Obniżają poziom cholesterolu w naturalny sposób! Jedz boczniaki

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Boczniaki Źródło: Shutterstock / ArtCookStudio


Boczniaki to powszechnie występujące grzyby, dostępne przez cały rok, a jednocześnie niezwykle zdrowe. Ze względu na zawartość lowastatyny mają udowodnione działanie obniżające poziom „złego” cholesterolu (LDL). Włącz boczniaki do swojej diety jak najszybciej, korzystając z naszego przepisu na pyszne pieczone boczniaki.


Zbieranie grzybów to według M. Toussaint-Samat autorki „Historii naturalnej i moralnej jedzenia”, naturalny odruch człowieka. Chińczycy używali grzybów od wieków w swojej tradycyjnej medycynie. w tej chwili ludzie spożywają grzyby ze względu na ich smak, a także ze względu na ich adekwatności odżywcze i lecznicze.


Boczniaki to grzyby niezwykle cenne dla zdrowia


Boczniaki są niskokaloryczne (100 g to 35 kcal) i mają niski indeks glikemiczny (IG 15). Zawierają łatwo przyswajalne białko, kwas foliowy, witaminy z grupy B, fosfor i żelazo. Co ważne boczniaki są łatwo dostępne w sklepach przez cały rok. Można również samemu uprawiać boczniaki. Wystarczy kupić gotową grzybnię i uprawiać te zdrowe grzyby w garażu lub piwnicy.


Boczniaki a poziom cholesterolu


Boczniaki zawierają lowastatynę, czyli naturalną statynę odkrytą po raz pierwszy w 1978 roku i która została klinicznie zaakceptowana jako doskonały związek obniżający poziom cholesterolu. Według badań opublikowanych na stronie International Journal of Food Properties boczniak ostrygowaty wykazuje zdolność do poprawy profilu lipidowego poprzez zmniejszenie ilości trójglicerydów i LDL, złego cholesterolu, podnosząc za to poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu.


Kto powinien unikać boczniaków?


Osoby z dną moczanową muszą unikać spożywania grzybów, gdyż zawierają one puryny, które w organizmie zmieniają się w kwas moczowy. Osoby z alergią na grzyby powinny również unikać boczniaków.


Jak włączyć boczniaki do diety?


Boczniaki są chętnie dodawane do potraw typu zupy, dania jednogarnkowe, mogą być podawane na przystawkę, dodawane do jajecznicy, stosowane w kuchni wegetariańskiej jako zamiennik mięsa – w postaci kotletów, a choćby wegańskich nuggetsów. Polecamy boczniaki pieczone, które można zjeść jako przystawkę z pieczywem, dodatek do obiadu lub do sałatki.


Wypróbuj przepis na boczniaki w wersji pieczonej
Idź do oryginalnego materiału