naturalnego sprzyja utrzymaniu organu w dobrej kondycji i jego regeneracji. Sylimarnyna wpływa rewitalizująco oraz ochronnie na komórki wątrobowe. Ponadto wykazuje działanie przeciwutleniające, co pozwala hamować reakcję zapalną. Spowalnia procesy syntezy kolagenu, dzięki czemu wpływa prewencyjnie na wątrobę, zapobiegając jej włóknieniu.Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających sylimarynę. Część z nich to suplementy diety, które nie mają zastosowania w przypadku leczenia stłuszczenia wątroby. Skuteczna ochrona i regeneracja wątroby wymagają stosowania leków w odpowiednich dawkach terapeutycznych, a nie uzupełniania diety.Najwyższa dawka sylimaryny dostępna w leku bez recepty Lagosa, który zawiera 150mg sylimaryny w 1 tabletce. Lecznicze działanie opiera się na dwóch mechanizmach:
po pierwsze sylimaryna zmienia strukturę zewnętrznej błony komórkowej hepatocytów, co nie pozwala na przenikanie substancji szkodliwych do komórek wątrobypo drugie, pobudza zdolność regeneracyjną wątroby i stymuluje prawidłowe działanie hepatocytów.Lagosa to lek hepatoproteksyjny o bardzo wygodnym dawkowaniu, tylko 1 tabletka dwa razy dziennie. Dzięki temu jest to również ekonomiczna terapia, co ma duże znaczenie, biorąc pod uwagę, iż leki na wątrobę zwykle stosuje się przez kilka miesięcy. Więcej informacji dostępne jest na stronie lagosa.plInformacje o leku:Nazwa produktu leczniczego i nazwa powszechnie stosowana: Lagosa, tabletki drażowane (Silybi mariani extr. siccum). Postać farmaceutyczna: Tabletki drażowane. Wskazania do stosowania: Stany po uszkodzeniach wątroby spowodowanych działaniem związków toksycznych; jako leczenie wspomagające w przewlekłych stanach zapalnych wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w preparacie. Podmiot odpowiedzialny: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Flugfeld-Allee 24, 71034 Böblingen, Niemcy. Pełna informacja o leku dostępna na życzenie. Informacja medyczna: Woerwag Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa, tel. 22 863 72 81, fax 22 877 13 70. Kategoria dostępności: Lek wydawany bez recepty.
Materiał promocyjny firmy Woerwag Pharma.