O czym warto pamiętać przed zimą?

chorzowianin.pl 3 dni temu

Stosuj odpowiedni opał

Stosowanie do urządzeń grzewczych odpowiedniego opału może uchronić mieszkańców przed pożarami i zatruciem tlenkiem węgla. Tlenek węgla jest najczęstszą śmiertelną przyczyną przypadkowych zatruć. Źródłem tlenku węgla jest niecałkowite spalanie produktów zawierających węglowodory. Potencjalnych źródeł tlenku należy doszukiwać się między innymi w gazowych podgrzewaczach wody oraz w piecach opalanych paliwem stałym czyli węglem. Jego opary są wchłaniane do organizmu powodując silne zatrucia. Liczba zatruć tlenkiem węgla znacznie zwiększa się w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej dochodzi do nich w pomieszczeniach z wadliwie działającą wentylacją, a także u ofiar pożarów. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym, bezsmakowym, nie ma adekwatności drażniących, dlatego jest bardzo trudny do wykrycia. Z tego powodu skutki zatrucia bywają często tragiczne. Głównie na zatrucie tlenkiem węgla narażeni są mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z tradycyjnych kotłów węglowych lub piecyków gazowych. Warto pamiętać, aby nasze urządzenia były poddawane okresowym przeglądom i były odpowiednio konserwowane przez wykwalifikowanych specjalistów. Należy pamiętać, aby przed każdym uruchomieniem nowego urządzenia grzewczego upewnić się, iż jest ono podłączone do adekwatnego przewodu kominowego oraz, iż pomieszczenie, w którym znajdują się te urządzenia jest należycie wentylowane. Pozwoli to uniknąć wielu przykrych dla nas zdarzeń podczas ich eksploatacji. Warto też zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla.

Zgłoś zauważoną usterkę

Przed sezonem zimowym należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia w obrębie budynku, które zmniejszą prawdopodobieństwo ewentualnych usterek na skutek zamarznięć. Pracownicy działu technicznego „PGM” będą wdzięczni za każdy sygnał o nieprawidłowościach w tym zakresie. Apelują też o zamykaniu okien w obrębie klatki schodowej oraz drzwi wejściowych i bram, a także zabezpieczenie okienek piwnicznych, wodomierzy w łazienkach i na klatkach, aby zapobiec zamarznięciu instalacji wodnych. Proszą również o zgłaszanie brakujących ociepleń rur, styropianów w oknach klatek i piwnic do odpowiednich Biur Obsługi Mieszkańców.

Udostępnij mieszkanie osobom wykonującym przeglądy

Udostępnianie mieszkań do przeglądów okresowych jest bardzo istotne. Oczywiście należy taką osobę wylegitymować, aby uchronić się przed potencjalnymi oszustami. Przed okresem zimowym należy sprawdzić czy instalacje wodne są otulone, ocieplone i czy nie są wystawione na działanie zimna. Takie czynności uchronią instalacje wodne i kanalizacyjne przed zamarznięciem, nie doprowadzą do braku wody w budynkach. Dbałość o sprawność urządzeń grzewczych oraz prawidłowe działanie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Należy też pamiętać o zapewnieniu wentylacji pomieszczeń, nie zasłanianie kratek wentylacyjnych, stosowanie mikrowentylacji w oknach i drzwiach.

Zgłoś obecność osoby bezdomnej

Zima to czas, w którym osoby bezdomne szukają schronienia, w którym będą mogły się ogrzać. Niestety, zamiast skorzystać z miejsc, które są dla nich przeznaczone, jak na przykład noclegownia, chronią się na klatkach schodowych, w piwnicach, pustostanach i na strychach. Ich obecność należy zgłaszać straży miejskiej pod numerem 986.

Zareaguj na sople i nieodśnieżone dojście do budynku

W okresie zimowym należy zgłaszać ujawnione nieprawidłowości tj. nawisy, sople i nieodśnieżone dojścia do nieruchomości. Taka aktywność może zdecydowanie uchronić przed wypadkiem i przyśpieszyć interwencję.

Idź do oryginalnego materiału