Nowy blok operacyjny dla neurochirurgii w szpitalu wojewódzkim w Sosnowcu

everethnews.pl 9 miesięcy temu

We wtorek (20.02.2024) otwarto nowy blok operacyjny dla neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu. Inwestycja wyniosła 60 mln zł, placówka uzyskała wsparcie od województwa śląskiego.

Niezbędny remont

– To istotny krok dla ochrony zdrowia w naszym województwie, realizowany dzięki współpracy zarządu województwa śląskiego i dyrekcji szpitala wojewódzkiego. To znacząca inwestycja, największa z ostatnich lat, która ma na celu ratowanie życia ludzkiego – opowiedziała Monika Hankus, przedstawicielka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Jak dodała ekspertka, placówka służy mieszkańcom od ponad 30 lat, a remont był już koniecznością. Modernizacja bloku neurochirurgii wyniosła ponad 60 mln zł. Co więcej, Marek Wójcik, śląski wojewoda dodał, iż efekty inwestycji będą widoczne długofalowo.

Specjaliści z Oddziału Neurochirurgii zajmują się przede wszystkim strukturami mózgu i rdzenia, co stanowi ogromne wyzwanie, ze względu na delikatną strukturę. Kluczowym elementem skutecznego leczenia jest obrazowanie śródoperacyjne, które pozwala na precyzyjne manewrowanie w trakcie zabiegów.

Nowoczesne sprzęty

Nowy blok operacyjny wyposażony jest w: trzy mikroskopy chirurgiczne, dwa urządzenia do monitorowania neurofizjologicznego, śródoperacyjny rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, nowoczesny stół operacyjny, lampy operacyjne i kolumny operacyjne, a także sprzęt do neuronawigacji i ultrasonografii.

– W poszukiwaniu optymalnych metod leczenia, nowoczesność i zaawansowana technologia są niezbędne, aby móc kontrolować plastyczność mózgu w trakcie operacji. (…) Otrzymując doskonałe narzędzia i warunki do pracy, zespół sosnowieckiej neurochirurgii ma przed sobą wspaniałą możliwość wykorzystania swojego potencjału – podkreślił prof. Piotr Ładziński, kierownik Klinicznego Oddziału Neurochirurgii w szpitalu św. Barbary.

Operacje na nowym bloku operacyjnym mają ruszyć już w przyszłym tygodniu. Zespół neurochirurgów składa się z 14 specjalistów i 16 instrumentariuszek.

– Patrząc w przyszłość, jestem przekonany, iż dzięki temu projektowi nasz oddział neurochirurgii stanie się miejscem, gdzie granice możliwości medycznych będą stale przesuwane, a naszym pacjentom będzie oferowana najlepsza dostępna opieka – podsumował Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i najważniejszy szpital ratunkowy. Co więcej, powiązanie neuronawigacji i śródoperacyjnego obrazowania jest wykorzystywane w ok. 30 ośrodkach na świecie.

Źródło: wnp.pl

Idź do oryginalnego materiału