Objawy chorej wątroby na skórze. Czym są pajączki wątrobowe, naczyniaki i punkty rubinowe?

zdrowie.interia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Malutkie czerwone plamki na skórze, liczne pajączki lub przypadkowo wykryte w USG naczyniaki, zwykle nie powinny być powodem do niepokoju - nie wymagają choćby leczenia, tylko stałej kontroli. Jednak w niektórych przypadkach - zwłaszcza u dorosłych, mogą sygnalizować choroby wątroby i wtedy są wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem. O problemach z wątrobą, mogą, ale nie muszą świadczyć: naczyniaki, punkty rubinowe lub teleangiektazje, czyli pajączki. Jak rozróżnić, kiedy zmiana jest niegroźna, a kiedy oznacza coś poważnego?


Choroby wątroby a zmiany skórne


Naczyniaki to niezłośliwe nowotwory wywodzące się z drobnych naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawiają się w obrębie twarzy jako niewielkie czerwone punkciki. Dość powszechnie występują u dzieci i zanikają przed 12 rokiem życia - aż do pięciu razy częściej ma to miejsce u dziewczynek. Przeważnie uznaje się je za niegroźne - dopiero większe zmiany, które utrzymują się mimo biegu lat - mogą stanowić wskazanie do ich usunięcia. Niestety czasem zaburzenia rozmieszczenia barwnika na skórze, lub liczne pajączki świadczą o tym, iż wątroba funkcjonuje nieprawidłowo.Reklama


Punkty rubinowe a chora wątroba


Kojarzycie małe czerwone kropki na skórze? Są nieco wypukłe, więc łatwo je drapnąć, lub np. zaciąć przy goleniu. Są to punkty rubinowe, nazywane też rubinkami lub naczyniakami starczymi, przez niektórych znane także jako "łzy wątroby". Nie są nowotworami złośliwymi i nie mają tendencji, by przekształcić się w taki rodzaj zmiany. Należą do zmian naczyniowych,i są typowe dla kobiet po 40 roku życia, wiąże się je z aktywnością kobiecych hormonów płciowych, ale zdarzają się też u mężczyzn.


Punkty rubinowe są skutkiem nieprawidłowego rozszerzania się drobnych naczyń krwionośnych, który to proces zwykle wyprzedza wyraźne starzenie się innych tkanek czy narządów, na czele z wątrobą. Gdy pojawiają się nagle w dużej ilości, mogą stanowić ostrzeżenie, iż w twoim organizmie zachodzi jakiś niepokojący proces.


Czym są teleangiektazje?


Teleangiektazje, szerzej znane jako pajączki, to rozszerzone, drobne naczynia krwionośne o czerwonym zabarwieniu i średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Ucisk powoduje, iż odpływa z nich krew i bledną, ale stają się czerwone natychmiast po zwolnieniu ucisku. Zwykle mieszczą się na twarzy lub kończynach. Teleangiektazje dużo częściej dotykają kobiety, ze względu na ich skłonność do zmian w gospodarce hormonalnej, czy to na skutek przyjmowania antykoncepcji, ciąży czy też menopauzy. Estrogeny ułatwiają rozszerzanie się naczyń krwionośnych, zwiększając tendencje do ich poszerzania się.


Czy pajączki są niebezpieczne?


Teleangiektazje pojawiają się na skórze wskutek podwyższonego ciśnienia żylnego z niewydolnych żył sieciowych, żylaków, a także przetok tętniczo-żylnych. Chociaż brzmi to dość groźnie, najczęściej nie są powodem do zmartwień. jeżeli zaś towarzyszą im inne niepokojące objawy, lub wystąpiły u osoby nadużywającej alkoholu, warto wybrać się do lekarza. Poza chorobami takimi jak: skazy krwotoczne, twardzina układowa, otyłość i nadciśnienie mogą być objawem marskości wątroby, która może prowadzić do śmierci. Inną jednostką, w której przebiegu mogą powstawać pajączki jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby - spowodowane: insulinoopornością, predyspozycjami genetycznymi i niewłaściwą dietą.


Kiedy należy podejrzewać, iż pajączki świadczą o chorobie wątroby?


Przede wszystkim wtedy, kiedy pojawiają się inne nieprawidłowości: zażółcenie skóry, wyczuwalny guz w jamie brzusznej, zmniejszenie apetytu, niepożądana utrata masy ciała i nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. Warto zwrócić również uwagę na umiejscowienie pajączków - jeżeli zobaczymy zmiany na szyi, najprawdopodobniej świadczą o kłopotach z wątrobą.


Jak można pozbyć się pajączków?


Pajączki zwykle ustępują samoistnie. jeżeli nie są przejawem choroby i zaburzają twoje poczucie estetyki- możesz zgłosić się do dermatologa na ich usunięcie. Specjalisty wykorzystuje w tym celu metody z zakresu: laseroterapii, elektrokoagulacji, skleroterapii, jontoforezy, kriochirurgii, elektrolizy czy termolizy. Bardzo pomocne może okazać się również nakładanie na skórę produktów bogatych w witaminy: C, E, B2 i PP, które wzmacniają naczynia krwionośne.


Naczyniak krwionośny - co to za zmiana?


Naczyniak krwionośny, a adekwatnie naczyniak krwionośny, to najczęstszy niezłośliwy nowotwór wątroby występujący kilkakrotnie częściej u kobiet. Zwykle znajduje się go przypadkowo, w trakcie badania USG jamy brzusznej wykonywanego z innych wskazań. Należy do specjalnej grupy naczyniaków, dlatego iż umiejscawia się wewnątrz organizmu.
Zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi szczególnymi objawami, tylko u niektórych pacjentów występuje ból i stan podgorączkowy. Dolegliwości najczęściej są wynikiem szybkiego powiększania się naczyniaka, co skutkuje rozciągnięciem torebki wątroby i uciskiem na naczynia zlokalizowane nieopodal narządu.


Leczenie naczyniaka krwionośnego


Generalnie przyjmuje się, iż pacjenci, u których wykryto naczyniaki, nie wymagają leczenia operacyjnego - włącza się je dopiero kiedy wystąpią wskazania np. kiedy: naczyniaki są duże lub objawowe, gwałtownie rosną, istnieją wątpliwości diagnostyczne, mają średnicę powyżej 10 cm. jeżeli zabieg jest wymagany, a pacjent nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego stosuje się przezskórne zabiegi wewnątrznaczyniowe, tj. embolizację naczyniaka, czyli jego kontrolowane zamknięcie. Niestety warto pamiętać, iż naczyniaki głównie dużych rozmiarów (> 10 cm) grożą pęknięciem i krwotokiem do jamy otrzewnej, dlatego należy je kontrolować przy pomocy USG (zazwyczaj nie częściej niż raz w roku).


Źródła:
M. Hartleb, Choroby wątroby. Łagodne guzy wątroby, w: Gastroenterologia, red. A. Dąbrowski, t. 1, wyd. 2, Warszawa 2019 (Wielka Interna).
Ł. Strzeszyński, Postępowanie w zmianach ogniskowych w wątrobie. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology 2014, "Medycyna Praktyczna" 2015, nr 1.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału