Obawy przed podjęciem psychoterapii

superego.com.pl 2 lat temu

Czy warto iść na psychoterapię? To pytanie często zadają sobie osoby, które borykają się z różnymi problemami i rozważają terapię. jeżeli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z psychoterapeutą, to niestety bardzo łatwo ulec stereotypowemu myśleniu i mnożyć obawy przed podjęciem leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny lęku przed rozpoczęciem psychoterapii?

Czego najczęściej obawiają się ludzie przed podjęciem psychoterapii?

Najczęściej strach przed wizytą u psychoterapeuty wynika z obaw przed:

  • oceną ze strony terapeuty,
  • oceną ze strony innych ludzi,
  • przed mówieniem o drażliwych kwestiach,
  • przed wyjawianiem osobistych faktów z życia przed obcą osobą.

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystało się z psychoterapii, łatwo też ulec stereotypom (np., iż psychoterapia jest przeznaczona wyłącznie dla osób z poważnymi zaburzeniami natury psychicznej). Aby tego uniknąć, w SUPER-ego zawsze polecamy podopiecznym najpierw poznać fakty i mity o psychoterapii. Oprócz tego warto też zajrzeć do artykułu, w którym dokładnie wyjaśniamy czym zajmuje się psychoterapeuta.

Psychoterapia – obawy

Obawy przed podjęciem psychoterapii czasem mają też bardziej skomplikowaną naturę. Bardzo często zwlekanie lub choćby nie widzenie konieczności podjęcia leczenia wynika z samego charakteru psychopatologii (np. część zaburzeń osobowości w swoich mechanizmach będzie znacząco utrudniała tworzenie relacji terapeutycznej). Skuteczna psychoterapia zawsze sprawia jednak, iż pacjent otrzymuje wsparcie w walce z problemem i obiektywną opinię specjalisty. Wiele osób obawia się nazwać swój problem, jednak dopiero zmierzenie się z nim pozwala w pełni poznać źródło cierpienia. Dzięki otwarciu się na pomoc, można zmierzyć się z trudnymi tematami i nareszcie odzyskać równowagę w życiu. Wszystko to sprawia, iż mimo lęku warto podjąć leczenie. Obawy są czymś naturalnym, zwłaszcza jeżeli jest to dla kogoś zupełnie nowa sytuacja, bo nigdy wcześniej nie był u psychologa.

Czy warto iść do psychoterapeuty?

Zawsze warto. Terapeuta jest po to, aby pomóc, a nie osądzać czy porównywać ze sobą pacjentów. Obniżony nastrój, złe myśli, choroby i rozmaite problemy w relacjach międzyludzkich to normalna część ludzkiego życia. Poradzić sobie z tym wszystkim pomoże dobry psychoterapeuta. Obawy i lęki przed wizytą u niego są jednak zupełnie zrozumiałe. Aby pozbyć się niepotrzebnych obaw i wątpliwości przed udaniem się do gabinetu psychoterapeuty, warto pomyśleć, iż najprawdopodobniej wszystko, czym chcesz się z nim podzielić, słyszał on już wcześniej. Dzięki temu wie jak Ci pomóc i jaką drogę podjąć, aby skutecznie rozwiązać problemy, które Cię dręczą. Psychoterapeuta zdaje sobie przecież sprawę, iż nikt nie jest doskonały i nie będzie Cię osądzał.

Skąd bierze się strach przed wizytą u psychoterapeuty?

Obawy i strach przed wizytą u psychoterapeuty najczęściej biorą się z niewiedzy. Pacjenci na początku nie zdają sobie sprawy jak przebiega psychoterapia i nie wiedzą czego mają się spodziewać. To zupełnie naturalne, jednak warto przez ten pierwszy etap niepewności i niewiedzy przebrnąć, bo potem jest już tylko łatwiej. Mówienie o osobistych kwestiach wymaga niemałej odwagi, jednak zdrowie psychiczne na zdobycie tej odwagi z pewnością zasługuje.

Psychoterapia polega przede wszystkim na rozmowie oraz poszukiwaniu najskuteczniejszej drogi do zmiany i poradzenia sobie z kwestiami, które dręczą Cię każdego dnia. Zwykle pierwsza wizyta to konsultacje wstępne, które mają na celu rozpoznanie problemu, a także opisanie oczekiwań i celu leczenia. Późniejszy przebieg całej terapii zależy już od umowy pomiędzy pacjentem a jego psychoterapeutą. Długość trwania sesji terapeutycznych, ich częstotliwość oraz koszt określa kontrakt. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pozwala uniknąć ewentualnych rozczarowań. Dla wielu osób taka umowa staje się dodatkową motywacją, aby regularnie odwiedzać gabinet psychoterapii. Sesja trwa zwykle około godziny i odbywa się średnio raz w tygodniu (lub z inną częstotliwością, o ile jest taka potrzeba). Finalnie wszystko zależy od formy leczenia i rodzaju problemu, z którym pojawiasz się w gabinecie SUPER-ego.

Psychoterapię warto podjąć pomimo wszelkich obaw. o ile można czegoś żałować w podjęciu decyzji o leczeniu, to raczej tego, iż nie zdecydowało się na to leczenie wcześniej.

Idź do oryginalnego materiału