NRL oceniła projekt w sprawie standardów kształcenia

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Naczelna Rada Lekarska zgłosiła uwagi do projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza. Prezydium NRL negatywnie oceniło między innymi zmianę określającą liczebność grup podczas zajęć praktycznych.



W stanowisku z 21 marca prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie zaopiniowało sposób pracy nad projektem rozporządzenia MNiSW zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Zdaniem NRL zmiany w standardach kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty powinny być przedstawione do zaopiniowania samorządowi lekarskiemu ze znacznie dłuższym terminem na wyrażenie opinii. Wyznaczony przez resort 7-dniowy termin nie pozwala na zebranie uwag od reprezentatywnej grupy lekarzy i lekarzy dentystów oraz na ich wszechstronne rozważenie.

– Tak krótki termin na zgłaszanie uwag musi dziwić, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę, iż standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza oraz zawodu lekarza dentysty został ustalony całkiem niedawno rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z 29 września 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, który stosuje się do cyklu kształcenia rozpoczynającego się od roku akademickiego 2024/2025 – wskazała rada w stanowisku.

Pierwszy krok ku jakości kształcenia– Nasze protesty, manifestacje i pisma wymusiły na resorcie szkolnictwa wyższego początek prac nad rzeczywistymi zmianami dotyczącymi standardów kształcenia na kierunku lekarskim. To bardzo istotny krok w kierunku jakości – skomentowało Porozumienie Rezydentów OZZL.
Idź do oryginalnego materiału