Obradowała Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu pod przewodnictwem Wojciecha Furmanka. W obradach uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu: Cezary Majcher i Mariusz Ściana, skarbnik Powiatu Edyta Drążkiewicz, radni: Anna Kosmala, Monika Jabłońska, Michał Sipika, Piotr Sepioło.
Obecny był także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Tomasz Dudzic.
Na wstępie skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz, przedstawiła projekty zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie Powiatu Kieleckiego na 2026 rok. Ponadto omówiła także sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2025 rok. Skarbnik przypomniała, iż ubiegłoroczny budżet zakładał po stronie dochodów kwotę 317 mln 517 tys. zł, a po stronie wydatków 353 mln 341 tys. zł. Wstępnie zakładano deficyt na poziomie 35 mln zł. Ostatecznie wykonano dochody prawie w 102 procentach czyli na ponad 323 mln zł, a wydatki na ponad 303 mln zł, czyli na poziomie 86 procent. W ubiegłym roku Powiat nie zaciągnął pożyczki ani kredytu. Nie udzielił też żadnego poręczenia. Zadłużenie Powiatu na koniec 2025 r. wyniosło 17,5 mln zł. Złożyły się na to przede wszystkim kredyty długoterminowe. Budżet zamknięto nadwyżką w kwocie 20,5 mln złotych.
W dalszej części posiedzenia dyrektor PUP w Kielcach Tomasz Dudzic omówił bieżące działania urzędu i aktualną sytuację na rynku pracy. – Na koniec maja stopa bezrobocia w Powiecie Kieleckim wyniosła 7,6 procent- poinformował dyrektor i jednocześnie zaznaczył, iż to już kolejny miesiąc z utrzymującym się spadkiem stopy bezrobocia w powiecie.
Dyrektor wspomniał o różnych formach wsparcia i aktywizacji, które oferuję PUP osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Wśród nich szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym roku przyznano już 80 takich dotacji i prawie wszystkie zostały wypłacone. – Aktualnie rozpatrywane są wnioski z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego dla pracowników i pracodawców. Takich wniosków wpłynęło do urzędu blisko 100 – powiedział.
Dyrektor Dudzic poinformował także o utworzeniu nowego miejsce wsparcia dla młodych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach. To Punkt Obsługi Osób do 30. roku życia, które w jednym miejscu uzyskać kompleksową pomoc – od informacji o rynku pracy i możliwościach rozwoju, po wsparcie psychologiczne oraz wskazówki dotyczące usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna, rehabilitacja czy mieszkalnictwo socjalne.
Ponadto Tomasz Dudzic wspomniał również o nowych projektach, które PUP zamierza niedługo realizować. Pierwszy z nich to „Od bierności do aktywność” -adresowany do osób, które straciły pracę w ostatnich 6 miesiącach oraz drugi ”Twoja nowa droga” skierowany do kobiet z terenu powiatu, które wracają na rynek pracy.
W dalszej części obrad radni dyskutowali m.in. o sytuacji powiatowych szpitali. Radny Wojciech Furmanek dopytywał czy pożyczka, o którą wnioskował dyrektor ŚCMiN będzie umorzona, czy spłacona. Do pytania odniósł się członek Zarządu Mariusz Ściana odpowiadając, iż szpital ma oddać środki do końca roku.
Radni rozmawiali również o inwestycjach w powiatowych placówkach ochrony zdrowia, przede wszystkim rozbudowie szpitala w Chmielniku oraz modernizacji i sukcesywnym doposażaniu szpitala przy ulicy Prostej w Kielcach. Jak podkreślił członek Zarządu Mariusz Ściana, Powiat dba o swoje placówki o czym świadczą miliony przeznaczane na ich rozwój. Przypomniał, iż inwestycja w Chmielniku opiewa na kwotę ponad 11 mln złotych, a wraz z wyposażeniem jej łączna kwota zwiększy się o dodatkowe kilka milionów. Dzięki rozbudowie zdecydowanie poprawią się warunki leczenia pacjentów i pracy personelu.
Z kolei członek Zarządu Cezary Majcher zwrócił uwagę na ŚCMiN w Kielcach, które jak zaznaczył jest drugim, co do wielkości szpitalem położniczym w regionie. Dzięki ciągłym inwestycjom szpital może świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie, zapewniając pacjentkom nie tylko profesjonalną opiekę, ale także komfort i bezpieczeństwo.
Kończąc dyskusję o powiatowych szpitalach członek Zarządu Mariusz Ściana zaznaczył, iż sukcesywne wsparcie m.in. placówek medycznych ma przełożenie w ubiegłorocznym budżecie powiatu, który jest proinwestycyjny.
Na koniec posiedzenia radni poruszyli jeszcze temat finansowania remontowanych dróg. Piotr Sepioło dopytywał o procentowy udział powiatu i gminy w realizacji inwestycji drogowych. W odpowiedzi Mariusz Ściana poinformował, iż zwykle koszty dzielone są po połowie między gminą, a powiatem.
Kończąc posiedzenie radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał, które będą poddane głosowaniu na sesji, w poniedziałek 29 czerwca.












