Nowy model leczenia endometriozy trafił do konsultacji

mzdrowie.pl 21 godzin temu

Wprowadzenie finansowanej przez NFZ kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentką z endometriozą zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który trafił do konsultacji publicznych. Proponowane rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca 2025 r.

Projekt nowelizacji rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Zawarty w regulacji model kompleksowej opieki specjalistycznej ma być dostosowany do potrzeb zdrowotnych pacjentek z endometriozą. Zmiany mają przyczynić się do poprawy nadzoru procesu diagnostyczno-leczniczego i do zapewnienia możliwości szczegółowego określenia struktury populacji uwzględniającej stopnie zaawansowania choroby.

W ocenie skutków regulacji projektu zwrócono uwagę, iż w aktualnej praktyce klinicznej leczenia endometriozy stosuje się metody farmakologiczne, chirurgiczne i skojarzone. Według autorów projektu metody terapeutyczne oferowane pacjentkom w każdej sytuacji powinny być dostosowane do indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjentki, natężenia objawów, codziennego funkcjonowania, preferencji pacjentki, a także powinny uwzględniać plany zajścia w ciążę. W OSR napisano, iż podstawową metodą leczenia endometriozy jest terapia hormonalna. Ponadto – jak czytamy – wskazaniem do leczenia chirurgicznego endometriozy są “dolegliwości bólowe w miednicy mniejszej niereagujące na empiryczne leczenie hormonalne, zła tolerancja takiego leczenia przez pacjentkę”.

“Leczenie operacyjne przeprowadza się na drodze laparoskopii, z wyjątkiem rzadkich sytuacji wymagających wykonania laparotomii, do których można zaliczyć przebycie licznych zabiegów chirurgicznych oraz obecność wieloogniskowej i zaawansowanej głębokiej endometriozy. Leczenie chirurgiczne endometriozy u kobiet planujących ciążę najczęściej ma formę zachowawczą i polega na radykalnym wycięciu ognisk endometriozy z pozostawieniem macicy i jajników” – podkreśla resort zdrowia.

W ocenie skutków regulacji zaznaczono, iż wprowadzenie nowego modelu leczenia będzie jednocześnie związane ze zmianą sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, które są realizowane w ramach hospitalizacji pacjentek z endometriozą. w tej chwili diagnostyka i leczenie endometriozy jest finansowane na poziomie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego. Autorzy projektu zaznaczyli jednak, iż w obecnych uwarunkowaniach prawnych ma ono charakter rozproszony, co może wpływać na wydłużenie okresu do postawienia adekwatnej diagnozy. Według projektu nowe rozwiązania będą sfinansowane w ramach środków zabezpieczonych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2025 r. Oszacowano, iż wprowadzenie w życie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentkami z endometriozą t- o koszt około 48,2 mln zł w pierwszym roku realizacji. Zmiany mają wejść w życie od lipca tego roku.

Endometrioza występuje wtedy, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach i w jajowodach. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, oraz zaburzenia płodności. Cierpi na nią choćby co trzecia kobieta na świecie. Komórki błony śluzowej trzonu macicy u kobiety chorującej na endometriozę mogą tworzyć tzw. ogniska endometrialne zlokalizowane w jajnikach, jelitach, układzie moczowym lub w otrzewnej. Reagują na zmiany hormonalne podobnie jak zdrowo ułożone komórki. Organizm kobiety jest wtedy w ciągłym stanie zapalnym. Może wtedy dochodzić do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków oraz tworzenia się blizn, zrostów i zniekształceń. O endometriozie może świadczyć m.in. bardzo bolesne miesiączkowanie, ból podczas stosunków seksualnych, przewlekły ból w obrębie miednicy, ból podczas oddawania moczu lub wypróżnienia, występowanie wzdęć i nudności, a także trudność z zajściem w ciążę. Szacuje się, iż choroba dotyka około 10 proc. populacji kobiet w wieku rozrodczym. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału