Zastanawiasz się, czy można zrobić racuchy bez kefiru lub maślanki? Zamiast tych składników można użyć jogurtu naturalnego.Jako zamiennik kefiru lub maślanki dobrze sprawdzi się też zsiadłe mleko. Do racuchów przyrządzonych w ten sposób nie musicie dodawać drożdży. Przyrządzone ze zsiadłym mlekiem racuchy będą bardzo lekkie i puszyste. Można podać je z kwaskowatymi jabłkami, konfiturą wiśniową lub posypać cukrem pudrem. Niektórzy mają w zwyczaju smarować je śmietaną i posypywać zwykłym cukrem. Gwarantujemy, iż w każdej wersji będą smakować!
Dodatki do racuchów
Istnieje wiele przepisów na racuchy z dodatkami. Do ciasta można dodać jabłka, banany, bakalie, maliny czy jagody. Dobrze smakują w wytrawnej wersji z warzywami, na przykład z dodatkiem dyni czy cukinii.
Racuchy z dodatkiem ziemniaków
W niektórych regionach Polski do racuchów dodaje się ziemniaki. Przyrządza się je na bazie ugotowanych i przetartych ziemniaków, jajek (białka ubija się na pianę), cukru, niewielkiej ilości śmietany oraz masła. Smaży się je tradycyjnie na smalcu. Po usmażeniu posypuje się cukrem i ozdabia kleksem gęstej kwaśnej śmietany. Wybór dodatków zależy od ciebie!
Wypróbuj przepis na racuchy z jogurtem
Składniki:
1 szklanka jogurtu naturalnego,
3 jajka,
1 szklanka mąki pszennej,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
Do miski wlejcie jogurt naturalny, wbijcie jajka i wymieszajcie dokładnie wszystkie składniki.
Do wymieszanych produktów dodajcie szklankę przesianej mąki. Wsypcie też sodę oczyszczoną i ponownie wszystko wymieszajcie. Pamiętajcie też, iż ciasto nie powinno być zbyt gęste.
Na patelni rozgrzejcie olej i nakładajcie porcje ciasta.
Smażcie racuchy z obu stron.
Placuszki możecie podawać same lub np. z dodatkiem konfitury. Świetnie będą też smakować posypane cukrem pudrem.