Nowy rektor bezkonkurencyjny

termedia.pl 10 miesięcy temu
Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na lata 2024-2028 został prof. Marcin Moniuszko, dotychczasowy prorektor do spraw nauki na tej uczelni.

W wyborach, które odbyły się 15 marca, prof. Moniuszko nie miał konkurentów. Uzyskał jednomyślne poparcie elektorów reprezentujących środowiska profesorów, doktorów, studentów, doktorantów i pracowników administracyjnych. Wcześniej jego kandydaturę pozytywnie zaopiniował przez Senat uniwersytetu.

Dotychczasowy rektor – prof. Adam Krętowski – ze względów formalnych nie mógł już nim być przez kolejną, trzecią kadencję.

O profesorze
Prof. Moniuszko ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. W czasie studiów był członkiem chóru, studenckiego koła naukowego, pracował w Radiu Akadera i Polskim Radiu Białystok. Potem odbył kilka zagranicznych stażów naukowych, między innymi przez trzy lata pracował w Stanach Zjednoczonych w prestiżowym Narodowym Instytucie Raka (National Cancer Institute, Bethesda), będącym częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health).

W Stanach Zjednoczonych Marcin Moniuszko badał mechanizmy zaburzeń immunologicznych w przebiegu zakażeń retrowirusowych oraz możliwości zastosowania nowoczesnych terapii immunomodulujących opartych na szczepieniach i podawaniu cytokin. Po powrocie z USA w 2004 r. został laureatem stypendium tygodnika „Polityka”, a w 2005 r. – stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2005 r. uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Ocena wpływu podawania interleukiny 7 na fenotyp i funkcję limfocytów T – badania doświadczalne”.

W 2010 r. na podstawie dotychczasowych osiągnięć naukowych i złożonej rozprawy „Wpływ przewlekłego alergicznego zapalenia dróg oddechowych i steroidoterapii na fenotyp monocytów/makrofagów i limfocytów T” uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny. W 2016 r. otrzymał tytuł profesora. Od 2004 r. pracuje w Klinice Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, od 2018 r. jest jej kierownikiem. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych oraz alergologii. W 2012 r. stworzył Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji.

Marcin Moniuszko jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 2016 r. jest prorektorem do spraw nauki, a od 2019 r. prorektorem do spraw nauki i rozwoju. Wcześniej był kierownikiem studiów doktoranckich na Wydziale Nauk o Zdrowiu, później współorganizował pierwsze w kraju biomedyczno-biostatystyczne środowiskowe studia doktoranckie w języku angielskim na wydziałach Lekarskim i Farmaceutycznym. Był kierownikiem jednego z nielicznych w Polsce grantów Komisji Europejskiej Cofund w programie Horyzont 2020 „Impress. Supporting the career and training in omic-based research and biostatistics by international and intersectoral mobility”, w ramach którego powstały kolejne interdyscyplinarne międzynarodowe anglojęzyczne studia doktoranckie w obszarze nauk biomedycznych i biostatystyki.

Jest współautorem koncepcji powstania Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie UMB, a także głównym autorem wyróżnionej przez zagraniczny panel ekspertów w ramach konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) wniosku zawierającego koncepcję rozwoju naukowego UMB.

Od 2018 r. jest członkiem Zarządu Głównego, a od 2021 r. pełni funkcję wiceprezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. W latach 2019–2024 był przewodniczącym Rady Agencji Badań Medycznych. Był też członkiem zarządu Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Profesor Moniuszko jest recenzentem renomowanych czasopism o tematyce immunologicznej, alergologicznej i w dziedzinie biologii komórki, a także autorem i współautorem licznych prac opisujących rolę zmian profilu genomowego i metabolomowego w patogenezie, przebiegu i odpowiedzi na leczenie wielu chorób cywilizacyjnych. Ma w dorobku liczne publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych, między innymi w „Nature Communications”, „Blood”, „Journal of Allergy and Clinical Immunology Allergy”, „Journal of Immunology”, „Cancer and Metastasis Reviews”, „Molecular Cancer” i „Cancer Letters”.
Idź do oryginalnego materiału