Objawy uczulenia na gluten: kiedy to alergia, a kiedy nadwrażliwość lub celiakia?

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Szacuje się, że ok. 0,5 proc. dzieci cierpi na alergię na pszenicę, gluten jest trzecim co do częstotliwości uczulania, alergenem w diecie niemowląt. fot. 123rf


Objawy uczulenia na gluten mogą pojawić się po zjedzeniu chleba czy białego makaronu, ale nie tylko. To białko znajduje się w wielu produktach, nie tylko spożywczych. jeżeli zauważysz u siebie m.in. częste bóle brzucha, nudności, zmiany skórne, porozmawiaj o tym z lekarzem i spróbuj zaobserwować, czy ma to związek z jedzeniem np. mąki pszennej. Objawy uczulenia na gluten łatwo pomylić z poważniejszą chorobą – celiakią. Podobnie objawia się też nieceliakialna nadwrażliwość na gluten. Podpowiadamy, jak je rozróżnić.


Objawy uczulenia na gluten, a ściślej: alergii na pszenicę, to przede wszystkim ból brzucha i pokrzywka, może wystąpić też wstrząs anafilaktyczny.

Objawy uczulenia na gluten (pszenicę) należy odróżnić od objawów celiakii i nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten.

We wszystkich trzech przypadkach objawy po kontakcie z glutenem obejmują układ pokarmowy, przede wszystkim wywołując ból brzucha.


Objawy uczulenia na gluten



Objawy uczulenia na gluten (czyli alergii na pszenicę, a dokładniej: zawarte w niej białko roślinne) są podobne do objawów innych rodzajów alergii, szczególnie alergii pokarmowych. Najczęściej obejmują układ pokarmowy dziecka lub dorosłego. Mogą pojawić się też zmiany skórne i problemy ze strony układu oddechowego. W diagnostyce uczulenia na gluten ważne jest zróżnicowanie między alergią na pszenicę, niecieliakalną nadwrażliwość na gluten oraz celiakia. Część objawów jest podobna, jednak to one wraz z odpowiednią diagnostyką laboratoryjną (tam, gdzie to możliwe) mogą pomóc lekarzowi w postawieniu adekwatnej diagnozy.

"Uczulenie na gluten" jest nazwą potoczną. Prawidłowo mówi się o "alergii na pszenicę", ponieważ – jak wyjaśniają w "Medycynie Praktycznej" lekarze z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – "glutenem określa się frakcję białek znajdującą się w pszenicy, życie, jęczmieniu lub w ich odmianach krzyżowych. W odróżnieniu od celiakii pacjenci z alergią zwykle nie tolerują tylko jednego z wyżej wymienionych zbóż, najczęściej pszenicy".

Alergia na gluten: objawy natychmiastowe i opóźnione


Uczulenie na gluten może dawać dwa rodzaje reakcji alergicznej:


natychmiastową – pojawia się od minuty do godziny od spożycia glutenu. Mogą to być wymioty, pokrzywka, reakcja anafilaktyczna, skurcz oskrzeli, wodnisty katar;

późną – objawy pojawiają się od kilku godzin do choćby 2 dni od zjedzenia glutenu. Zwykle jest to biegunka i zaostrzenie zmian skórnych w przebiegu AZS.


Objawy uczulenia na gluten


Objawy uczulenia na gluten (pszenicę), które obserwuje się najczęściej, to:


pokrzywka


wysypka


atopowe zapalenie skóry


ból brzucha


nudności


wymioty


biegunka


brak apetytu


ból głowy


zmęczenie


rozdrażnienie


senność


astma (tzw. astma piekarzy)*


skurcz oskrzeli


duszności


wodnisty katar.


* Co ciekawe, pszenica znajduje się nie tylko w jedzeniu, ale też np. w kosmetykach. Poza tym pszenica jest nie tylko alergenem pokarmowym, ale również… alergenem wziewnym. Dotyczy to osób, które zawodowo mają kontakt np. z mąką pszenną. W ich przypadku mówimy więc o zawodowej chorobie dróg oddechowych. Pracownicy piekarni czy młynów, pracujący w zamkniętych pomieszczeniach, mogą cierpieć na uczulenie na gluten wskutek wdychania tego białka do dróg oddechowych. Stąd właśnie termin "astma piekarzy".

Uczulenie na gluten: objawy skórne


Skórne objawy uczulenia na gluten są szczególnie charakterystyczne dla dzieci. Szacuje się, iż alergia na pszenicę występuje u około 0,5 proc. dzieci do 14. roku życia. Objawy skórne alergii na gluten to najczęściej:

pokrzywka


zaczerwienie skóry


łuszczenie się skóry


opuchlizna


atopowe zapalenie skóry.


Objawy skórne w uczuleniu na gluten (pszenicę) najczęściej umiejscowione są na twarzy (policzkach) dziecka, jego rączkach i nóżkach. Warto pamiętać, iż objawy uczulenia na gluten mogą u dziecka pojawić się choćby po kontakcie z ciastoliną czy kosmetykami, ponieważ one też mogą zawierać to białko.

Objawy celiakii


Celiakia to choroba autoimmunologiczna występująca u ok. 1 proc. populacji. Objawy celiakii, które odróżniają ją od uczulenia na gluten, to:

ból brzucha


biegunka


brak przyrostu masy ciała


niedokrwistość


hipoplazja szkliwa zębów stałych


osteoporoza.


W celiakii możliwy jest też przebieg bezobjawowy choroby. Celiakii nie można zdiagnozować dzięki testów skórnych lub oznaczenia alergenowo swoistego IgE. Pacjent chorujący na celiakię musi przestrzegać ścisłej diety bezglutenowej.

Objawy alergii na pszenicę


Alergia na pszenicę, często nazywana potocznie uczuleniem na gluten, daje przede wszystkim następujące objawy kliniczne:

kurczowy ból brzucha


wymioty


nudności


nieżyt nosa


pokrzywka


astma


anafilaksja zależna od pszenicy (wywołana wysiłkiem).


Alergię na pszenicę można zdiagnozować dzięki testów skórnych i badania z krwi (oznaczanie alergenowo swoistego IgE). Konieczne jest wyeliminowanie pszenicy z diety.

Objawy nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten


Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten jest często mylona z alergią na pszenicę/uczuleniem na gluten lub celiakią, jednak to nie to samo. Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten nie ma podłoża alergicznego ani autoimunologicznego.

Do objawów nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten zaliczamy:


objawy jak w celiakii i/lub alergii na pszenicę


zaburzenia zachowania


przewlekłe zmęczenie


ból stawów i mięśni


drętwienie kończyn dolnych.


Nie ma testów diagnostycznych dedykowanych nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten, by ją zdiagnozować, należy wykluczyć celiakię i alergię na pszenicę. Konieczne jest stosowanie diety bezglutenowej, ale zdarza się, iż tolerowane są niewielkie ilości glutenu.

źródła: mp.pl, acaai.org


Idź do oryginalnego materiału