Tajwańska firma Brain Navi ogłosiła, iż jej robot neurochirurgiczny NaoTrac został wykorzystany już w stu zabiegach. Setną operację przeprowadził dr Hao-Yu Chuang, dyrektor oddziału neurochirurgii w Annah Hospital w tajwańskim Tainan.
„Cieszę się, iż mamy do czynienia z kolejnym kamieniem milowym w procesie zastosowania robota chirurgicznego NaoTrac w warunkach klinicznych. Zamierzam dalej korzystać z tej technologii w zabiegach pomagających moim pacjentom – powiedział dr Hao-Yu Chuang. – Jedną z głównych jej zalet w porównaniu z innymi systemami jest to, iż pozwala nam ona na precyzyjne rejestrowanie anatomii czaszki w każdym ułożeniu pacjenta, w tym w pozycji bocznej i brzusznej”.
Korzysta z niego już kilka szpitali w Tajwanie. Jak mówi Chun-Chung Chen, dyrektor oddziału neurochirurgii szpitala klinicznego China Medical University Hospital: „W przeszłości zakrzepy powodujące krwotok śródmózgowy leczyliśmy niejako na wyczucie, w tej chwili możemy dokładnie zaplanować ścieżkę ruchu, sprawdzić wszystko w czasie rzeczywistym i wzorcowo wykonać zabieg”. Drugi z dyrektorów szpitala, dr Jeng-Hung Guo, powiedział: „Dzięki szybkiemu rejestrowaniu obrazu przez NaoTrac możemy skrócić czas zabiegu i przyspieszyć proces zdrowienia pacjenta. NaoTrac doskonale sprawdził się w leczeniu przypadków krwotoku śródmózgowego, w szczególności przy krwiakach o objętości poniżej 30 ml, ale dających poważne objawy. Robot ten stanowi alternatywę, dzięki której pacjenci nie muszą już czekać na samoistne wchłonięcie się krwiaka”.
Pierwszym ośrodkiem, który zaczął stosować robota chirurgicznego, jest Hualien Tzu Chi Medical Center, gdzie 7 listopada 2018 r., przeprowadzono pierwszy zabieg z jego użyciem. Jak mówi kierownik ośrodka, dr Shinn-Zong Lin – „Każdy neurochirurg chce mieć do dyspozycji urządzenie takie jak NaoTrac. Jest ono spełnieniem marzeń lekarzy i zbawieniem dla pacjentów, którzy mogą szybciej wrócić do sprawności”. Komentarz profesora Tsung-Lang Chiu, autora pierwszego artykułu naukowego wykazującego skuteczność i wydajność NaoTrac: „Wdrożenie robota NaoTrac w naszej placówce było bardzo proste i poskutkowało zwiększeniem wydajności pracy naszych neurochirurgów i szpitali”.
W NaoTrac zastosowano system wizyjny, za pomocą którego proces celu rejestrowania obrazu pacjenta i narzędzi chirurgicznychten trwa od 30 sekund do 3 minut. W kwietniu 2021 r. system NaoTrac otrzymał oznaczenie CE, a w lipcu 2022 r. uzyskał zgodę Agencji ds. Żywności i Leków w Tajwanie. Po wprowadzeniu urządzenia na rynek firma Brain Navi cały czas gromadzi – również podczas międzynarodowych konferencji – cenne opinie licznych neurochirurgów na temat platformy NaoTrac i na ich podstawie udoskonala robota.
Jak mówi Jerry Chen, dyrektor generalny Brain Navi – „Bardzo cieszymy się z tego, iż całą setkę zabiegów udało się przeprowadzić bez komplikacji. Rok 2024 to początek naszej międzynarodowej ekspansji. Nawiązaliśmy już współpracę z partnerami w USA, Europie, Japonii, a także na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Malezji. Chcemy, by z naszej technologii korzystało więcej szpitali, usprawniając przebieg operacji z korzyścią dla pacjentów”.
Firma Brain Navi Biotechnology, czołowy producent robotów chirurgicznych z Tajwanu, specjalizuje się w projektowaniu i rozwoju innowacyjnych technologii nawigacji i robotyki chirurgicznej. Jego autorska technologia automatycznej rejestracji powierzchniowej (Surface Mapping Auto-Registration Technology – SMART) stanowi istotny przełom w chirurgii. SMART łączy rozwiązania z dziedziny systemów wizyjnych, robotyki i rozpoznawania obrazów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, usprawniając zabiegi chirurgiczne i obrazowanie w czasie rzeczywistym, aby do minimum ograniczyć inwazyjność operacji. Dzięki szybkiemu rejestrowaniu obrazu pacjenta i automatycznemu rejestrowaniu narzędzi chirurgicznych NaoTrac pozwala chirurgom precyzyjnie zaplanować trajektorię ruchów, a niezależna nawigacja zapewnia precyzyjne namierzenie docelowych miejsc.